Sızma Zeytinyağı ve 10 İlginç Kullanımı

12 Aralık, 2018

Sızma zeytinyağı dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından tercih edilip tüketiliyor.  Peki siz zeytinyağının tüm yararlarını ve nasıl kullanılacağını biliyor musunuz?

Belki evinizde bir şişe zeytinyağı var ama bunu en faydalı şekilde nasıl kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Küçük bir zeytinyağı şişesinin sağlığınız, güzelliğiniz ya da evde bakım için ne kadar kullanışlı olabileceğini hayal bile edemezsiniz.

Bu sebeple bugünün yazısında, zeytinyağının 10 şaşırtıcı kullanımını sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca bakınız: Biberiye Ve Sarımsaklı Zeytinyağı Nasıl Yapılır

Sızma zeytinyağı kilo vermeye yardımcı olur

Zeytinyağı, kilo vermenize yardımcı olan sağlıklı bir yağdır. Bir yandan metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla yağ yakmanızı sağlarken bir yandan da kendinizi tok hissettirir.

Akdeniz diyetinde sızma zeytinyağı, salatalarda, pişmiş sebzelerde, soslarda ve hatta ekmekle birlikte tereyağı yerine kullanılır.

Ağrıyı alır
sızma zeytinyağı

İçeriğinde yüksek oranda bulunan oleokantal adlı madde sayesinde zeytinyağı, doğal bir iltihap sökücü işlevi görerek ağrıyı ve acıyı alır.Bir araştırmaya göre, düzenli zeytinyağı tüketimi bazı kronik rahatsızlıklarla ilişkili iltihaplanmayı önler ve azaltır.

Bilişsel bozuklukları önler

sızma zeytinyağı ve beyin için faydaları

Zeytinyağında bulunan mono doymamış yağ, Alzheimer gibi beyin hastalıklarıyla ilişkili olan bilişsel çöküşün başlangıcını önler ya da geciktirir.

Diyabeti önler

Ayrıca diyetinize sızma zeytinyağı eklemek Tip 2 diyabetin oluşumunu önlemeye ya da geciktirmeye yardımcı olur. Peki nasıl? Zeytinyağı vücudunuzdaki insülin seviyesini dengeleyerek yüksek şeker sorunu yaşamanızı engellemeye yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminiz sizi gribe sebep olan enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korumaktan sorumludur. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, vücudunuz birçok hastalığa karşı daha duyarlı olur.

Doğal sızma zeytinyağının içindeki antioksidanlar bağışıklığınızı güçlendirir ve başka hiçbir çeşit yağda bulunmazlar.

Ayrıca bakınız: 5 Doğal Zeytinyağı Maskesi İle Cildinizi Şımartın

Pişiğe iyi gelir

Zeytinyağı doğal, yumuşak ve güvenli yapısıyla bebeklerde oluşan pişiğe iyi gelir. Tahrişi rahatlatır ve cilt sağlığını korur.

Doğal nemlendirici

sızma zeytinyağı ve cilt bakımı

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildinizi her gün hem temizleyen hem yenileyen bir bileşenle nemlendirmek çok önemli.

Zeytinyağı, cildinizin esnekliğini korumaya yardımcı olan, erken yaşlanmayı önleyen ve cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyan mucizevi bileşenlere sahiptir. Birkaç damla zeytinyağını sevdiğiniz bir çiçek özüyle karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Sigarayı bırakmaya yardım eder

Zeytinyağı, sigarayı bırakmak isteyenler için en iyi desteklerden biridir. Sabah kahvaltıdan önce 5 damla doğal sızma zeytinyağı tüketmek, nikotinin vücudunuzdaki etkileriyle savaşır, ayrıca anksiyeteyi azaltır.

Kabarık saçı düzeltir

saç bakımında sızma zeytinyağı

Kıvırcık saçları taraması ve şekil vermesi çok zordur. Kabarıklıkları azaltmak için kimyasal ürünler ve jeller kullanmak yerine, saçınızı şekillendirmek için biraz sızma zeytinyağı kullanmayı deneyin. Elinize birkaç damla damlatın ve saçınıza uygulayın.

Zeytinyağı aynı zamanda nemlendirici özelliği sayesinde kuru saç ve kafa derisi için de kullanılabilir. Ayrıca kırıkları toparlar, kepeği önler ve saçlarınızı parlatır.

Horlamayla savaşır

Birçok çalışmaya göre zeytinyağı tüketmek, uyurken çıkardığınız ve sizinle uyuyan eşinizi deli eden sesleri azaltır. Her gece uyumadan önce birkaç damla doğal sızma zeytinyağı tüketin. Bu doğal bileşen boğaz kaslarınızı kayganlaştırarak horlamayı önleyecektir. 

  • F, A., Namuslu, M., Yüksel, R., & Kaya, M. (2015). Zeytinyağı ve Sağlık: Biyoaktif Bileşenleri, Antioksidan Özellikleri ve Klinik Etkileri. Konuralp Tıp Dergisi.
  • Barbaros, B., & Kabaran, S. (2015). Akdeniz Diyeti ve Sağlığı Koruyucu Etkileri. Beslenme ve Diyet Dergisi.