Vücudunuza Yararlı 8 Meyve

Vücudunuzu güçlü ve sağlıklı tutmak için günde en az 5 meyve ve sebze yemeniz önemlidir. Böylece vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli vitamin ve besin maddelerini alabilirsiniz. 
Vücudunuza Yararlı 8 Meyve
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beslenme uzmanlarına göre, eğer sağlığınızı korumak istiyorsanız, her gün faydalı meyveler yemelisiniz. Tüm meyveler sağlıklı olsa da, bazıları diğerlerinden daha çok fayda sağlıyor. İşte diyetinize dahil etmeniz gereken meyveler de, vücudunuza yararlı olanlar bunlardır. Bugünkü makalemizde, iyi sağlık ve uzun ömür için en faydalı 8 meyvenin hangileri olduğunu anlatacağız.

1. Avokado

Birçok insan, avokadonun meyve olduğu gerçeğini göz ardı ediyor, ama gerçekten de öyle! Ve avokado sadece etraftaki en sağlıklı meyvelerden biri değil, aynı zamanda vücudunuzun her gün istediği besin maddelerinin çoğunu içeren bir meyvedir.

Bazı insanlar avokado yemeyi tercih etmiyor çünkü içeriğindeki yağlar yüzünden kilo alacaklarını düşünüyorlar. Fakat avokadodaki yağlar sağlıklıdır ve aslında dengeli şekilde kilo vermenize de yardımcı olur. Vücudunuza yararlı olması için ve her gün sağlıklı miktarda sebze proteini, lifler, vitaminler, mineraller ve yağ asitleri almak için yarım avokado yiyin.

2. Hindistan cevizi

Doğa harikalarından biri olan Hindistan cevizi insanlar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Hindistan cevizinin hem suyu hem de meyvesinin eti çok besleyicidir ve aynı zamanda inanılmaz lezzetlidir.

Hindistan cevizi meyvesi, Hindistan cevizi sütü yapmak için kullanılabilir ve artan lifler kurabiye veya hamur işlerinde değerlendirilebilir. Ekstra saf Hindistan cevizi yağı da bir diyet takviyesi olarak yenilebilir ve cilt ile saç için mükemmel bir kozmetik ürün olarak kullanılabilir.

3. Ananas

Temizleyici ve arındırıcı özellikleriyle ananas yağların ve proteinlerin sindirimini arttırır. Aynı zamanda sıvı tutulumuna karşı koruma sağlar ve toksinleri temizler. Asit reflüsü, hazımsızlık ve kabızlık durumlarıyla savaşmakta kullanılabilir. Et veya balık yedikten sonra harika gider.

4. Papaya

Papaya da sindirim enzimleri içeren tropik bir meyvedir. Bağırsak parazitleri için mükemmel bir çözümdür. Özellikle de tohumlarını yerseniz etkilerini görebilirsiniz. Yüksek C vitamini ve beta-karoten düzeyleri sayesinde hücresel yaşlanmayı önlemeye yardımcı olan bu meyve, mükemmel bir antioksidandır.

Mesela lezzetli bir tarif olarak ananas ve papaya ile beraber smoothie hazırlayabilirsiniz. Sindirim sisteminde iltihaplanmayı önlemek için bu içeceği her gün kahvaltıdan önce içebilirsiniz.

5. Elma

Elma: Bütün meyvelerin kraliçesi. Ne kadar sıradan bir meyve olsa da, doktorlar günde bir elma yemeyi tavsiye ediyorlar. Böylece onları ziyaret etmenize gerek kalmaz. Elma vücuda denge sağlar ve düzen getirir. Ayrıca makul fiyata bulunmaları çok kolaydır.

Elma doğal bir antiasittir ve idrar yolları ve sindirim sistemi üzerinde anti-enflamatuvar etkilere sahiptir. İşin önemli yanı, organik elma satın almaktır, böylece lif bakımından zengin olan kabuklarını da iç rahatlığı ile yiyebilirsiniz.

6. Limon

Turunçgiller vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir ve vücudu temizler.  Limon, turunçgillerin ilk sırada geleni olarak, toksinler ve sıvılardan kurtulmak, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemek ve her şeyin ötesinde vücudun alkalin seviyelerini korumak için tüketilebilir.

Limon neredeyse her hastalığa karşı koruma sağlar. Ayrıca limonun kabukları da sağlığa faydalıdır. Elbette, organik oldukları sürece. Her sabah kahvaltıdan önce limon suyu ile bir bardak su içmelisiniz. 

7. Greyfurt

Bir çok insan asitli ve acı tadı nedeniyle greyfurttan hoşlanmaz. Ancak bu tat, greyfurt içerisinde yer alan karaciğer için yararlı besin maddelerinin göstergesidir. Bildiğiniz gibi karaciğer kanı toksinlerden arındırmaktan sorumludur.

Greyfurt ayrıca sıvı tutulumu ile savaşmakta ve böbrek fonksiyonlarının iyileştirilmesinde çok etkilidir yani vücudunuza yararlı özellikleri vardır. Yatmadan önce her gece yarım veya tam bir greyfurt yiyin. Sadece birkaç gün içinde farkı göreceksiniz.

8. Üzüm

Üzüm, varolan en faydalı meyvelerden biridir. Günümüzde üzüm çekirdeği yağı ve resveratrol sağlık iksirleri olarak ticarileştirilmektedir.

Kabuğu ve çekirdekleri ile organik üzüm yemek daha ucuzdur. Ayrıca lezzetli bir taze üzüm suyu yapmak için onları suyla karıştırabilirsiniz. Üzüm temizleyicidir, yüksek kolesterol düzeylerini düşürür ve kanser karşıtı özelliklere sahiptir. Bağırsakları düzenlemek için dört dörtlüktür.

Vücudunuza yararlı bu meyveleri keşfedin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.