Avokado Çekirdeğini Atmamak için 7 Sebep

Tatları biraz acı olmasına rağmen, günlük beslenme düzeninize avokado çekirdeklerini dahil etmek iyi bir fikir olacaktır. Antioksidan veya anti-enflamatuvar özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Avokado çok lezzetlidir ve çok yönlü bir meyvedir, çeşitli diyet tiplerine dahil edilebilir.

Senelerce özelliklerinden şüphe edilmiştir, çünkü yüksek kalori ve yağ içeriğinden dolayı kilo aldırdığı düşünülmüştür.

Fakat, zamanla en yüksek kalitede besin değerlerine sahip olduğu ve sağlıklı yağlar içerdiği görülmüştür.

Şu anda, genellikle insanların çöpe attığı avokado çekirdeğinin sağlığa çok iyi gelen önemli bir kaynak olduğunu kanıtlamaya çalışıyoruz.

Örneğin, avokado çekirdeği önemli derecede lif, aminoasit ve antioksidan kaynağıdır, tüketildiği zaman vücuttaki birçok organın optimal düzeyde çalışmasını destekler.

Birçok insan hala avokado çekirdeğinin sağladığı faydaların farkında değildir, bu yüzden bugün bu yazımızda sizinle avokado çekirdeklerini bir daha çöpe atmamak için 7 sebebi konuşmak istiyoruz.

1. Avokado çekirdeği kolesterolü düşürür

kolesterol

Avokado çekirdeklerinde yaklaşık %70 oranında ihtiyacımız olan aminoasitlerin bulunduğu hesaplanmıştır.

Çekirdekten yağını çıkararak bunun faydasını kullanabiliriz, böylelikle yüksek kolesterol seviyelerini kontrol edebilir ve kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini önleyebiliriz.

2. Avokado çekirdeği lif içerir

Avokadonun bu kısmının herhangi bir gıdadan daha fazla oranda life sahip olduğuna inanılmaktadır.

Lif sindirim fonksiyonlarını destekleyen bir besindir, diğer besinlerin absorbe edilme yeteneğini arttırır ve bağırsak hareketlerine yardımcı olur.

Lif tüketmek ishal gibi problemleri kontrol edebilir ve hatta bunlar size ters gibi gelse de, kabızlığı da önler.

3. Enflamasyonla savaşır

Vücudun yangısal yanıt sistemini kontrol etmeye yardım eder, gastrointestinal enflamasyonu önleyerek etkili olur.

Güney Afrika’nın çeşitli bölgelerinde, avokado çekirdekleri mide enfeksiyonları ve enflamasyonla ilgili problemlerle savaşmada bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Artrit, osteoartrit gibi diğer hastalıklara da pozitif bir etkisi vardır.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

bağışıklık

Eğer nezle ve soğuk algınlığı semptomları yaşıyor iseniz, gün boyunca bir miktar avokado çekirdeği kullanmak savunma mekanizmanızı ayakta tutmak için iyi bir fikirdir.

Çekirdeklerin fenolik içeriği sebebiyle, bu gıda bağışıklık sistemini güçlendirerek viral ve bakteriyel enfeksiyonları durdurabilir.

5. Erken yaşlanmayı durdurur

Avokadodaki antioksidanların %50’si çekirdeğinde bulunmaktadır. Antioksidanlar vücut için çok temeldir, ve erken yaşlanmanın ilk sebeplerinden birisi olan serbest radikaller ile savaşma yeteneği olan tek elementtir.

Eğer kendinizi yenilenmiş hissetmek istiyorsanız, avokado çekirdeği kolajen üretimini destekler, böylelikle cildi gergin tutar ve kırışıklıkların oluşmasını geciktirir.

6. Güçlü ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar

Avokado çekirdeğinin yağını saçınıza uygulamak saçınızı besleyecek ve harika bir ışıltı verecektir. Aslında; kepek, bit ve sirke gibi sorunların en iyi tedavilerinden birisi olduğuna da inanılır.

7. Kilo vermenize yardım eder

kilo verme

Avokadonun yumuşak kısmı bu amaç için harika iken, çekirdeği de çok faydalı olabilir çünkü bu kan şekeri seviyesini kontrol eder.

Yüksek şeker indeksi metabolik fonksiyonu değiştirebilir ve kilo kaybını yavaşlatabilir.

Avokado çekirdeği kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur, böylelikle vücudu tok tutar, gün boyunca aşırı kalori almanızı önler.

Avokado çekirdekleri nasıl tüketilmelidir?

avokado

Avokado çekirdeklerini beslenmenize çeşitli şekillerde dahil edebilirsiniz: kurutabilirsiniz, rendeleyebilirsiniz, tostlayabilirsiniz, kızartıp yiyebilirsiniz.

Ayrıca şunların içinde de iyi gider:

  • Salatalar
  • Meyve suları
  • Smoothieler
  • Çaylar
  • Çorbalar

Tatları birazcık acıdır, bu yüzden çok fazla miktarda her şeye dahil etmeyi önermiyoruz.

Avokado doğanın sağlığa yararlı olduğunun en mucizevi örneklerden bir tanesidir. Besin değerleri sadece avokadonun yumuşak kısmında değil aynı zamanda çekirdeğinde de yoğundur.

Eğer bu kadar sağlıklıysa neden çöpe atıyoruz avokado çekirdeklerini o zaman? Tatları harika olmasa da, beslenme düzeninize dahil etmeye başlamak vücudunuzu sağlıklı tutmak için ve hastalıklardan korunmak için değer. Hadi o zaman avokadonun çekirdeklerini de kullanmaya başlayalım!