Göz Altı Torbaları İçin Doğal Yöntemler

Göz altı torbaları gözlerin altında sıvı biriktiği zaman oluşur. Gözlerinizi nemli tutmak ve bu doğal sıvının dağılmasını sağlamak için sık sık gözlerinizi kırpmayı unutmayın.
Göz Altı Torbaları İçin Doğal Yöntemler
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Göz altı torbaları bir tür yorgunluk belirtisidir. Bu bölgede sıvı biriktiği zaman ortaya çıkarlar. Buna uykusuzluk, stres, alerji ve daha birçok şey neden olabilir.

Eğer kabarık ve şişkin gözler hayatınızın bir parçasıysa yapmanız gereken ilk iş bunun arkasında yatan nedeni ortaya çıkarmaktır. Göz altı torbaları vücudunuzun size bir şeyleri değiştirmeniz ve daha fazla dinlenmeniz gerektiğini söylemesinin bir yoludur.

Bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olması için aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Yumurtanın beyazı

Yumurta beyazı sadece sağlıklı bir kahvaltı değildir. Ayrıca bunu göz altı torbaları için uygulayacağınız güzellik tedavisine de ekleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir yumurtanın beyazı ve küçük bir fırça.

Fırçayı kullanarak yumurtanın beyazını cildinize sürün ve kuruması için bırakın (yaklaşık 20 dakika). İyice kuruyup beyaz bir renk aldığı zaman yumurtayı kaldırmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Ilık suyla durulayıp, daha nemli ve sağlıklı hale gelen cildinizin keyfini çıkartın.

Ödemi azaltmak için salatalık dilimleri

Her bir gözün üzerine salatalık dilimleri koymak klasik bir güzellik tekniğidir. Bu sadece ferah ve hoş bir his vermekle kalmayıp göz altı torbalarının da azaltılmasına yardımcı olur.

Salatalık, içeriğindeki C vitamini ve silis sayesinde ödem birikimine karşı mücadeleye yardımcı olur. Bu sebzeden iki dilim alıp buzluğa atın ve soğuyup güzel bir kıvama gelene kadar birkaç dakika orada tutun. Ardından gözlerinizin üzerine koyarak 10 dakika bekleyin.

Sodyumdan uzak durun

Tuz vücudunuzun normalden daha fazla su biriktirmesine neden olur. Bunun sonucunda da gözleriniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuzda bir şişkinlik hissi oluşur. Tuzu beslenme düzeninden çıkarmanın birçok insan tarafından kolay olmadığı düşünülse de, sağlık ve güzellik için sayısız faydası vardır.

Aldığınız yiyeceklerin paketinde yazan besin değerleri tablosuna dikkat etmeyi unutmayın. Çok fazla sodyum içeren gıdalardan uzak durmaya çalışın.

Gözlerinizi sık sık kırpın

Uykunuzun en derin evresinde göz kapaklarınız normalden daha fazla hareket etmeye başlar. Bu göz kırpma hareketleri gözlerinizi uyku sırasında nemli tutmak için tasarlanmıştır. Eğer derin uykuya dalamıyorsanız veya gün içerisinde gözlerinizi çok fazla kırpmıyorsanız gözlerinizdeki doğal sıvı olması gerektiği gibi yayılmaz.

Göz altı torbalarının oluşmasına neden olan ve sıklıkla karşılaşılan, ancak genellikle çok az bilinen sebeplerden biri de budur. Gün boyunca bilinçli olarak gözlerinizi daha sık kırpmaya çalışın.

Papatya çayı veya yeşil çay

Papatya çayı ve yeşil çay rahatlatıcı etkiye sahip içeceklerdir. Bu etki sadece ruh halinize değil ayrıca yüzünüze de iyi gelir. Çayınızı içtikten sonra çay poşetlerini ayırıp buzluğa atın. Çay poşetleri kıvama gelip iyice soğuduktan sonra gözlerinizin üzerine koyup 10 – 15 dakika bekleyin. Etkisi çok hızlıdır ve size harika bir ferahlık hissi verir.

Susuz kalmayın

su 4

Eğer yeteri kadar su içmiyorsanız hem cildiniz kurur hem de göz altlarınızda torbalar oluşur. Günde en az iki litre su içmeye çalışın. Böylece sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olursunuz ve vücut fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlarsınız.

Eğer bu baş belası torbaların oluştuğunu fark ederseniz öncelikle ne kadar su içtiğinizi kontrol edin. Paket meyve sularının ve kahvenin su yerine geçmeyeceğini de unutmayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Göz Sağlığınız için 4 Egzersiz

Patates

Eğer elinizin altında salatalık yoksa bunun yerine çiğ patates kullanabilirsiniz. Salatalık dilimleriyle yapılması gereken şeylerin tamamen aynısını yapın. Bu sebzede bulunan cildinize faydalı aktif madde nişastadır.

Süt

süt 5

Süt, göz altı torbaları ile mücadelede kullanabileceğiniz evde bulunan faydalı maddelerden bir diğeridir. İki parça pamuğu veya bez parçasını bir miktar sütün içine bandırın.

Bunları gözlerinizin altına koyun, ancak sütün gözünüze kaçmamasına dikkat edin. Stres ve gerilimi azaltması için 15 – 20 dakika boyunca gözlerinizin altında bırakın. Ardından ılık suyla güzelce durulayın.

İki soğuk kaşık kullanın

Eğer hala sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız bir de kaşıklarla yapılan bu zekice numarayı deneyin. İhtiyacınız olan iki temiz metal kaşığı buzluğa koyun. Bir gece boyunca veya en az 5 saat orada bırakın.

Her bir kaşığı göz altı torbalarının oluştuğu noktalara koyun ve oda sıcaklığına gelene kadar bu şekilde bekleyin. Eğer bunu iki haftada bir yaparsanız değişimi kesinlikle fark edeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.