Her Gün Avokado Yemek Yararlı mıdır?

Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, avokadodaki doymamış yağlar kötü kolesterol seviyenizi sabitlemeye ve tıkanmış damarları önlemeye yardımcı olur. Bu, her gün avokado yerseniz olacak şeylerden sadece biri.
Her Gün Avokado Yemek Yararlı mıdır?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çok sayıda insan kolesterol seviyesi için endişelenir. Kanda bulunan bu yağ, fazla miktarda birikince pek çok kardiyovasküler problem yaratabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilir. Her gün avokado yemek, bu sorunlarla baş etmenin etkili bir yolu.

Her Gün Avokado Yemek ve Kolesterolünüze Olan Etkisi

Kolesterol vücutsal fonksiyonlarda gerekli bir rol oynar ve çeşitli önemli organların ideal bir şekilde işlemesini sağlar. Fakat, yetersiz diyet sebebiyle, kolesterol seviyesi tehlikeli sayılabilecek seviyelere kadar yükselir.

En endişe verici şeylerden biri de, diğer hastalıklarda da olduğu gibi, başlarda bu durumu belirli belirtiler olmadan saptamak oldukça güç olabilir.

Aslında, bugün milyonlarca insanın farketmeseler de yüksek kolesterolden muzdarip olduğuna inanılıyor.

İyi haber şu ki farklı araştırmalar sayesinde, diyetinizde bazı değişiklikler yapmak ve sağlıklı bir hayat tarzı edinmenin, bunu kontrol altına almak ve riski azaltmak için en iyi çözümlerden biri olduğunu biliyoruz.

Amerikan Kalp Birliği Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, her gün avokado yemek kötü kolesterol seviyenizi kontrol altına almaktadır.¹

Araştırma

kötü kolesterol

Pensilvanya Eyalet Üniversitesindeki araştırma görevlileri, pek çok diyette bulunan doymuş yağ asitlerinin, avokado yediğinizde alabileceğiniz doymamış yağlarla değiştirilebileceğini önerdiler.²

Aynı zamanda son birkaç yılda, yüksek kolesterolün sebep olduğu kardiyovasküler hastalıkları geliştirme riskini azaltmaları için insanlara tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar tüketmeleri tavsiye edildi.

Doymuş yağlar kolesterol seviyesini, damar tıkanıklıkları ve kalp krizi ya da felç gibi ölümcül hastalık riskini artırır.

Araştırmacılar, avokadonun en fazla doymamış yağ içeren meyvelerden biri olduğunu bildiklerinden, kardiyovasküler risk faktörleri üzerinde ne etkisi olduğunu değerlendirdiler.

Sonuca ulaşmak için, önceden fazla kilolu ya da obez olan, yaşları 21 ile 70 arasında değişen, 45 sağlıklı kişinin diyetlerine doymuş yağ eklediler.

Gönüllüler, 2 hafta boyunca yüksek doymuş yağ diyeti yiyerek başladı.

Sonra doymuş yağ miktarını azaltarak üç farklı tipte diyet takip ettiler:

  • 1 az yağlı diyet, avokadosuz
  • 1 orta yağlı diyet, avokadosuz
  • 1 orta yağlı diyet, günde bir bütün avokado yiyerek

Araştırma Sonucu

kandaki kolesterol

Analizlerini bitirdikten sonra, araştırmacılar diyetlerine günde bir avokado eklemenin LDL kolesterol seviyesini düşüreceğini belirlediler.

Toplamda, rakamlar 13,5 mg/dl düştü, avokado yemeden orta yağlı diyet takip edenlerin 8,3 mg/dl ya da düşük yağlı diyet takip edenlerin 7,4 mg/dl düştü.

Aynı zamanda şunu da fark ettiler, avokado yediğiniz zaman bu, kolesterol ve trigliserit kontrolü üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.

Şaşırtıcı neticeleri gördükten sonra araştırmacılar, bu sonuçların diğer nüfuslar üzerinde de aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğuna karar verdiler.

Öte yandan, bu araştırmalar, tabii ki besin değeri oldukça yüksek yiyeceklerle desteklendiğinde, avokadodaki doymamış yağların kalp sağlığı açısından yararlı bir diyet oluşturabileceğini gösterdi.

Bu önemli kardiyovasküler faydalardan, avokadonun içerisindeki sağlıklı yağlar, mikrobesleyiciler ve biyoaktif bileşenler sorumlu.

Penny Kris Etherton, bu araştırmacılardan biri; avokadonun içinde hangi biyoaktifler olduğunu ve onların vücuda etkilerini belirlemek için daha titiz araştırmalar yapmaya devam etmek istediğini belirtmiştir.

Avokado sağlıklı bir yiyecektir, yiyin!

tabakta avokado

Bünyelerindeki yüksek kalori ve yağ içeriği sebebiyle avokadoların yıllardır sahip olduğu kötü üne rağmen, şu an dünyanın en bütün ve sağlıklı yiyeceklerinden biri sayılıyor. Günlük diyetinize ılımlı bir ölçüde her zaman eklenebilir.

Bahsedilen yararlı yağlara ek olarak, bu meşhur meyve aynı zamanda lif, E vitamini, B vitamini, folik asit ve muzun iki katından daha fazla potasyum içeriyor.

Yüksek kolesteroldan korkuyor musunuz? Kolesterolünüzü güvenli bir seviyede tutmak için günlük diyetinizde birkaç değişiklik yapın ve her gün avokado yemeye başlayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.