Mide İltihabıyla Savaşan Ev Yapımı Tedaviler

Mide İltihabıyla Savaşan Ev Yapımı Tedaviler

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

Mide iltihabı özellikle kadınlarda çok sık görülen; kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı yeme, stres, hazım sorunları, adet görme veya kabızlığın sonucu olarak ortaya çıkan bir sorundur.Bu can sıkıcı problem beraberinde gaz ve karın ağrısı gibi başka can sıkıcı belirtileri de getirebilir.

Mide iltihabı ile mücadelede beslenme alışkanlıklarınızı uygun şekilde değiştirmeniz ve rahatsızlığa sebep olan gıdaları beslenmenizden çıkarmanız çok önemlidir. Ancak, mide iltihabının kaçınılmaz bir problem olduğuna inanıyorsanız, size yardımcı olacak birkaç ev yapımı tedavi bulunmaktadır.

Antioksidan Deposu Gıdalar

Antioksidan özellikli besinler mide iltihabıyla savaşmanın ve daha düz bir karna sahip olmanın anahtarıdır. Bu tip gıdalar sağlığınız için birçok fayda sunar ve beslenmenize sıklıkla dahil edilmelidir. Kızılcık, elma, soğan, sarımsak, kereviz gibi antioksidan deposu gıdalardan günde 2 ile 4 porsiyon kadar tüketmenizi öneririz.

Lif Deposu Gıdalar

lif kaynağı yiyecekler

İyi bir beslenmenin içinde sindiriminize ve düz bir karına sahip olmanıza yardımcı olan lif deposu gıdalar mutlaka yer almalıdır. Mide iltihabı sorunundan yakınıyorsanız, bu sorunla savaşmak için mutlaka lif deposu gıda tüketiminizi arttırmalısınız. Bu gıdalar arasında sebze ve meyve, tam tahıl ve pirinç bulunur.

Karanfil

Karanfil özellikle milde iltihabı kronik bir hal aldığı zaman önerilmektedir. Bu gibi durumlarda her sabah aç karna yarım bardak suyun içine 20 damla damlatarak içmenizi öneriyoruz. Bu tedavi mideniz iltihaplandığında sık görülen gaz sorunlarına da yardımcı olacaktır.

Limon Suyu

limonata ve kesilmiş limon

Limon birçok sağlık sorununu önlemek üzere mide asidini nötr hale getiren alkalin özelliklere sahiptir. Mide iltihabından muzdaripseniz, her sabah aç karna bir bardak ılık limon suyu içmenizi öneririz.

Tarçın

Tarçın tüm dünyada oldukça popüler bir baharattır ve eski zamanlardan bu yana mide iltihabının tedavisi ve önlenmesinde kullanılmaktadır. Tarçın çayı ise karın ağrısıyla savaşmada, hazmı kolaylaştırmada ve vücudunuzun bu bölgesindeki can sıkıcı iltihabı azaltmada kısa sürede sonuç verir.

Hazırlanışı ise oldukça kolaydır; bir çay kaşığı toz tarçını bir bardak suyun içinde karıştırın, 15 dakika beklettikten sonra arı balıyla tatlandırın.

Diğer Baharatlar

baharatlarla çay yapmak

Rezene, kimyon ve mercanköşk gibi baharatlar mide iltihabı ve gazla savaşmada önerilmektedir. Rezene antiseptik özellikleri ve ishal ile mide gazı rahatsızlıklarıyla savaşma kapasitesi ile bilinmektedir.

Kimyon sakinleştirici ve idrar söktürücü olup ödem ve iltihapla savaşmada önerilir. Son olarak mercan kökü hazmı kolaylaştırır, idrar söker ve karaciğer sağlığınızı korur.

Şifalı Bitki Çayları

Bitki çayları vücudunuzu toksinlerden arındıran ve mide iltihabı sorunlarıyla mücadele eden hazmettirici ve idrar söktürücü özellikleri sayesinde popüler olmuşlardır. Günde iki üç bardak çay içerek mide iltihabı sorunlarını, bununla beraber diğer hazım sorunlarını tedavi edebilir ve önleyebilirsiniz.

Önerdiğimiz çaylar arasında papatya, nane, yeşil nane, mercanköşkü, fesleğen ve adaçayı bulunuyor.

Tuz Tüketiminizi Azaltın

kesilmiş limon

Bu tek başına bir tedavi olmasa da, mide iltihabıyla savaşmanın ve bu sorunu önlemenin anahtarı olduğu için bu tavsiyeyi unutmamalısınız. Aşırı miktarlarda tuz veya sodyum tüketmek ödeme yol açabildiği için şişkinlik hissi yaratır.

Mide İltihabıyla Savaşan Sebze Meyve Suları

Güçlü bir sebze meyve suyu, ödemi önleyen ve bir yandan da hazmı kolaylaştıran idrar sökücü ve arındırıcı besinleri karıştıracağınız için mide iltihabıyla savaşmada oldukça etkilidir.

Malzemeler

  • 1 ananas dilimi
  • 1 yemek kaşığı keten tohumu
  • Limon suyu
  • 1 bardak saf su
  • Biraz bal

Yapılışı

Tüm malzemeleri blenderda karıştırın ve bu suyu kahvaltı etmeden 30 dakika önce aç karna için.

İlginizi çekebilir ...
Gastritle Savaşmak İçin Bu Doğal Çözümleri Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gastritle Savaşmak İçin Bu Doğal Çözümleri Deneyin

Gastrit mide duvarında oluşan bir iltihaplanmadır. Gastritle savaşmak için evde hazırlayacağımız çözümlere de başvurabiliriz.  • Tate JE, Burton AH, Boschi-Pinto C, Steele AD, Duque J, Parashar UD (February 2012). “2008 estimate of worldwide rotavirus-associated mortality in children younger than 5 years before the introduction of universal rotavirus vaccination programmes: a systematic review and meta-analysis”. The Lancet Infectious Diseases. 12 (2), s. 136–41.
  • Tate, JE (2012 Feb). “2008 estimate of worldwide rotavirus-associated mortality in children younger than 5 years before the introduction of universal rotavirus vaccination programmes: a systematic review and meta-analysis”. The Lancet infectious diseases. 12 (2), s. 136–41.
  • Weese, JS (2011 Mar). “Bacterial enteritis in dogs and cats: diagnosis, therapy, and zoonotic potential”. The Veterinary clinics of North America. Small animal practice. 41 (2), s. 287-309.