Kırışıklıkları Gidermek İçin 10 Yiyecek

Harici tedavilere ek olarak, sahip oldukları besin ögeleri sayesinde kırışıklarla içeriden savaşmaya yardımcı olabilecek belirli yiyecekler vardır. Onları deneyin!
Kırışıklıkları Gidermek İçin 10 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Korkunç kırışıklıkların tek sebebi geçen zaman değildir. Cilde birçok açıdan zarar verebilecek; lekelerin, tahrişin ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olabilen başka faktörler de vardır. Kırışıklıkları gidermek için bu 10 yiyeceği deneyebilirsiniz!

Kozmetik endüstrisinde, kırışıklıkları gidermek ya da azaltmak için çok sayıda yöntem, tedavi ve müdahale mevcuttur. Ürün seçimi esnasından doğal olarak bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bununla birlikte, bu tür bir tedavi tek seçeneğiniz değildir.

Beslenme, sağlığımızın her alanında önemli bir rol oynar ve bu yazıda kırışıklıkların giderilmesinde hangi gıdaların bu açıdan en fazla faydayı sağladığını sizle paylaşacağız. Dikkatli olun ve sürekli olarak bu gıdaları diyetinize dahil edin.

1. Kırışıklıkları gidermek için balık yiyin

dilimlenmiş somon balığı

Kırışıklıkları gidermek için tüketmeniz gereken yiyeceklerden ilki somon, sardalye, ringa balığı ve alabalık gibi soğuk su balıklarıdır. Bunların hepsi cildin bakımı ve onarımı için büyük önem taşıyan harika birer protein kaynağıdır.

Haftalık beslenme planınıza omega 3 açısından zengin olan bu balıklardan en az bir porsiyon dahil etmeniz önerilir. Bu sayede cildinize iyi bakabilir ve kırışıkları gidermek için bir adım atmış olabilirsiniz.

2. Zeytinyağı

Diyetinizin bir dizi sağlıklı yağ içermesi önemlidir. Bunlar diğer vitamin ve besin ögelerine ek olarak omega 3 gibi yağ asitlerine de sahiptir. Sızma zeytinyağı cildinizi nemlendirmeye ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan oleik asidi içerir.

3. Su teresi

su teresi ve peynirli salata

Su teresi yüksek düzeyde potasyum içerir. Bu da, asitliğin korunması ve kanın temizlenmesi için oldukça faydalıdır. Bu nedenle su teresi cilt problemleri ile savaşmak için harika bir araç olabilir:

 • Kurdeşen
 • Egzama
 • Akne
 • Enfeksiyonlar
 • Erken kırışıklıklar

4. Zerdeçal

Zerdeçal, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olabilecek bir başka harika besindir; aynı zamanda antioksidan özelliklerinden dolayı mükemmel bir antienflamatuvardır.

Ayrıca, kandaki glutatyon S-transferaz enziminin seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Bu enzim, vücutta detoks etkisi oluşturan ve arınmış, sıkı, parlak ve sağlıklı bir cildin korunmasına yardımcı olan hayati bir proteindir.

5. Yaban mersini

kurutulmuş yaban mersini

Yaban mersininin antioksidanlar açısından zengin olduğu yaygın olarak bilinir; ancak aynı zamanda aşağıda verilen faydaları da sağlayan, lezzetli bir seçenek olduğunu da bilmelisiniz:

 • Kırışıklıkları ortadan kaldırmak
 • Cildin erken yaşlanmasını önlemek
 • DNA’dan etkilenen hücrelere özen göstermek
 • Cildin sarkmasına karşı savaşmak.

6. Bitter çikolata

Kakao, cildi güneşin zararlı etkilerinden korur ve bu durum sonucunda ortaya çıkan erken yaşlanmayı önler. Bitter çikolata, bilindiği gibi, cildimizin sağlığı için kesinlikle gerekli olan yüksek düzeyde antioksidan içerir.

Bitter çikolata sadece kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaz; aynı zamanda kardiyovasküler sistemimize de yardımcı olur. Bu nedenle damar tıkanıklığından muzdarip olma riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

7. Kavun

dilimlenmiş kavun

Kavun, inanılmaz özelliklere sahip, cildin pürüzsüz olmasını sağlayan ve yeni oluşmaya başlayan kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan çok lezzetli bir meyvedir.

Kavun A, C ve beta-karoten vitaminleri bakımından zengin olduğu için güneşin cilde zarar vermesini önler ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız konusundan size yardımcı olur.

Ayrıca, cildin kurumasını önlemek ve ciltteki çatlakların görünümünü de azaltmak için gerekli olan, vücuda nem kazandırmaya yardımcı su açısından da zengindir.

8. Hindistan cevizi

Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında daha önceden de sizinle bilgiler paylaştık. Ancak sağlığınız için büyük bir müttefik olmasına rağmen, nadiren meyvenin kendisine değindik. Cilde odaklanırsak, Hindistan cevizi tüketimi cildin bağ dokularını güçlendirir. Bu durum da pürüzsüz, sıkı ve esnek bir cilde olanak sağlar.

Kırışıklıklar zaten hayatınızda büyük bir sorunsa, direkt olarak sorunlu bölgeye küçük bir miktar Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. En iyi sonuç için, kırışıklıklar üzerine yağ ile birlikte dairesel hareketlerle masaj yapın.

9. Avokado

yarıya kesilmiş avokado

Avokado, yüksek oleik asit seviyesi nedeniyle antioksidan ve hücre yenileyici özelliklere sahiptir. Kırışıklıkların görünümünü ortadan kaldırmak istiyorsanız kesinlikle tüketmeniz gereken lezzetli bir meyvedir. Ayrıca avokadoyu doğrudan cilt üzerine maske olarak da kullanabilirsiniz. İyi bir seçenek olarak:

Malzemeler

 • 1/2 olgun avokado
 • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı (15 g)

Hazırlanışı

 • Avokadoyu püre haline getirin.
 • Ardından içine Hindistan cevizi yağını ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Maskeyi temiz cilt üzerine uygulayın ve 20 dakika bekletin.
 • Ilık su ile durulayın.

10. Doğal Yoğurt

tahta kasede doğal yoğurt

Doğal yoğurtta bulunan probiyotikler size şu faydaları sağlar:

 • Bağışıklık sisteminin tepki seviyelerini düzenler.
 • İltihaplanmaları sakinleştirir.
 • Sivilce gibi iltihaplı problemleri azaltır.
 • Kırışıklıkları ortadan kaldırır.

Süt ürünlerini tüketirken, doğal yoğurt ya da kefir gibi daha sağlıklı seçenekleri tercih etmelisiniz. Bununla birlikte, hormonlardan insülinin seviyesini yükseltme riskini oluşturmamak için aşırı miktarda tüketmemelisiniz; aksi halde bu durum aknenin ortaya çıkmasına neden olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mekić, S., Jacobs, L. C., Hamer, M. A., Ikram, M. A., Schoufour, J. D., Gunn, D. A., … Nijsten, T. (2019). A healthy diet in women is associated with less facial wrinkles in a large Dutch population-based cohort. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2018.03.033
 • Schagen SK, Zampeli VA, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):298–307. doi:10.4161/derm.22876
 • Cho S. The Role of Functional Foods in Cutaneous Anti-aging. J Lifestyle Med. 2014;4(1):8–16. doi:10.15280/jlm.2014.4.1.8
 • Lee, D. E., Huh, C. S., Ra, J., Choi, I. D., Jeong, J. W., Kim, S. H., … Ahn, Y. T. (2015). Clinical evidence of effects of Lactobacillus plantarum HY7714 on skin aging: A randomized, double blind, placebo-controlled study. Journal of Microbiology and Biotechnology. https://doi.org/10.4014/jmb.1509.09021

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.