Karaciğeri Temizleyen Gıdalar

Diyetinizdeki işlenmiş gıdalar, işte veya evde yaşadığınız günlük stres ve her tarafımızı saran çevresel kirlilik karaciğerinizin fazla çalışmasına neden olan ve onun düzgün ve normal işleyişine engel olan unsurlardır. Bu makalede karaciğerinizin doğal bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacak gıdalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Senede en az iki defa adamakıllı bir temizlik gerçekleştirmek ve bu önemli organın mükemmel bir şekilde işlemesini mümkün kılmaya yardımcı olan gıdalar yemek oldukça önemlidir, çünkü ancak bu şekilde vücudunuzdaki toksinlerden arınabilirsiniz. Bugün süze karaciğeri çok etkili bir şekilde temizleyen bazı gıdaları tanıtacağız.

Sarımsak

Sarımsakta bol miktarda alisin ve selenyum bulunur. Bunlar karaciğerinizi temizlemek açısından oldukça etkili maddelerdir. Gerekli temizliği gerçekleştirmek için az bir miktar yeterlidir. Bu karaciğerinizdeki enzimleri harekete geçirir ve toksinlerin vücudunuzdan doğal bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

Greyfurt

yeşil-çay-1

Yeşil çay karaciğerinizin sağlığını arttırabilen mükemmel bir içecektir. Bu çayın içerdiği kateşinler hem karaciğerin düzgün bir şekilde işlemesini sağlar, hem de genel olarak sağlık açısından çok faydalıdır.

Yapraklı Yeşillikler

Genel olarak tüm yapraklı yeşillikler karaciğeri temizlemek ve aynı zamanda kandaki toksinleri emerek onları elimine etmek açısından mükemmeldir, çünkü bunlar yüksek miktarda klorofil içerir. Bu yeşillikler salatada çiğ yenebilir, çorbada yenmek üzere pişirilebilir veya sebze suları olarak tüketilebilir.

Avokado

tamtahıl-pirinç

Kahverengi pirinç ve tam buğday gibi tam tahıllar genel sağlığınız açısından çok önemlidir, ancak özellikle de karaciğerdeki tıkanıklıkların giderilmesi ve vücuttaki yağların metabolize edilmesi açısından önemlidir.

Brokoli ve Karnıbahar

Bu sebzeler vücutta bulunabilen kanserojen maddeleri elimine etme yeteneğine sahip olan doğal enzimlerin üretimini arttırır. Bu sebzelerde bulunan glukozinolatlar kanserin ortaya çıkma riskini kayda değer bir şekilde azaltır. Bunu elde etmek için bu sebzeleri günlük diyetinize katmanız gerekir.

Limon ve Misket Limonu

limon-maskesi

Bu turunçgiller yüksek miktarda C vitamini içerir ve bunların suları karaciğerin işlevlerini uyarmaya yardım etme açısından mükemmeldir. Bu turunçgillerin suyunu özellikle sabah içmeniz size gün boyunca zindelik sağlar. Sabah ve özellikle aç karna içmeniz onların tüm özelliklerinden faydalanmanızı mümkün kılar.

Lahana

Sıkça lahana tüketimi karaciğerin normal bir şekilde işlemesini sağlar. Bu da genel olarak vücudunuza zarar veren o toksinleri elimine etmek için gereklidir.

Unutmayın…

Sağlıklı bir şeklide yaşamanın en iyi yolu budur. Diyetinize dikkat ederseniz vücudunuza zarar veren maddeleri doğal bir şekilde elimine edersiniz. Böylece vücudunuzdaki sistemler de işlemeleri gereken şekilde işlerler. Unutmayın ki karaciğer vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir. Bu nedenle ona gerekli ilgiyi göstermelisiniz ve onun gereksiz bir şekilde aşırı çalışmasını önlemelisiniz.