Şekersiz Bir Diyet için 5 Alternatif

Çok fazla şeker yemek, hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilecek bazı hastalıklara yol açabilir. Size şeker için bazı alternatifler göstereceğiz, böylece, liflerden, vitaminlerden ve minerallerden oluşan sağlıklı bir diyeti sürdürmenize yardımcı olan tatlılardan vazgeçmeniz gerekmez.
Şekersiz Bir Diyet için 5 Alternatif

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sadece şekersiz bir yaşamı düşünmek bile insanları buhranlara sürükleyip, hatta birçoğunu huysuz yapabilir. Ne de olsa vücudumuzun ihtiyaç duyduğu lezzetli bir bileşendir. Bununla birlikte, beslenme uzmanları, beslenme programlarına şeker eklemeyi önlemek için, mümkün olduğunca şeker alternatiflerine yönelmeyi tavsiye etmektedir.

Neyse ki bizim için, şekerden kaçınmak tatlılardan feragat etmek anlamına gelmez. Herhangi bir şekeri tüketmek zorunda kalmadan tatlıların tadını çıkarmamızı sağlayan tarifler vardır.

Şeker: neden kaçınmalısınız?

Araştırmalar rafine şeker yemenin bazı hastalıklara yol açtığını göstermiştir. En sık görülenler arasında, diş dolguları, kalp problemleri, tehlikeli bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ve obezitedir. Şeker ayrıca kanser olma olasılığınızı veya dopamin artışını da artırır.

Vücudumuzun şekere ihtiyacı yoktur; glikoza ihtiyacı var. Bize bu besinleri sağlayabilecek şekere alternatif olarak daha sağlıklı besinler de mevcuttur.

Bir kişinin şeker yeme ihtiyacı, bedeni için gerçek bir ihtiyaçtan daha çok bir alışkanlıktır. Böylece, şekeri beslenme programınızdan uzak tutmak için şeker alternatiflerini kullanma alışkanlığı kazanmaya başlayabilirsiniz.

Şeker alternatifleri

Şeker otu

şeker otu bitkisi

Şeker otu bugünlerde oldukça popüler bir doğal tatlandırıcıdır. Bu bitkinin tatlı bir tadı olan yaprakları vardır.

Şu anda, piyasada aslında şekere benzeyen toz şeker otu bulabilirsiniz. Çay ve tatlılarda şeker kullanmaktan kaçınmak için iyi bir alternatif oluşturur.

Vücuda sunduğu faydalardan bazıları şunlardır:

 • Şeker otu, kanın glikoz seviyesini düzenlediği için, diyabeti kontrol eder.
 • Diüretik etkisi toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Şeker otu, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan bir vazodilatördür.
 • Kalorisizdir, yani obeziteyi önler.

Bal

sıvı ve petek bal

Bal, çevrenizdeki en eski doğal tatlandırıcıdır. İlk insandan bu yana mevcuttu.

Şu anda, değerli bir ürün olarak kabul görür. Şeker yerine kullanılacak en iyi alternatiflerden biri haline gelmiş ve her yaştan insan tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Bal, özellikle çocuklar ve yaşlılar için iyidir, çünkü yiyecekleri tatlandırmasanın yanı sıra, tıbbi özellikleri de vardır.

Bal yemenin beraberinde getirdiği faydalar:

 • Bal hızlı enerji sağlar.
 • Antibiyotik özelliklere sahiptir ve enfeksiyonları önler. Bu nedenle, öksürük ve soğuk algınlığı için bir birdir.
 • Balın iyileştirici etkileri var.
 • Antioksidan özelliği de vardır.
 • Bal mineralleri, özellikle B grubu vitaminleri içerir. Aynı zamanda, sodyum, magnezyum ve çinko gibi harika bir mineral kaynağıdır.

Sabır otu (Agave) şurubu

agave (sabır otu)

Sabır otu, aloe vera ailesinin bir parçasıdır. Kalın ve yapışkan bir sıvı olan bu şurup, kalın yapraklarından üretilir. Oldukça popüler ve yaygın olarak tavsiye edilir.

Sabır otu, şekeri önlemek için ideal bir alternatif olarak, tatlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Yüksek fruktoz içeriğine rağmen, düşük glikoz içeriğine sahiptir. Fruktozu, kanın insülin seviyelerine yardımcı olur ve sonuç olarak, diyabet hastaları için özellikle yararlıdır.

Sabır otu şurubunun bazı özellikleri şunlardır:

 • Antienflamatuar ve mikrobiktir.
 • Sabır otu şurubu bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Kilo kaybına yardımcı olur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Cilde faydası vardır ve yaşlanma sürecini erteler.

Amazake

Bu tatlandırıcı, aslen Japonya’dan gelir. Amazake, Asya mutfağında yaygın olarak, fermantasyon sürecinde pirinçten yapılır. İşlem sonunda, her türlü tariflerde rafine edilmiş şekerin yerini alabilen ağır ve tatlı bir macun haline gelir.

Amazake, vücudumuz için önemli besinler ve yararlar sağlar:

 • Vücudun emmesi ve sindirimi kolaydır.
 • Amazake, sindirimi hızlandırmaya yardımcı olan iyi miktarda lif içerir.
 • B grubu vitaminleri ve vücut için temel enzimleri içerir.

Şeker yerine Panela

üç beş tane panela

Panela, şeker kamışının buharlaştırılmış meyve sularından gelir. Panela yapımında rafine veya kimyasal ürün kullanılmamış, şekeri önlemek için oldukça popüler bir alternatif haline gelmiştir.

Panelanın özellikleri arasında şunlar:

 • Panela’nın güçlü ve enerji verici bir etkisi vardır.
 • A, B, C, D ve E vitaminlerine sahiptir.
 • En yüksek miktarda mineral içeren tatlandırıcıdır.

Şeker tüketimimizi azaltmak zaman alır. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek, şekerden kaçınmak için bu alternatiflerden birini seçerek başlayabilir. Her insan kendi kişisel sağlık durumunu ve olasılıklarını göz önünde bulundurmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.