Kilo Vermek İçin Günde 1 Adet Elma Tüketin

Elmalar kan şekerini düzenleyen ve yağ yakan doğal bir lif olan pektin deposudur.
Kilo Vermek İçin Günde 1 Adet Elma Tüketin
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günümüzde, kilo vermenin amacı yalnızca iyi görünmek değil aynı zamanda sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek olmuştur. Kilo vermek büyük oranda dengeli bir beslenmeye dayanır.

Neyse ki, size daha iyi sonuçlar için ekstra takviye sağlayacak özelliklere sahip doğal ürünler var. Elma da bu ürünlerden yalnızca biridir. Hem çok lezzetlidir, hem de kilo vermek isteyenler için pek çok önemli faydaya sahiptir.

Elma oldukça popüler bir meyvedir ve her türlü diyet için önerilir. Ayrıca birçok tarifte yer alarak sağlığınız için önemli faydalar sunar. Bu meyve vitamin, mineral, antioksidan ve diğer temel besin maddeleri yönünden zengin olup aç kalmadan zayıflamanıza yardımcı olur.

Elma kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Yıllardır diyette elmanın daha kolay kilo vermenizi sağlayacağını biliyoruz. Elmanın sodyum, kalori, ve yağ oranı düşüktür. Önemli miktarda lif, vitamin, mineral, antioksidan ve diğer temel besinleri sağlayarak metabolizmayı hızlandırır ve daha çok yağ yakımını sağlar.

elma

Bu meyveyi diyetinize dahil ederek vücudunuza daha çok enerji ve zindelik katar, fiziki performansını iyileştirir ve daha etkili şekilde kalori yakmış olursunuz. Elma ayrıca vücudun ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak üzere besin maddesi alımını kolaylaştıran zengin bir enzim kaynağıdır.

Pektin içeriği sayesinde, elma kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine ve fazla yağın yakılmasına yardımcı olur. Tabii ki, bu faydalar dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıklarla birleştiği ölçüde kendini gösterirler.

Kilo vermek için en iyi elma hangisidir?

Dünyada birçok farklı elma çeşidi bulunur. Washington Eyalet Üniversitesi Beslenme Bilimi Okuluna göre, kilo vermeye katkıda bulunan biyokimyasal etkiler elmanın çeşidine göre değişmektedir.

Hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek amacıyla bu meyvenin 7 farklı çeşidi üzerinde birkaç çalışma yapılmıştır. Çalışmalar, elmanın içinde bulunan biyokimyasal maddelerin, obez bir fare grubu üzerindeki etkilerini gözlemlemiştir.

kırmızı ve yeşil elmalar

Çalışmanın sonuçları Braeburn, Fuji, Gala, Golden Delicious, Red Delicious veya McIntosh gibi çeşitlere kıyasla söz konusu kilo vermek olduğunda en iyi çeşidin yeşil elma olduğunu tespit etmiştir.

Araştırma aynı zamanda bağırsak florasındaki dengesizliğin genelde diyabete eşlik eden kronik iltihaba sebep olduğunu da açığa çıkarmıştır; ancak günde bir elma yemek bu riski azaltabilir. 100 gram yeşil elmanın içinde yalnızca 53 kalori ve sizi uzun süre tok tutacak bol miktarda lif bulunur.

Şu da ilginizi çekebilir: Kilo Vermek için Kahvaltı Fikirleri

Kilo vermek için tarçınlı elma suyu

elma suyu

Elmanın kilo verme yönündeki faydasından yararlanmanın birçok farklı yöntemi olsa da, bu sefer sizlere diyetinizi gerçek anlamda destekleyecek tarçınlı elma suyunu nasıl hazırlayabileceğinizi göstermek istiyoruz.

Elma ve tarçın metabolizmayı çalıştırmak üzere birlikte çalışırlar; bu sayede kilo verme süreciniz hızlanır.

Malzemeler

  • 1 elma
  • 1 çubuk tarçın
  • Buz
  • 2 litre su
  • 1 sürahi

Hazırlanışı

Sürahiyi yarısına kadar su ile doldurun ve ardından birkaç elma dilimi ve çubuk tarçını ekleyin. Sürahinin dörtte birini buzla doldurun, devamında su ekleyin. İkram etmeden önce 15 dakika kadar bekletin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Conceição De Oliveira, M., Sichieri, R., & Sanchez Moura, A. (2003). Weight loss associated with a daily intake of three apples or three pears among overweight women. Nutrition. https://doi.org/10.1016/S0899-9007(02)00850-X


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.