Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler Hangileridir?

Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler Hangileridir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Karaciğeri temizleyen yiyecekler sayesinde bu önemli organı doğal bir şekilde temizleyebilir ve sağlıklı bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Diyetinizdeki işlenmiş gıdalar, işte veya evde yaşadığınız günlük stres ve her tarafımızı saran çevresel kirlilik karaciğeriniz aşırı çalıştırarak  normal işleyişine engel olan unsurlardır.

Bu makalede karaciğeri temizleyen yiyecekler gıdalar hakkında bilgi bulabilir ve bunları tüketerek vücudunuzu arındırmaya başlayabilirsiniz.

Senede en az iki defa adamakıllı bir temizlik gerçekleştirmek ve bu önemli organın mükemmel bir şekilde işlemesini mümkün kılmaya yardımcı olan gıdalar yemek oldukça önemlidir. Bu şekilde vücudunuzdaki toksinlerden arınabilirsiniz.

Bugün süze karaciğeri çok etkili bir şekilde temizleyen bazı gıdaları tanıtacağız.

Karaciğeri temizleyen yiyecekler

Sarımsak

Sarımsakta bol miktarda alisin ve selenyum bulunur. Bunlar karaciğerinizi temizlemek açısından oldukça etkili maddelerdir.

Gerekli temizliği gerçekleştirmek için az bir miktar yeterlidir. Bu karaciğerinizdeki enzimleri harekete geçirir ve toksinlerin vücudunuzdan doğal bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

Greyfurt

karaciğeri temizleyen yiyecekler ve greyfurt

Greyfurt, karaciğerinizin toksinleri atabilmesine yönelik doğal yeteneğini arttırma özelliğine sahip C vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Her gün bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içerseniz karaciğerinizdeki toksin arındırıcı enzimlerin artmasını sağlarsınız. Bu enzimler vücuttan zararlı maddelerin elimine edilmesinden sorumludur.

Bu maddelere kanserojen maddeler ve vücudunuzdan atılmadığı sürece tüm sistemlerinizi ciddi bir şekilde etkileyebilen pek çok diğer zararlı maddeler dâhildir.

Pancar ve Havuç

Bunlar karaciğerin daha iyi işlemesini sağlamak için onun işlevlerini arttırma yeteneğine sahip flavonoidler ve beta karoten açısından oldukça zengindir.

Bunlar mutlaka günlük diyetinizde yer almalıdır. Böylece karaciğerinizin daha sağlıklı olmasını ve daha verimli bir şekilde işlemesini sağlarsınız.

Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay karaciğerinizin sağlığını arttırabilen mükemmel bir içecektir.

Bu çayın içerdiği kateşinler hem karaciğerin düzgün bir şekilde işlemesini sağlar, hem de genel olarak sağlık açısından çok faydalıdır.

Yapraklı Yeşillikler

Genel olarak tüm yapraklı yeşillikler karaciğeri temizlemek ve aynı zamanda kandaki toksinleri emerek onları elimine etmek açısından mükemmeldir, çünkü bunlar yüksek miktarda klorofil içerir.

Bu yeşillikler salatada çiğ yenebilir, çorbada yenmek üzere pişirilebilir veya sebze suları olarak tüketilebilir.

Avokado

karaciğeri temizleyen yiyecekler ve avokado

Karaciğeri temizleyen yiyecekler arasında en leziz olanlarından biri de avokadodur.

Sıkça avokado tüketmeniz karaciğerinizin sağlığını koruyacaktır, çünkü bu meyve yüksek miktarda besin içerir.

Ayrıca karaciğerinizi vücudunuz için zararlı olan toksinlerden temizlemek için oldukça önemli olan glutatyon adında bir madde üreterek vücuda yardımcı olabilir.

Elma

Elmadaki pektin maddesi ve diğer maddeler sindirim sisteminde bulunabilen toksinlerin elimine edilmesine yardımcı olur. Bu da karaciğerin temizlenmesini kolaylaştırır.

Tam Tahıllar

tamtahılllar

Kahverengi pirinç, yulaf ve tam buğday gibi tam tahıllar genel sağlığınız açısından çok önemlidir, ancak özellikle de karaciğerdeki tıkanıklıkların giderilmesi ve vücuttaki yağların metabolize edilmesi açısından önemlidir.

Brokoli ve Karnıbahar

Bu sebzeler vücutta bulunabilen kanserojen maddeleri elimine etme yeteneğine sahip olan doğal enzimlerin üretimini arttırır.

Karaciğeri temizleyen yiyecekler içinde ilk akla gelen bu sebzelerde bulunan glukozinolatlar kanserin ortaya çıkma riskini kayda değer bir şekilde azaltır.

Bunu faydayı elde etmek için bu sebzeleri günlük diyetinize katmanız gerekir.

Limon ve Misket Limonu

limon-maskesi

Bu turunçgiller yüksek miktarda C vitamini içerir ve bunların suları karaciğerin işlevlerini uyarmaya yardım etme açısından mükemmeldir.

Bu turunçgillerin suyunu özellikle sabah içmeniz size gün boyunca zindelik sağlar. Sabah ve özellikle aç karna içmeniz onların tüm özelliklerinden faydalanmanızı mümkün kılar.

Lahana

Sıkça lahana tüketimi karaciğerin normal bir şekilde işlemesini sağlar. Bu da genel olarak vücudunuza zarar veren  toksinleri elimine etmek için gereklidir.

Unutmayın…

Sağlıklı bir şeklide yaşamanın en iyi yolu budur. Diyetinize dikkat ederseniz vücudunuza zarar veren maddeleri doğal bir şekilde elimine edersiniz. Böylece vücudunuzdaki sistemler de işlemeleri gereken şekilde işlerler.

Unutmayın ki karaciğer vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir. Bu nedenle ona gerekli ilgiyi göstermelisiniz ve onun gereksiz bir şekilde aşırı çalışmasını önlemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.
  • Zhou J, Ho CT, Long P, Meng Q, Zhang L, Wan X. Preventive Efficiency of Green Tea and Its Components on Nonalcoholic Fatty Liver Disease. J Agric Food Chem. 2019 May 15;67(19):5306-5317. doi: 10.1021/acs.jafc.8b05032. Epub 2019 Apr 1. PMID: 30892882.
  • Zhou J, Ho CT, Long P, Meng Q, Zhang L, Wan X. Preventive Efficiency of Green Tea and Its Components on Nonalcoholic Fatty Liver Disease. J Agric Food Chem. 2019 May 15;67(19):5306-5317. doi: 10.1021/acs.jafc.8b05032. Epub 2019 Apr 1. PMID: 30892882.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.