Avokado: Oksitlenmeden Korumanın 7 Basit İpucu

Çoğumuz, avokadonun faydalarından maksimumda yararlanmak ve tazeliğinin tadını çıkarmak için hepsini mümkün olduğunca en kısa zamanda yemenin çok önemli olduğunu biliriz. Fakat bazen bütün avokadoyu tek seferde yemek istemeyiz, böyle bir durumda ise kalan porsiyonu atmak da çok üzücü olacaktır.
Avokado: Oksitlenmeden Korumanın 7 Basit İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Avokadoyu oksitlenmekten koruyan bir çok doğal ipucu vardır, bu şekilde avokado, daha uzun süreler boyunca taze ve yeşil kalabilir – bu ipuçları kalan kısmını da endişelenmeden saklamamıza yardımcı olur.

Avokado çekirdeğini çıkarmak

avokado1

Avokadoyu oksitlenmekten korumanın ve taze kalmasını sağlamanın ilk tüyosu çekirdeğini avokadonun yarısında bırakmaktır, ya da daha da iyisi, yarım avokadoyu çekirdeksiz bir şekilde kullanmaktır.

Fakat şunu da aklınızdan çıkarmayın; bu metot sadece, avokadonun çekirdek ile temas eden yarısını korumaya yardımcı olur. Bu durumda, oksijen ile temas eden bölge hızlıca oksitlenecek ve tazeliğini kaybedecek demektir. Bu yüzden çekirdek yöntemine alternatifler üretmek önerilmektedir.

Soğan metodu

Bu hile bir kırmızı soğanı dörde bölüp bir parçasını ince ince dilimleyerek uygulanır, hazırladığınız dilimleri hava almayan bir kabın dibine yerleştirmelisiniz. Ardından, kalan avokadoyu bu soğanların üzerine koymalısınız, kesik kısmı yukarı bakacak halde olmalıdır. Düzgünce yerleştirdikten sonra kabı kapatın ve buzdolabına koyun.

Bu ipucu çok faydalıdır çünkü soğanın salgıladığı maddeler kabı doldurarak avokadonun yeşil ve taze kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca soğanlara değen tek kısım avokadonun kabuğu olacağından, tadında bir değişiklik olmayacaktır. Soğanı da bu uygulamanın ardından saklayabilir ve başka bir tarifte kullanabilirsiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: Avokadonun 6 Kozmetik Kullanımı

Zeytinyağı metodu

zeytin yağı

Zeytinyağı avokado aromasını ve kokusunu değiştirmeyen ve onu taze tutmaya yarayan başka bir doğal gıdadır. Bu hilenin faydalarını görmek için, avokadonun taze kalmasını istediğiniz kısmına zeytinyağı sürüp, hava almayan bir kapta muhafaza etmelisiniz. Yağ, avokadoyu oksitlenmekten ve hava ile temas etmekten koruyacaktır.

Limon suyu metodu

Avokadonun tazeliğini korumaya yarayan bir diğer gıda ise limon suyudur. Hepimiz, limonun avokadoya çok güzel bir tat verdiğini ve birbirleri ile çok güzel bir uyumda olduklarını biliriz.

Fakat, bundan da ötesi, limonun içindeki sitrik asit oksidasyon sürecini inanılmaz bir şekilde yavaşlatmaktadır. Bunun için, basitçe limon suyunu avokadonun saklamak istediğiniz kısmının üzerine sıkın.

Diğer bir seçenek ise, eğer avokadonun çekirdeği yoksa büyük bir dilim limonu avokadonun bu bölümünün üzerine koymaktır. İki durumda da avokadoyu hava almayan bir kapta saklamak makbuldür, bu şekilde tazeliğini, 2-4 gün arası ve yaklaşık 4º C sıcaklıkta koruyacaktır.

Soğuk su

su

Çoğu evde ve restoranda kullanılan çok yaygın bir metot ise, avokadoyu soğuk suyun içine koymaktır, böylelikle oksijen ile olan temasını sınırlamış olacaksınız. Bu yöntem sadece kalan avokadoyu kısa bir zaman dilimi içinde kullanacaksanız önerilmektedir.

Plastik sargı

Streç film ya da plastik sargı de kalan bir avokadoyu uzun bir zaman diliminde korumak için harika bir yöntemdir. Avokadoyu yeterli miktarda plastik ile kaplayın ve ardından buzdolabına koyun.

Eğer üst kısmı 1 veya 2 gün içinde siyaha dönüyor ise tek yapmanız gereken şey üstteki renklenmiş bu parçayı alarak alttaki hala taze ve yeşil parçayı kullanmaktır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Her Gün Avokado Yemek Yararlı Mıdır?

Avokadoyu ezmek

avokado

Kalan avokadonun bir milimini bile kaybetmek istemiyorsanız, lezzetli bir guacamole hazırlayarak onu saklamak iyi bir fikir olacaktır. Bunun için avokadoyu ezin ve kullanılmış avokadonun her bir parçası için 1 yemek kaşığı misket limonu (lime) suyu ekleyin.

Misket limonundan gelen asit avokadonun oksitlenmesini ve renk değiştirmesini önleyecektir. Fakat daha da emin olmak için, ezilmiş avokadoyu hava almayan bir kapta saklayın, streç film ile sarın ve üzerini bir kapak ile kapatın.

Plastik sargı ve kapak oksijenin avokadonun yüzeyi ile temas etmesini engelleyecek ve onu oksitlenmekten koruyacaktır. Daha sonra, ezilmiş avokadoyu özel bir guacamole yapmak için kullanabilirsiniz, hatta salatanıza bile ekleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.