Ağır Metaller: Karaciğerden Atmanın 14 Yolu

Vücudumuz, metal borularla bağlanmış musluktan içtiğimiz sudan aldığımız herhangi bir ağır metali depolayabilir.
Ağır Metaller: Karaciğerden Atmanın 14 Yolu
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Ağır metaller toksin içerdikleri için vücudumuzdan atılmaları önemlidir. Bu maddeler hücrelerimize zarar verir ve bizi hasta eder. Bu nedenle, sadece karaciğeri değil bağışıklık sistemimizi, beyni, böbrekleri ve bağırsakları da olumsuz etkileyen ağır metalleri karaciğerden nasıl arındıracağımızı bilmek önemlidir.

1. Ağır Metalleri Vücudumuzdan Atmanın Önemi

sahilde spor yapmak

Ağır metaller organik ve inorganik olarak ikiye ayrılır. Organik olanların kökeni bazı ilaçlara dayanır. Fakat bu zararlı maddeler aynı zamanda alkol ve tütünün içinde de bulunur.

Bunlar vücudumuzun ve sağlığımızın iyiliği için uzak durmamız gereken alışkanlıklar. İnorganik kökenli ağır metaller besin yoluyla veya çevre kirliliği sebebiyle vücudumuza girer.

Bazen de kimya sektöründe veya ağır metallerin dahil olduğu bir işte çalışmak da sağlığımızın bozulmasına yol açabilir. Er ya da geç bu toksinleri vücudumuzdan düzgünce atamazsak hasta oluruz.

Bu ağır metaller l enf sisteminde ve büyük bir çoğunlukla karaciğerde birikir. Bu da sağlığımız için bir tehdit demektir. Peki vücudumuz hangi ağır metallere maruz kalır?

2. Genellikle Maruz Kaldığımız Ağır Metaller

agir metaller

Bazen sağlıklı yaşam çabalarımıza rağmen, kendimizi toksinleri tüketir halde buluruz. Şehir kirliliği, içtiğimiz su veya besinlerdeki kimyasallar genellikle bizi hasta eden kaynaklardır. Sizin için olası kaynakları içeren bir liste hazırladık:

Arsenik

Vücudumuza en fazla zararı olan maddedir. Genellikle çeşme suyunda bulunur. Problemi oluşturan şey ise tarım ilacı ve doğal filtreleme kullanımıdır. Aynı zamanda arsenik içeren çalışma ortamlarında bulunmak da buna maruz kalmanın diğer bir sebebidir.

Kurşun ve Cıva

Genellikle kurşunu musluktan akan su içerek veya tarım ilacı kullanılmış sebze ve meyveleri tüketerek vücudumuza alırız. Cıvaya ise balık ve deniz ürünleri tükerek maruz kalırız.

Kadmiyum

Kadmiyum, tarım gübrelerinde bulunur. Bunu sebze veya meyve yiyerek zaten farketmeden tüketiyoruz. Fakat endişeye gerek yok, sayısal değerleri genellikle düşüktür; ama uzun vadede tehlikeli olabilir. Yani, vücudunuzu arındırmanın yollarını iyi bilirseniz, problem yok demektir!

Ağır Metalleri Karaciğerinizden Atmanın 14 Yolu

ağır metalleri vücuttan atmak

1. Güne hiçbir şey yemeden önce bir diş sarımsak yiyerek başlayın

  • Bunun için, bir diş sarımsağı soyun, yıkayın, üçe bölün ve su ile yutun.
  • Kokusu için endişe etmeyin, daha sonra limon suyu içip kokuyu yok edebilirsiniz.
  • Ksilitol içerikli sakız çiğneyerek de kokuyu giderebilirsiniz.
  • Şüphesiz, güne sarımsak yiyerek başlamak ağır metalleri karaciğerinizden uzaklaştırmanın güzel bir yoludur.

2. Karahindiba

Öğle yemeğinden sonra karahindiba çayı demlemeye ne dersiniz? Karahindiba detoks için çok faydalı bir bitkidir.

3. Enginar suyu

  • 2 tane enginarı alın ve 1 litre (4.2 bardak) suda kaynatın.
  • Enginarlar yumuşayınca sudan alın.
  • Enginarların kaynamış suyunu bütün gün boyunca içebilirsiniz.
  • İçine biraz limon suyu eklerseniz daha faydalı olacaktır.
  • Bunu haftada 2 kez uygulamalısınız.

4. Klorella (Chlorella pyrenoidosa)

Ağır metalleri vücuttan arındırmanın güzel bir yoludur. Organik marketlerde bulabilirsiniz.

5. Klorofil

Klorofil organik marketlerde kolaylıkla bulunabilir. Karaciğere yararlıdır ve bağışıklık sistemine de iyi gelir.

6. Kişniş

Şu andan itibaren salatalarınıza ve çorbalarınıza birkaç yaprak kişniş eklemeyi ihmal etmeyin! Bağışıklık sistemine çok iyi geldiği gibi, cıva, alüminyum ve kurşunu vücudumuzdan atmaya yardımcı olur.

7. Greyfurt ve portakal suyu

Bu meyve suyu, vücudu arındırmaya yardımcı olan harika bir C vitamini karışımıdır. Her sabah içebilirsiniz. Seveceğinize eminiz!

Bu makalemize de göz atın: Karaciğer Arındırıcı Diyet

8. Yulaf ezmesi

Kahvaltı için harika bir seçenektir! Yulaf ezmesi, çinko ve selenyum bakımından zengindir. Bu iki mineral de bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve ağır metalleri vücudumuzdan atmaya yardımcı olur.

9. Tam tahıllı pirinç

İçindeki çinko sağlığınıza çok iyi gelecektir. Tam tahıllı pirinç hem lezzetlidir, hem de vücudunuza detoks uygulamanıza yardımcı olur.

10. Şeftali

Bu lezzetli meyve doğal vitamin ve mineral bakımından adeta hazine gibidir. Bu vitamin ve mineraller de ağır metalleri atmak için etkilidir.

11. Brokoli

Brokoli, karaciğeri arındırmaya yarayan en iyi sebzelerden bir tanesidir. Fakat, sadece organik brokoli almak gerekir; çünkü diğerleri tarım ilacı kullanılarak yetiştirilmektedir.

12. Çiğ Ispanak

Ispanak klorofil bakımından çok zengindir. Eğer çiğ yerseniz içindeki besin değerlerinin daha da faydasını göreceksiniz.

13. Brezilya kestanesi

Brezilya kestanesi hem çok lezzetlidir, hem de çinko ve selenyum bakımından çok zengindir. Bu elementler de, artık biliyoruz ki, ağır metalleri uzaklaştırma konusunda idealdir.

14. Soğan

Bugün soğan yediniz mi? Peki salatanıza eklediniz mi? Unutmayın ki, soğan sülfür bakımından zengindir ve alüminyum gibi ağır metalleri nötrlemek için idealdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.