Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 7 İpucu

Fiziksel egzersiz, kilo verirken en iyi yardımcılarınızdan biridir, çünkü metabolizmanızı hızlandırır ve dinlenirken bile yağ yakmanıza yardımcı olur.
Kısa Sürede Kilo Vermek İçin 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermek birçok faktöre bağlı olan bir süreçtir. Her ne kadar bu konuda beslenme planınızın baş rolde olduğu doğru olsa da, sonuçları etkileyen birçok başka faktör mevcut.

Kısa sürede çok fazla değişiklik peşinde oldukları için, birçok kişi sıkı ve tehlikeli diyetleri tercih ediyor. Bu uygulamalar her ne kadar hızlı kilo vermenize yardımcı olsa da, hemen hemen her zaman, bir dizi olumsuz sağlık sonucunu da beraberinde getirirler.

Bu nedenle, uygulayacağınız diyetin, belirli gıda gruplarını ortadan kaldırmadan veya metabolizmanızı artıran birtakım “takviyeleri” planınıza eklemeden, kalıcı değişiklikler getirmesi gerektiğini anlamanız çok önemlidir.

Peki, daha kolay kilo vermenize yardımcı ipuçları var mı?

Elbette var! Kilo verirken mucize yöntemler diye bir şey yoktur fakat bu hileleri günlük hayatınıza dahil etmek, fazla kilolarla mücadelede size çok yardımcı olabilir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Sağlıklı bir kahvaltı yapın

Kahvaltı günün ana yemeklerinden bir tanesidir. Bir zamanlar insanlar, kahvaltının çok önemli olduğunu düşünmese de, sağlığa çok faydalı ve kilo vermenize yardımcı olduğu artık kesinlik kazanmıştır.

kahvaltı
 • Günün ilk yemeği, vücudunuza, gün boyunca aktif olmanızı sağlayan enerjiyi ve besin maddelerini verir.
 • Her gün kahvaltı yapmak, sindirim sisteminizi uyarır ve gıda kaygısını azaltır.
 • Size kazandırdığı enerji sayesinde metabolizmanızın hızı artar. Bu nedenle, yağ yakmanıza yardımcı olur.

2. Kilo vermek için öğün aralarında su için

su içmek

Başarılı ve güvenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak en iyi ipuçlarından bir tanesi de her gün su içmektir. Bu kadar basit!
 • Su, hayati önem taşıyan bedensel işlevleri yerine getirmenin yanı sıra, kanı arındırmaya yardımcı olur.
 • Ayrıca metabolik aktivitenizi etkileyen toksinleri ortadan kaldırır.
 • Şekerli içeceklerin aksine, sizi daha uzun süre tok tutan ve canlılığı artıran kalorisiz bir içecektir.

3. Egzersiz yapın

Ne kadar söylesek az: fiziksel egzersiz, kilo vermek için yaptığınız bir diyetin en büyük tamamlayıcısıdır. Egzersiz yapmak, vücudunuzun enerji harcamalarını artırır, normalde ihtiyacınız olmayan kalorileri de “yakmanıza” da yardımcı olur.

egzersiz yapmak
 • Her türlü egzersiz metabolizmanızı uyarır. Kardiyovasküler ve ağırlık kaldırma egzersizlerini içeren bir plandan daha fazla yararlanırsınız.
 • Haftada en az üç kez egzersiz yapmak idealdir.

4. Daha fazla taze meyve ve sebze yiyin

elma yemek

Taze meyve ve sebze yemenin bireye sağladığı pek çok avantajı vardır. Sadece düşük kalorili ve lezzetli bir besin kaynağı olmakla kalmaz ayrıca kilo vermenize yardımcı olurlar.
 • Her gün taze sebze meyve yemek sindirim sisteminizi uyarır ve kilo almaya olan yatkınlığı azaltırlar.
 • İçeriklerinde bulunan lif ve su sayesinde, öğün aralarında atıştırma ihtiyacınızı azaltan doyurucu gıdalardır.
 • Antioksidanları kolesterol birikimini engeller ve dolaşımı ve kalp sağlığını iyileştirir.

5. Öğünlerinizi bölün

beş öğün

Kilo vermek için aç olmanız gerektiğini kim söyledi? Bazı insanlar daha az kalori almanın daha az yemek olduğunu düşünür, ancak yemek yemeden uzun süreler harcamak kesinlikle iyi bir fikir değildir.
 • Metabolizmanızı aktif tutmak için öğünlerinizi bölmeniz önerilir. Günde 5 veya 6 küçük öğün halinde yemek yiyebilirsiniz.
 • Bu şekilde yemek yemek, 3 büyük öğün tüketmekten daha faydalıdır.

6. Yeşil çay için

Yeşil çay, kilo vermeye çalışıyorsanız eğer en doğal “yardımcılardan” bir tanesidir. İstenmeyen yan etkilere neden olmaz ve besin ögeleriyle doludur. Üstelik, sözde “yağ yakıcı gıdalar” grubunun bir parçasıdır.

yeşil çay
 • Başlıca faydası, yağ hücrelerinin oluşmasını engelleyen antioksidan bileşiklerinden kaynaklanmaktadır.
 • İdrar söktürücü ve arındırıcı özellikleri sayesinde iltihapla mücadele eder ve toksinlerin birikimine engel olur.

7. Yeterince Uyuyun

uyku

İyi bir gece uykusu da vücut ağırlığını etkiler. Birçok kişi, uykunun kilolarla bir alakası olmadığını düşünse de, uyku problemleri yaşarsanız eğer, kilonuz olumsuz yönde etkilenebilir.
 • İhtiyacınız olandan daha az uyku (8 saat) metabolizmanızı yavaşlatır ve zihinsel ve fiziksel enerjinizi azaltır.
 • Uykusuzluk ve uyku kesintileri iştahınızı arttırır, daha fazla yemek yemenize neden olur.

Etkili ve hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışıyorsanız eğer, bu önerileri göz önünde bulundurun. Sabırlı ve disiplinli olursanız umduğunuz sonuçları alırsınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Slade, P. D. (1994). What is body image? Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/0005-7967(94)90136-8
 • Blundell, J. E., & King, N. A. (1998). Effects of exercise on appetite control: Loose coupling between energy expenditure and energy intake. International Journal of Obesity.
 • Boone, L., Claes, L., & Luyten, P. (2014). Too strict or too loose? Perfectionism and impulsivity: The relation with eating disorder symptoms using a person-centered approach. Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2013.10.013

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.