Düzenli Bir Uyku için 4-7-8 Tekniği

Her şeyi denemiş olmanıza rağmen hala uyku problemi mi yaşıyorsunuz? Şunu bilmelisiniz ki; bir başkası için işe yarayan bir yöntem, bir diğeri için etkili olmayabilir. Dolayısıyla düzenli uyku için doğru yöntemi bulmak oldukça zordur.
Düzenli Bir Uyku için 4-7-8 Tekniği

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bugün sizlere, düzenli uykuya kavuşmanıza yardımcı olabilecek ünlü 4-7-8 tekniği hakkında bilgi vereceğiz. Bu tekniğin uyku sorunu yaşayan kişilerin stres seviyelerini kontrol altına aldığı ve rahatlattığı, böylece uyku problemlerinden kurtardığı biliniyor.

4-7-8 tekniği nedir?

4-7-8 tekniği düzenli nefes alıp vermeye dayalı bir rahatlatma yöntemidir. Bu teknik, Amerika Birleşik Devletleri Arizona Üniversitesi profesörlerinden olan ve stresi azaltmak için uyguladığı tedavileriyle bilinen Andrew Weil tarafından geliştirilmiştir.

Eğer stresli bir hayatınız varsa ve uyku problemleri yaşıyorsanız, 4-7-8 tekniğini denemenizi tavsiye ederiz. Bu tekniği, bir ay boyunca uygularsanız, geceleri uyumanın ne kadar kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Bu teknik sayesinde, vücudunuz bu günlük egzersize alışır, ve her geçen gün nefes alış verişiniz daha ritmik olur. Ayrıca kaslarınız rahatlar ve uykuya dalmanızı zorlaştıran düşüncelerden kurtulursunuz. Böylece bedeninizi dinlendirmek için hazır olursunuz.

İlk ay için 4-7-8 tekniğini günde dört kez uygulamalısınız. Daha sonraları sabahları ve geceleri uyumadan yarım saat önce olmak üzere günde iki defa uygulamanız yeterli olacaktır. Beyniniz bu tekniğe alıştıktan sonra, uykuya dalmakta hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz.

4-7-8 tekniği nasıl uygulanır?

meditasyon yapan kadın

4-7-8 tekniğini uygulaması oldukça kolaydır. Uygulamak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

İlk ay

İlk ay süresince  4-7-8 tekniğini günde dört kez uygulamalısınız: ilk olarak sabah kalktığınızda, ikincisi öğle yemeğinden sonra, üçüncüsü eve vardığınızda ve dördüncüsü uyumadan yarım saat önce. Çok kolay. Nasıl yapılacağını bilmek ister misiniz?

 • Sırtınızı düz tutabileceğiniz rahat bir yere oturun.
 • Dilinizi dişlerinizin üst arka kısmına damağın başladığı yere koyun.
 • Şimdi ağzınızı kapatın ve burnunuzdan nefes alın, bunu yaparken 4’E KADAR SAYIN.
 • Nefesinizi 7 SANİYE tutun.
 • Sonra 8 SANİYE boyunca akciğerlerinizdeki nefesi dışarı verin ve aynı zamanda yorgunluğunuzu, baskıları ve anksiyetenizi bırakın. Bu çok özgürleştirici olacak.
 • Bunu dört kere tekrarlayın. 
 • Ve işte bu kadar. Göreceğiniz gibi çok kolay bir yöntem ama nefes almamızı düzenliyor ve günlük stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor. En önemlisi bunu bir ay boyunca her gün dört kez yapmaya özen göstermek.

Sonraki aylarda

İlk aydan sonra, vücudumuz ve aklımız bu düzene alışacaktır. Bu, gün içindeki nefes alış verişimizi değiştiren stresi kontrol altına almak için çok uygun bir yoldur. Bu stres gün içinde birikir, uykuya kadar yoğunlaşır ve dolayısıyla gece iyi ve rahat uyumak zorlaşır.

İlk 30 gün geçtikten sonra, 4-7-8 tekniğini günde iki kez uygulamak yeterlidir. İlk olarak sabah uyandığınızda, ikincisi uyumadan yarım saat önce. Ancak, eğer bir anda kendinizi çok fazla stres altında bulursanız veya örneğin bir tartışma yüzünden çok sinirli iseniz bu tekniği uygulamaktan çekinmeyin, çünkü rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

uyuyan kadın

Son olarak, aşağıdaki önerileri dikkatlice takip etmek düzgün bir uyku uyumanız için gereklidir: 

 • Her zaman günlük rutininize bağlı kalın, her gün aynı saatte öğle yemeği ve akşam yemeği yiyin ve 4-7-8 tekniğini her gün aynı saatte uygulayın.
 • Hafif bir akşam yemeği yiyin ve her zaman en azından uyumadan 2 saat önce yiyin.
 • Uyumadan önce rahatlatıcı bir duş alın.
 • Uyumadan iki saat önce bilgisayarınızı veya televizyonunuzu, cep telefonunuzu mümkün olduğu kadar erken kapatın. Çünkü bunların ekranları bizim düzgün uyku uyumamızı önleyen uyarıcılardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.