Göz Altı Kırışıklıklarından Kurtulmak İçin Yöntemler

Gözleriniz, birisiyle konuşurken kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayan, ruhunuza açılan bir penceredir.
Göz Altı Kırışıklıklarından Kurtulmak İçin Yöntemler
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kolajen ve elastin, cilt hücrelerinde bulunan ve cildinizi daha güçlü ve esnek bir hale getiren protein lifleridir. Bu lifler cildinizde bir ağ oluşturarak, kendini daha hızlı ve kolayca yenileyen, içinde yüksek oranda kolajen barındıran genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak istiyorsanız okumaya devam edin…

Zaman geçtikçe kolajen ve elastin üretimi azalarak cildiniz incelir ve kendini yenileme kabiliyeti azalır. Ayrıca güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak bu süreci hızlandırır. Özellikle göz altı bölgesi güneş ışınlarına karşı daha savunmasızdır, çünkü buradaki ince cilt tabakası doğrudan veya dolaylı olarak gün boyunca güneş ışınlarına maruz kalır.

Göz altında oluşan kırışıklıkların esasen genetik kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz? Kırışıklığa neden olan genetik faktörleri değiştirmek için yapacağınız çok az şey olsa da, gözlerinizin altında oluşan kırışıklıkların yoğunluğunu ciddi derecede azaltmanızı sağlayacak olan belli başlı birkaç alışkanlık edinebilirsiniz.

Göz altı kırışıklarından kurtulmak için ipuçları ve yöntemler

 • Yumurtanın beyazı cildi sıkılaştırmaya yardımcı etkisiyle bilinir. Gerginliğini yitirmiş olan cildi toplar ve bu nedenle kırışıklardan kurtulmak için çok faydalıdır.
yumurta 1
 • Avokado, E vitamini açısından zengin olduğu için her zaman çok sağlıklı bir meyve olarak anılır. Bu vitamin, cildinizin yaşlanma belirtilerine karşı mücadelesine yardımcı olan kolajen üretimini tetikler. Ayrıca dermatit ve sivilce oluşumlarına karşı da vücudunuza destek olur. İyi bir avokado maskesi göz çevresindeki cildi nemlendirir ve toparlanması için ihtiyacı olan yağ asitlerini tedarik eder. Zaman geçtikçe B ve E vitaminlerinin güzel ve genç cildinizi yeniden kazanmanıza yardım ettiğini fark edeceksiniz.
 • Salatalığın %96’sının su olması ve içeriğindeki C vitamini, E vitamini ve bazı temel yağlar; bu sebzenin göz altı kırışıklıklarından kurtulmak için harika bir seçenek olmasını sağlar. Salatalığı kullanmanın en etkili yolu bir miktar salatalık suyunu (salatalık dilimleri de olabilir) doğrudan kırışıklık bölgesine uygulamaktır. Salatalığın doğal özellikleri kırışıklıkların görünümün azaltacak, göz altı torbalarından kurtulmanızı sağlayacak, yorgun ve şişkin gözlerinizi rahatlatacaktır.
salatalık 3
 • Güzel bir gece uykusu çok önemlidir. Kendinizi uykudan mahrum bıraktığınız zaman neredeyse aniden göz torbaları, cilt kuruluğu ve kırışıklığı gibi bazı ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız.
 • Bol bol su için. Hem vücudunuz hem de cildiniz için bol bol su tüketmenin çok önemli olduğunu unutmayın. Cildinizin kurumasını ve göz altı kırışıklıklarının oluşumunu engellemek için nemlendirici krem de kullanabilirsiniz.
 • Yatağa gitmeden önce göz çevrenize bir miktar vazelin sürün. Bu işlem cildinizi nemlendirip pürüzsüzleştirerek mimik çizgilerinin yumuşamasını sağlar.
 • Bir miktar zeytinyağı, süt ve gül suyunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayın. Bu işlem hızlı bir etkiyle göz çevrenizi rahatlayacaktır.
 • Dikkatli olun! Çeşitli losyon ve maskeleri uygularken cildinizi kesinlikle esnetmemelisiniz. Bu ürünleri cildiniz emene kadar küçük miktarlarda uygulayın. Ayrıca, gerçek sonuçları görmek istiyorsanız, bu ürünleri düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Çevredeki ışıkları çekip geri yansıtan bir göz farı kullanın. Bu taktik eğer göz farınız krem bazlıysa daha etkilidir, çünkü nemlendirici etkisi sayesinde ciltteki çizgilerin yumuşamasına yardımcı olur. Cildi kuruttuğu ve yüzünüzdeki çizgilerin görünümünü arttırdığı için pudralı olanları kullanmanızı tavsiye etmeyiz.
 • Yüzünüzü rahatlatmak ve gözlerinizin uzun yıllar genç görünmesini sağlamak için bu basit egzersizi yapabilirsiniz: Gözlerinizde bir gerilme hissettiğiniz zaman onları kapatıp birkaç saniye dinlendirin. Ardından, açabildiğiniz kadar açarak göz kaslarınızı esnetin. Bu işlemi arka arkaya birkaç defa tekrarlayın.
 • Unutmayın! Göz çevresindeki cilt çok hassastır. Bu nedenle ovalamayın, esnetmeyin ve incitmeyin.

Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak için üstte anlattığımız yöntemleri deneyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.