Zihinsel Yöntemlerle Kilo Vermek Mümkün

Zihninizi kullanarak başarılı bir şekilde kilo verebilir, öğünlerinizi düzenleyebilirsiniz. Bu yazıda, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak bazı zihinsel ipuçları ile tanışacaksınız. Zihinsel yöntemlerle kilo vermek hiç de zor değil!
Zihinsel Yöntemlerle Kilo Vermek Mümkün
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ne kadar yediğinizi zihninizle kontrol edebilirsiniz. Bu yüzden etkili ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak bazı zihinsel ipuçlarını bu yazıda sizinle paylaşacağız. Zihinsel yöntemlerle kilo vermek düşündüğünüzden daha kolay!

1. Küçük Tabaklar ve Büyük Bardaklar Kullanın

Geniş ve büyük tabaklar, farkında olmadan fazla miktarda yemek yemenize neden olur. Görsel ve boyutsal farklılıklar insan beynini yanıltabilir. Ancak bu yanılma durumunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Sizin için doğru olan tabak boyutuna karar verdiniz diyelim, sıra tabağınıza koyacağınız yiyeceği seçmekte. Ne yiyeceğiniz üzerine düşündüğünüzde, genelde aklınıza öncelikli olarak ”ana yemek” olarak kodladığınız balık, tavuk veya et yemekleri gelir. Farkında olmasanız da, öncelikle vücudunuza alacağınız proteini düşünürsünüz.

domatesli ve sebzeli yeşil salata

İşte tam bu noktada, beyninizi kandırma seçeceğini kullanabilirsiniz. Eğer öncelikli olarak et yemekleri yerine sebzeleri düşünürseniz, yemeğiniz otomatik olarak daha sağlıklı bir hale gelecek. Zihinsel yöntemlerle kilo vermek tamamen beyninizi kandırmanızla alakalıdır.

Beyninizin kolaylıkla kandırılabileceğini unutmayın. Mesela şeker içermeyen ancak size şekerli tatlar veren tatlandırıcılar kullanırsanız, beyniniz bir noktada artık içinde şeker olan bir şey yemek istemeyecektir. Bu şekilde siz de şekerli yiyeceklerin tuzağından kurtulmuş olacaksınız.

2. Kaç Kez Çiğnediğinizi Sayın

Bu yöntem size oyun gibi gelebilir; ancak aynı zamanda yediğiniz şeye daha çok dikkat etmenizi sağlayacak. Her lokmanızı kaç defa çiğnediğinizi sayın ve her seferinde bu sayıyı iyice arttırmaya çalışın.

Bu yöntem sayesinde ihtiyacınız olandan fazlasını yemeyeceksiniz. Ağzınızdaki lokmaları daha fazla çiğneyerek kendinizi daha doymuş hissedeceksiniz. Tabağınızdaki yemeğe saygı duymanız gerektiğini unutmayın, acele etmeden ve ne yediğinizin farkında olarak yiyin.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 7 İpucu

3. Yemeden önce porsiyonlarınızı ölçün

Eğer satın aldığınız yiyeceği doğrudan paketinden tüketiyorsanız, ne kadar yediğinizi pek de kontrol edemezsiniz. Bu şekilde muhtemelen ihtiyacınız olandan daha fazlasını farkında olmadan tüketmiş olursunuz. Bu yüzden, her zaman için öğünlerinizin porsiyonlarını ölçmeye çalışın ve yiyecekleri asla direkt paketinden tüketmeyin. 

mantarlı güveç ve soğan

Bu yazının ilk maddesini unutmayın; her zaman küçük tabaklar kullanın. Yine buna benzer olarak, kullandığınız kaşık ve çatalın boyutu da ne kadar yediğinizi etkiler. Her zaman kullandığınızdan daha küçük çatal ve kaşıkları kullanmayı deneyin; bu şekilde öğünleriniz otomatik olarak azalacaktır.

4. Yemeklerinizi Küçük Saklama Kaplarına Bölün

İnsanlar ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını tüketir. Genelde vücudumuzun ihtiyacı olan besin miktarının 1.5 katını tüketiriz. Bu da doğal olarak çok daha fazla kalori almak anlamına gelir. Ancak küçük porsiyonlar da istediğiniz doygunluğu size verebilir.

Mesela yemeklerinizi daha küçük plastik saklama kaplarına veya cam kavanozlara bölerek kilo verebilirsiniz. Bu yöntemle beyniniz dolu bir kabı bitirme hissine sahip olacak ve doymuş hissedecek. 

kase içinde Antep fıstığı

Örneğin, bir paket karışık kuru yemişi küçük kaselere bölüştürün. Öğünler arası acıktığınızda bu küçük kaselerden birini alın ve bitirin. Unutmayın: Yiyecekleri asla ama asla doğrudan paketinden yemeyin, daha küçük kaplara bölün ve bu şekilde tüketin.

5. Sağlıklı Yiyecekler Elinizin Altında Olsun

Beyin, her zaman kendine en yakın yerdeki yiyeceğe yönelir. Eğer sağlıklı yiyecekleriniz veya atıştırmalıklarınız her an ulaşabileceğiniz yerlerde olursa, mecburen daha sağlıklı tercihler yapmak zorunda kalacaksınız. Çünkü beyniniz açlık hissettiğinde en kısa sürede bu sorunu gidermek ister.

Mesela meyve ve sebzeleri, her an kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerlere yerleştirin. Daha sağlıksız ve zararlı yiyecekleri ise ortadan kaldırın. Eğer daha fazlasını yapabileceğinize inanıyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra bir süper markete gidin ve sadece sağlıklı yiyecekleri satın almaya çalışın.

Bu yazıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulama çalışın, hazır ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak sizin elinizde ve bunu sadece beyninizin yardımıyla yapabilirsiniz. Zihinsel yöntemlerle kilo vermek ve sağlıklı yaşamak mümkündür.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 7 Doyurucu Akşam Yemeği
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 7 Doyurucu Akşam Yemeği

Lezzetli ve doyurucu akşam yemeği fikirleri arıyorsanız, işte size haftanın her günü için planlanmış orijinal ve basit fikirler! Tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Healthline.com 10 Processed Foods to Avoid [Online] Available at: www.healthline.com/health/food-nutrition/processed-foods-to-avoid
  • Healthline.com The 21 Best Low-Carb Vegetables [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/21-best-low-carb-vegetables

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.