Kırışıklıkları Ortadan Kaldırmak için 8 Yol

Genç kalmanın sırrı her gün yeterince dinlenmekten geçiyor. Günde kesintisiz 9 saat uyumak sağlıklı bir cildi korumaya yardımcı oluyor.
Kırışıklıkları Ortadan Kaldırmak için 8 Yol
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yıllar geçip gidiyor ve bir noktada yaşlılığı ve onun etkilerinin hayatımıza girdiğini kabul etmemiz gerekiyor. Ancak bugünkü makalemizde sizlerle kırışıklıkları ortadan kaldırmak için uygulayabileceğiniz 8 yöntemden bahsetmek istiyoruz.

Kırışıklıklar vücudun yaşlanma sürecinin doğal bir kısmıdır; ama başka faktörlere dayalı olarak da oluşabilir. Cildimiz kötü alışkanlar, zayıf beslenme, hava kirliliği ve güneşe maruz kalma gibi çeşitli durumlardan kaynaklı olarak erken yaşlanabilir.

Şanslıyız ki; kırışıklıkları azaltmak ve cilt sağlığını geliştirmek için bir çok yol vardır. Eğer kırışıklıkların erken oluşmasından endişeleniyorsanız, lütfen aşağıda kırışıklıklardan korunmak ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak için sizlere sunduğumuz önerilere bir göz atın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kırışıklıkları Gidermek İçin 10 Yiyecek

Kırışıklıkları Ortadan Kaldırmak için Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçının

Güneşe aşırı maruz kalmak korunmayan cilde zarar verir ve sonuç kırışıklıkların erken ortaya çıkması olur. Her zaman güneş kremi kullanın, özellikle boyun ve yüz bölgenize sürün.

Böylece cildinizin erken yaşlanmasının önüne bir nebze geçebilirsiniz. Cildinizi zararlı morötesi ışınlarından korumak için yüksek kalitede güneş koruma kremi aldığınıza emin olun.

Sigarayı Bırakın

sigara içme
Vücudunuza dahili bir zarar vermenin yanı sıra, sigara içmek cildin erken yaşlanma sürecini hızlandırır ve kırışıklıkların erken ortaya çıkmasına sebep olur. Bu olumsuz etkileri görmeniz için sizin sigara içen kişi olmanıza bile gerek yoktur.

Sigara içen birinin yanında bulunmak da dumanın içindeki toksinler yüzünden aynı etkiyi yaratır. Bu kötü alışkanlık kan akışını ve vücudun kolajen üretimini azaltır. Kısaca cilt sağlığınız için ciddi sonuçları vardır. 

Cildinizi Ölü Hücrelerden Arındırın

Bütün güzellik bakım rutinlerinde olması gereken bir adım da ölü hücrelerden arınmak ve keselenmek olmalıdır. Bu, cildin katlanma bölgelerinde ve gözeneklerinde biriken ve kırışıklıkları daha da görünür kılan ölü hücrelerden, toz ve kirden arınmanıza yardımcı olur. 

Doğal keselenme cilde bakım yapar, nemlenmesini sağlar, ölü hücrelerin gitmesiyle yeni ve genç hücrelerin oluşumunu ve cildin yenilenmesini teşvik eder. Kırışıkları ortadan kaldırmak için cildinizi keseleyerek ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

İyi Uyuyun

huzurlu uyku
Her gün düzgün dinlenmek genç görünmenin ve sağlıklı olabilmenin anahtarlarından biridir. İyi uyumadığınız zaman vücudunuz aşırı kortizol üretir ve bu da kötü, sıkkın ruh halleri yaşarken hücrelerin kırılmasına sebep olur. Her gece 9 saate kadar uyumak cildin daha sağlıklı, kalın, sıkı ve esnek olmasına katkıda bulunur.

Daha Çok Balık Yiyin

Somon ve diğer soğuk su balıklarının düzenli tüketimi kırışıklıkların oluşumunu ve görünümünü belirgin derecede azaltır. Bu tür gıdalar içeriğinde omega 3 yağlı asitlerini ve genç, sağlıklı ve sıkı bir cilt için gerekli olan diğer yağları bulundurur.

Yüzünüzü Uygun Ürünlerle Yıkayın

Yüzü yıkamak günlük cilt bakım rutininin bir parçasıdır ve gün içinde biriken olumsuzlukları temizlemeye yardımcı olur. Ama her zaman yüzünüzü hafifçe ve yumuşakça yıkamalısınız ve cildiniz için uygun ürünleri kullanmalısınız.

Çünkü aşındırıcı sabunları kullanmak yüzün doğal yağ üretimine zarar verebilir. Cildin kendi ürettiği doğal yağlar onu korur ve ayrıca erken oluşabilecek kırışıklıklara karşı koruma sağlar.

Vücudu Nemli Tutun

yüzüne krem süren kadın
Cilt hücreleri iyice nemli tutulursa kırışıklıklar daha geç oluşur ve daha az görünür. Bu yüzden her gün yeterince su içmek ve cilt hücrelerini düzgünce nemlendiren bir yüz nemlendiricisi kullanmak önemlidir.

Doğal Kırışıklık Giderici Yöntemler Uygulayın

hindistan cevizi kadın
Bazı doğal malzemeler kırışıklıkları ortadan kaldırmak ve erken yaşlanmanın diğer belirtilerini önlemek için çok iyi koruma sağlar ve cildi güzelleştirir. Bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık:
 • Cilde her gece Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.
 • Ananasın ortasını yüzünüze sürün, 10 dakika bırakıp ardından durulayın. Bunu her gün tekrarlayın.
 • Şeker kamışı şekeri ve zerdeçal ile bir macun hazırlayıp bunu yüzünüzün her bölgesine eşit olarak sürün ve durulamadan önce 5 dakika bırakın.
 • Her gece aloe vera maskesi hazırlayıp sürün. Durulamadan önce yarım saat cildinizde bırakıp bekletin.
 • Zeytinyağı ve badem yağını eşit miktarda karıştırın veyavaş bir masajla cilde uygulayın.
 • E vitamini yağı kullanın veya bu malzemeyi ana malzeme olarak içeren bir maske uygulayın.
 • Limon ve balı karıştırın, cildinize uygulayın ve durulamadan önce 20 dakika bekletin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mukherjee PK, Maity N, Nema NK, Sarkar BK. Bioactive compounds from natural resources against skin aging. Phytomedicine. 2011.
 • Farage MA, Miller KW, Elsner P, Maibach HI. Structural characteristics of the aging skin: A review. Cutan Ocul Toxicol. 2007;
 • Yim-Yeh S, Rahangdale S, Nguyen ATD, Jordan AS, Novack V, Veves A, et al. Obstructive sleep apnea and aging effects on macrovascular and microcirculatory function. Sleep. 2010;
 • Morita A. Tobacco smoke causes premature skin aging. Journal of Dermatological Science. 2007.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.