Düzenli Uyku için 4-7-8 Tekniği

· 12 Şubat, 2016

Eğer uykusuzluk ve yeterince uyku uyumakta problemler yaşayan insanlardan biri iseniz, her şeyi denemiş olduğunuza eminiz, rahatlatıcı çaylardan uykudan önce yürüyüşe çıkmaya kadar. Aklınızda tutmanız gereken şu: bir başkası için işe yarayan yöntemler bir diğeri için etkili olmayabilir ve dolayısıyla sizin için doğru olanı bulmak için yeni önerileri göz önünde bulundurup denemekten zarar gelmez.

Dolayısıyla, bugün sizlerle ünlü 4-7-8 tekniğini konuşacağız ve ilginç bir öneri olarak açıklayacak olmamıza rağmen bilmelisiniz ki uykuda sıkıntı yaşayan bir çok insan bu tekniği düzenli olarak uyguluyor ve streslerini kontrol altına almak ve rahatlamak için bunu kullanıyor.

Bugün denemeye başlamak hakkında ne düşünüyorsunuz?

4-7-8 tekniği nedir?

4-7-8 tekniği düzenli nefes alıp vererek kendimizi rahatlatma yöntemidir. Bu metod Andrew Weil tarafından geliştirildi. Amerika Birleşik Devletleri Arizona Üniversitesi profesörlerinden olan Weil stres ve anksiyeteyi azaltmak için uyguladığı tedavileriyle ve uykusuzluk problemi çeken insanlara yardım etmesi ile bilinmekte.

Bu doktor iki kez Time dergisinin kapağına çıktı ve arkasında bir pazarlama tekniği de olmasına rağmen yöntemleri ve önerileri hayatı sinir ve stres ile damgalanmış insanlar için çok etkili. 

Eğer sizin için de durum buysa, 4-7-8 tekniğini aşağıdaki nedenlerden dolayı uygulamakta yarar var.

Eğer bir ay boyunca uygularsanız, geceleri uyumanın ne kadar kolaylaştığını fark edeceksiniz. Vücudunuz bu günlük egzersize alışacak, ve her geçen gün nefes alış verişiniz daha ritmik ve yavaşlamış olacak, kaslarınız rahatlayacak ve aklınız çok daha rahat olacak ve böylece gecenin geri kalanında uyku ve dinlenme için hazır olacaksınız.

4-7-8 tekniği günlük stresle savaşmak için birebirdir ve hatta bazen bizi hırpalayan sinir ve hiddeti kontrol altına almak için çok iyidir.

İlk ay boyunca 4-7-8 tekniğini günde dört kez uygulamalısınız. Ama sonrasında sabah bir kere yaptıktan sonra gece uyumadan yarım saat önce denemeniz yeterli olacaktır. Bu ancak beyin bu egzersize alıştığı zaman kolaylıkla gerçekleşebilir, ve uykuya dalmamız neredeyse otomatik olacaktır.

4-7-8 tekniği nasıl uygulanır?

nefes almak

4-7-8 tekniği çok kolaydır. Uygulamak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Not alın:

İlk ay

İlk ay süresince 4-7-8 tekniğini günde dört kez uygulayacağız: ilk olarak sabah kalktığımızda, ikincisi öğle yemeğinden sonra, üçüncüsü eve vardığınızda ve dördüncüsü uyumadan yarım saat önce. Çok kolay. Nasıl yapılacağını bilmek ister misiniz?

 • Sırtınızı düz tutabileceğiniz rahat bir yere oturun.
 • Dilinizi dişlerinizin üst arka kısmına damağın başladığı yere koyun.
 • Şimdi ağzınızı kapatın ve burnunuzdan nefes alın, bunu yaparken 4’E KADAR SAYIN.
 • Nefesinizi 7 SANİYE tutun.
 • Sonra 8 SANİYE boyunca akciğerlerinizdeki nefesi dışarı verin ve aynı zamanda yorgunluğunuzu, baskıları ve anksiyetenizi bırakın. Bu çok özgürleştirici olacak.
 • Bu döngüyü dört kere tekrarlayın. 
 • Ve işte bu kadar. Göreceğiniz gibi çok kolay bir yöntem ama nefes almamızı düzenliyor ve günlük stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor. En önemlisi bunu bir ay boyunca her gün dört kez yapmaya özen göstermek.

İlerleyen aylarda

İlk aydan sonra, vücudumuz ve aklımız bu düzene alışacaktır. Bu, gün içindeki nefes alış verişimizi değiştiren stresi kontrol altına almak için çok uygun bir yoldur. Bu stres gün içinde birikir, uykuya kadar yoğunlaşır ve dolayısıyla gece iyi ve rahat uyumak zorlaşır.

İlk 30 gün geçtikten sonra, 4-7-8 tekniğini günde iki kez uygulamak yeterlidir. İlk olarak sabah uyandığınızda, ikincisi uyumadan yarım saat önce. Ancak, eğer bir anda kendinizi çok fazla stres altında bulursanız veya örneğin bir tartışma yüzünden çok sinirli iseniz bu tekniği uygulamaktan çekinmeyin, çünkü rahatlamanıza yardımcı olacak.

uyku

Sonuç olarak, aşağıdaki önerileri dikkatlice takip etmek düzgün bir uyku uyumanız için gereklidir: 

 • Her zaman günlük rutininize bağlı kalın, her gün aynı saatte öğle yemeği ve akşam yemeği yiyin ve 4-7-8 tekniğini her gün aynı saatte uygulayın.
 • Hafif bir akşam yemeği yiyin ve her zaman en azından uyumadan 2 saat önce yiyin.
 • Uyumadan önce rahatlatıcı bir duş alın.
 • Uyumadan iki saat önce bilgisayarınızı veya televizyonunuzu, cep telefonunuzu mümkün olduğu kadar erken kapatın. Çünkü bunların ekranları bizim düzgün uyku uyumamızı önleyen uyarıcılardır.