Mide Şişliğine Yol Açan 5 Alışkanlık

· 6 Aralık, 2015
Mide şişkinliğini önlemek için rahatlamış iken yemek çok önemlidir. Dengeli bir biçimde, iyice çiğneyerek yemeli, böylece daha iyi bir sindirim gerçekleşir ve hava yutmazsınız.

Mide şişliği her zaman bir gaz birikmesi sonucu meydana gelmez. Yağlanma bir sebepken diğer yandan birçok kadın başka başka nedenlerden dolayı mide şişliği problemini yaşarlar. 


Büyük bir ihtimalle başınıza gelmiştir; sabahları karnınız düz ve figürünüz de tam istediğiniz gibidir, ancak saatler ilerledikçe midenin şiştiğini ve kıyafetlerinizin normalden daha dar geldiğini fark edersiniz. Problemin ne olduğunu biliyor musunuz?

Sindirim sisteminiz yeme alışkanlıklarınızdan dolayı ya da bazı belli başlı yiyecekleri tüketmenizden dolayı aşırı sıkışmış hava barındırıyor ve bu da canınızı sıkıyor olabilir. Bu rahatsız edici mide şişliğini yenmek için bu alışkanlıkları belirleyip bunlardan vazgeçmek çok önemlidir.

Gıda hassasiyeti

Gıda hassasiyeti göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur, çünkü mide şişkinliğine sebep olurken aynı zamanda diğer türlü sağlık problemlerine de sebebiyet verebilir. Eğer gıda alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız yeniden düşünmeniz gerekir, özellikle de midenizin şiş olduğunu farkettiğinizde. Mesela, buğdaya hassasiyet gösteren kişiler gluteni sindiremezler ve sonuç itibariyle karın şişkinliği gibi sindirim problemleri de yaşarlar. Buna benzer semptomları laktoz hassasiyeti olan kişiler de gösterirler.

Çözüm nedir? Bir tıp uzmanına danışın ve gıda hassasiyeti testi isteyin. Eğer sonuçlar pozitif çıkarsa diyetinizi değiştirmeniz ve hassasiyetiniz olan yiyecekleri yememeniz çok önemlidir.

İşlenmiş yiyecekler

aburcubur

İşlenmiş yiyecekler yüksek miktarda sodyum ve başka maddeler içerdiklerinden mideye hiçbir fayda sağlamazlar. Sodyum vücuttaki sıvı toplanmasını sağlayan ana maddelerden biridir ve mide şişkinliğine de sebep olur. Bu aynı zamanda “sağlıklı” olarak bilinen yani örneğin “light” veya “zero” gibi geçen ürünlerde de etkilidir. Bu gibi ürünler diğer başka katkı maddeleri açısından noksan olsalar da aslında yüksek miktarda sodyum içerirler.

Çözüm nedir? Doğal ve ev yapımı yiyecekleri tercih edin. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıllı ürünler tüketin, bu ürünler aynı zamanda düşük sodyum değerlerine sahiptirler ya da hiç içermezler.

Çok hızlı yemek

Dengeli bir biçimde, iyice çiğneyerek yemek yemek çok önemlidir, çünkü aceleyle yemek biz farkında olmadan hava yutmamıza neden olur, bu da mide şişkinliğine yol açar. Birçok kişi yemek yemeye sağlıklı bir düzende yeterince zaman ayırmaz, bu yüzden de bu kişilerin mideleri her daim şişkin görünür.

Çözüm nedir? Yemeği iyice çiğneyerek ve yavaş bir biçimde yemek, iyi bir sindirime sahip olmak ve hava yutmamak için çok önemlidir.

Aşırı karbonlu yiyecekler tüketmek

kola

Susadığımız vakit karbonatlı sodalar ve içecekler içmek bizi ferahlatıp rahatlatabilir. Ama vücudumuz için en iyi opsiyon değildirler, çünkü besinsel hiçbir değere sahip olmadıklarından ve mideyi şişirecek maddeler bulundurduklarından bazı sindirim problemleri oluştururlar. Midenin fokurdaması hissini bize veren gaz anında şişmeye yol açar. Buna ilaveten, yapay tatlandırıcılar da mideyi şişirirler.

Çözüm nedir? Karbonatlı içecekler içmekten kaçının ve bunun yerine su ve doğal meyve suları içmeye özen gösterin.

Tam uyumadan önce yemek yemek

Herkes tarafından yapılan bir hata da yatmadan önce nasıl yemek yeneceğini bilmemek. Akşam yemeği yatmadan en az iki ya da üç saat evvel yenmesi gereken ana öğündür ve bu öğünde yenecek yemekler de hafif ve sindirimi kolay olan gıdalar olmalıdır. Yatmadan önce yemek yemek kilo almaya ve bedendeki şişmeye yol açabilecek bir alışkanlıktır. Yatmadan hemen önce yemek yemek sindirimi önler ve kabızlığa yol açabilir.

Çözüm nedir? Yatmadan en az 3 saat önce yiyin, her şeyden önce hafif yiyecekler tüketin veya öyle bir seçeneğiniz yoksa o halde küçük bir porsiyon yoğurt ya da meyve yiyin. Unutmayın, günün en önemli öğünü kahvaltıdır. O yüzden iyi bir sindirim için kuvvetli bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeği yiyin.

Unutmayın!

Eğer düz bir karın istiyorsanız kötü olabilecek alışkanlıklarınızı değiştirmek çok önemlidir. Aynı zamanda diyetinizi de değiştirmeli, daha fazla fiziksel aktivite yapmalı ve su içmeyi çoğaltmalısınız. Daha sağlıklı bir yaşam şekli yalnızca düz bir karına sahip olmanızı değil aynı zamanda daha iyi bir vücuda ve sağlığa sahip olmanızı da sağlar.