Kırışıklıkları Ortadan Kaldırmanın 8 Yolu

Genç kalmanın sırrı her gün yeterince dinlenmekten geçiyor. Günde kesintisiz 9 saat uyumak sağlıklı bir cildi korumaya yardımcı oluyor.

İstesek de istemesek de yıllar geçip gidiyor, ve bir noktada yaşlılığı ve onun etkilerinin hayatımıza girdiğini kabul etmemiz gerek. Kırışıklıklar vücudun yaşlanma sürecinin doğal bir kısmıdır ama ayrıca başka faktörlere dayalı olarak da oluşabilir. 

Cildin kötü alışkanlar, zayıf beslenme, hava kirliliği ve güneşe maruz kalma gibi çeşitli durumlardan kaynaklı olarak erken yaşlandığı ortaya kondu. Şanslıyız ki kırışıklıkları azaltmak ve cilt sağlığını geliştirmek için bir çok yol var.

Eğer kırışıklıkların erken oluşmasından endişeleniyorsanız, lütfen aşağıda kırışıklıklardan korunmak ve onları azaltmak için sizlere sunduğumuz önerilere bir göz atın.

Kırışıklıkları en aza indirmek için güneşe maruz kalmaktan kaçının

Güneşe aşırı maruz kalmak korunmayan cilde zarar verir ve sonuç kırışıklıkların erken ortaya çıkması olur. Her zaman güneş kremi kullanın, özellikle boyun ve yüz bölgenize sürün, böylece cildinizin erken yaşlanmasının önüne bir nebze geçebilirsiniz. Cildinizi zararlı morötesi ışınlarından korumak için yüksek kalitede güneş koruma kremi aldığınıza emin olun.

Sigarayı bırakın

sigara içme

Vücudunuza dahili bir zarar vermenin yanı sıra, sigara içmek ayrıca cildin erken yaşlanma sürecini hızlandırır ve kırışıklıkların erken ortaya çıkmasına sebep olur. Bu olumsuz etkileri görmeniz için sizin sigara içen kişi olmanıza bile gerek yok.

Sigara içen birinin yanında bulunmak da dumanın içindeki toksinler yüzünden aynı etkiyi yaratır. Bu kötü alışkanlık kan akışını azaltır, vücudun kolajen üretimini azaltır ve cilt sağlığınız için ciddi sonuçları vardır. 

Cildinizi keseleyin (ölü hücrelerden arının)

Bütün güzellik bakım rutinlerinde olması gereken bir adım da ölü hücrelerden arınmak ve keselenmek olmalıdır. Bu cildin katlanma bölgelerinde ve gözeneklerinde biriken ve kırışıklıkları daha da görünür kılan ölü hücrelerden, toz ve kirden arınmanıza yardımcı olur. 

Doğal keselenme cilde bakım yapar, nemlenmesini sağlar, ölü hücrelerin gitmesiyle yeni ve genç hücrelerin oluşumunu ve cildin yenilenmesini teşvik eder.

İyi uyuyun

uyku

Her gün düzgün dinlenmek genç görünmenin ve sağlıklı olabilmenin anahtarlarından biridir. İyi uyumadığınız zaman vücudunuz aşırı kortizol üretir ve bu da kötü, sıkkın ruh halleri yaşarken hücrelerin kırılmasına sebep olur. Her gece 9 saate kadar uyumak cildin daha sağlıklı, kalın, sıkı ve esnek olmasına katkıda bulunur.

Daha çok balık yiyin

Somon ve diğer soğuk su balıklarının düzenli tüketimi kırışıklıkların oluşumunu ve görünümünü belirgin derecede azaltır. Bu tür gıdalar içeriğinde omega 3 yağlı asitlerini ve genç, sağlıklı ve sıkı bir cilt için gerekli olan diğer yağları bulundurur.

Yüzünüzü fazla yıkamaktan kaçının

Yüzü yıkamak günlük cilt bakım rutininin bir parçasıdır ve gün içinde biriken olumsuzlukları temizlemeye yardımcı olur. Ama her zaman yüzünüzü hafifçe ve yumuşakça yıkamalısınız ve cildiniz için uygun ürünleri kullanmalısınız, çünkü aşındırıcı sabunları kullanmak yüzün doğal yağ üretimine zarar verebilir. Cildin kendi ürettiği doğal yağlar onu korur ve ayrıca erken oluşabilecek kırışıklıklara karşı koruma sağlar.

Vücudu nemli tutun

krem

Eğer cilt hücreleri iyice nemli tutulursa kırışıklıklar daha geç oluşur ve daha az görünür. Bu yüzden her gün yeterince su içmek ve cilt hücrelerini düzgünce nemlendiren bir yüz nemlendiricisi kullanmak önemlidir.

Doğal kırışıklık giderici yöntemler uygulayın

doğal

Bazı doğal malzemeler kırışıklığa ve erken yaşlanmanın diğer belirtilerine karşı çok iyi koruma sağlar ve cildi güzelleştirir. Bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık:

  • Cilde her gece hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.
  • Ananasın ortasını yüzünüze sürün, 10 dakika bırakıp ardından durulayın. Bunu her gün tekrarlayın.
  • Şeker kamışı şekeri ve zerdeçal ile bir macun hazırlayıp bunu yüzünüzün her bölgesine eşit olarak sürün ve durulamadan önce 5 dakika bırakın.
  • Her gece Aloe Vera maskesi hazırlayıp sürün. Durulamadan önce yarım saat cildinizde bırakıp bekletin.
  • Zeytinyağı ve badem yağını eşit miktarda karıştırın ve yavaş bir masajla cilde uygulayın.
  • E vitamini yağı kullanın veya bu malzemeyi ana malzeme olarak içeren bir maske uygulayın.
  • Limon ve balı karıştırın, cildinize uygulayın ve durulamadan önce 20 dakika bekletin.