Kilo Vermek İçin Yüksek Protein İçerikli 7 Sebze

· 10 Mart, 2018
Beslenmemize Brüksel lahanası, brokoli veya ıspanak gibi sebzeleri dahil etmek, sağlıklı bir şekilde kilo vermek konusunda çok büyük bir yardımcı olabilir.

Şüphesiz, sağlıklı bir şekilde kilo vermek, kalçada, karında veya diğer bölgelerde biriken ekstra kiloları vermek isteyen herkesin asıl amacıdır. Neyse ki, yüksek proteinli sebzeler kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bunun kolay olmadığını biliyoruz. Mucizeler gerçekleşmez ve hızlı bir şekilde yağdan kurtulmaya çalışmak yapmamız gereken en son şeydir, çünkü o zaman kendi sağlığımızı riske atarız.Biz, şunları öneriyoruz: birincisi, fiziksel durumunuzu değerlendirmek için bir doktora görünün. Ardından, sizi kolay ve motive edici günlük hedeflere ulaştıracak bir günlük rutin kurun.

 • Günlük bir yürüyüş, bazı aerobik egzersizler ve her şeyden önce iyi bir diyet kilo vermenin en temel yoludur.

Bugün, en son bahsettiğimiz bu önemli şey hakkında sizinle konuşmak istiyoruz: beslenmeniz.

Doğanın size sunduğu, harika 7 adet yüksek proteinli sebze elinizin altında olduğundan, sağlıklı bir şekilde bu kilolardan kurtulabilirsiniz.

Bunlar hem protein açısından zengindir, hem en lezzetli olanlardır, hem de size en çok yardımcı olacak olanlardır. Hazır mısınız?

Yüksek proteinli sebzelere “evet” deyin

sebzeler

Yiyebileceğiniz en yüksek proteinli 7 sebzeyi listelemeden önce, sağlıklı bir kilo verme planı başlattığımızda proteinin ne kadar önemli olduğunu açıklamak istiyoruz.

 • Protein açısından zengin gıdaları yediğimizde, tokluk hissi uzun süre devam eder.
 • Bu, örneğin, basit karbonhidratları veya tatlıları yediğimizde olmaz. Bu durumlarda hissettiğimiz şey daha aç olmaktır.
 • Dikkat etmemiz gereken bir başka gerçek; kilo vermeye çalışırken protein alımı ile ilgilenmezsek, kas kütlesi de kaybedecek olmamızdır.
 • Bunu çok kilo verdikten sonra daha yumuşak bir vücuda ve daha gevşek bir cilde sahip olanlarda görebilirsiniz… Kas kütlelerinin çoğunu kaybetmişlerdir!
 • Proteinler – ve bunu asla unutmamalıyız – kas oluşumu ve yağ miktarının azaltılması için önemlidir.
 • Ayrıca, protein bakımından zengin gıdaları yediğimizde onları sindirmek için daha fazla enerji tüketiriz (termojenez).

Bu bize daha fazla yağ yakmak için daha büyük bir metabolizma sağlar.

Gördüğünüz gibi hepsi avantajlıdır. Fakat yine de onları aşırı derecede tüketmemeliyiz ve yapılacak ideal şey, sizin için listeleyeceğimiz yüksek proteinli sebzeleri hayvan proteinleri (hindi eti gibi) ile birleştirmek olacaktır.

1. Ispanak

kasede ıspanak

Ispanak, en fazla besin maddesine sahip olan yeşil yapraklı yüksek proteinli sebzelerden biridir.

 • En yüksek proteinli sebzelerden biridir ve çok sayıda temel aminoasit içerir.
 • Ayrıca, önemli miktarlarda folik asit, manganez, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, A vitamini ve C vitamini içermektedir.
 • Ispanak, yüksek protein içeriğine ek olarak enflamasyonu da azaltabilen büyük bir antioksidan potansiyeline sahip bileşikler içerir.

Şunları yemenizi öneririz: ıspanak, çilek ve kuruyemişler.

2. Su teresi

Su teresi, turpgillerden (brokoli veya Brüksel lahanası gibi), protein içeriği yüksek  bir bitkidir.

 • Aynı zamanda bol miktarda mineral (kalsiyum, manganez ve potasyum) ve A, B ve C vitaminleri içermektedir.
 • Bununla birlikte, eğer su teresini suda kaynatırsanız tüm antioksidan potansiyelini kaybedeceğini bilmeniz önemlidir. Bu nedenle onu çiğ bir şekilde, salatada yemeye çalışın.

3. Yonca filizi

yonca filizi ve chopstick

Daha önce yonca filizini denediniz mi? Yemeklere eşsiz bir dokunuş katar ve çok az kalori içerir, fakat çok miktarda da besin maddesine sahiptir.

 • Ayrıca B, C ve K vitaminleri, demir, magnezyum, fosfor, çinko ve bakır gibi mineralleri içerirler.

Herkes için ilginç olan şey ise; yonca filizi, kötü kolesterolü (LDL) azaltmak, menopoz semptomlarını gidermek ve osteoporozu önlemek için çok iyidir.

Buna nasıl direnebilirsiniz ki?

4. Çin lahanası

Çin lahanasını seveceksiniz. Bu, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm yemeklere lezzetli ve özgün bir dokunuş verir.

 • Kalsiyum, potasyum, manganez, demir ve A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra çok miktarda protein içerir.
 • Ayrıca, antioksidan özellikleri sayesinde farklı kanser türleri ile savaşabilir.

Yakınınızdaki markette Çin lahanasına bir bakın.

5. Kuşkonmaz

kuşkonmaz sapları

Kuşkonmaz çok besin maddesi içermesi ile bilinir. Örneğin, 134 g kuşkonmazda ortalama 2,9 g protein vardır.

 • A, B, K vitaminlerinin yanı sıra bakır, manganez, fosfor ve magnezyum için mükemmel bir kaynaktır.
 • Dikkat çeken başka bir şey ise, bağırsaklarımızdaki dost bakterilerin büyümesini teşvik etmek için prebiyotik olarak çalışan fruktooligosakkarit (FOS) içeriğidir.

Kuşkonmazı fırında, ızgarada hazırlayabilirsiniz, kaynatabilirsiniz veya buharda pişirebilirsiniz. Nasıl pişirirseniz pişirin, hem çok lezzetli hem de çok sağlıklıdır.

6. Brokoli

Brokoli de protein bakımından zengindir ve bu sebzeyi de çiğ veya pişmiş yiyebilirsiniz.

 • Çok az kaloriye sahiptir, tok hissettirir ve kaempferol gibi yüksek miktarda bitkisel bileşikler ve flavonoidler sunar.
 • Brokoli ile ilgili ilginç olan şey, eğer onu buharda pişirirseniz size en çok teşekkür edecek organınız karaciğeriniz olacaktır. Bu şekilde yüksek kolesterolü de azaltabilirsiniz.

7. Brüksel lahanası

tabakta brüksel lahanası

 • Brüksel lahanası, kilo vermek için mükemmeldir. Bu, iyi bir protein, lif ve vitamin kaynağıdır.
 • Ayrıca, bilmek isteyebileceğiniz bir şey, bu yüksek proteinli sebzenin bağırsaklarınıza iyi bakıyor olmasıdır. Sonuçta, zararlı bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Fırında veya ızgarada pişirebilirsiniz. Herhangi bir yemeğin yanında harika bir eşlikçi olacaktır.

Sonuç olarak, bu öneriler, bir kilo verme planı oluştururken kullanışlıdır. Bununla birlikte, hayvansal proteinleri de alabilmek için yağsız et yemeyi unutmayın ve tabiki biraz egzersiz yaparak diyetinizi tamamlayın.

Bugün başlayın: sağlıklı kilo vermek mümkündür!