Yüzdeki Kırışıklıklar Nedir ve Nasıl Engellenir?

Yüzdeki kırışıklıklar ne anlama geliyor? Nasıl engellenir?Yüzünüzde kırışıklık oluşmasına sebep olan birçok faktör vardır. Bu makalede, ne manaya geldiklerini ve bazı doğal çözümler ile nasıl engelleneceklerini sizlere açıklayacağız.
Yüzdeki Kırışıklıklar Nedir ve Nasıl Engellenir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2019

Yüz, ruhun aynasıdır. Yüzde beliren kırışıklıklar da, organlarınızın ve hatta duygularınız kronik olarak yaşlanmasına ek olarak, vücudunuzun çalıştığının birer göstergesidir.

Bu durum, bu kırışıklıkların sadece geçen zaman ile doğru orantılı olarak ortaya çıkmadığı manasına gelir. Aynı zamanda, kendimiz ile ilgili geliştirmemiz gereken bir durumun da işaretçisidir.

Bu makalede, en çok görülen kırışıklıkların ne manaya geldiğini ve bunları nasıl engelleyeceğinizi anlatıp, doğal çözümler, sağlıklı besinler ve sağlıklı yaşam tavsiyeleri ile sayılarını nasıl azaltacağınızı açıklayacağız.

Kaz Ayakları

kadının kaz ayakları var

Bu kırışıklıklar, şakaklara doğru doğrusal yaylar çizerek gözlerin etrafında oluşur. Güldüğümüz ya da şaşırdığımız zaman ortaya çıkarlar.

Her ne kadar mutluluğun bir ibaresi olarak da görülebilen bu çizgiler, karaciğerin zayıf olduğunun bir göstergesi de olabilir. Birçok durumda, karaciğer fonksiyonu ile ilişkilendirilen belirli görme sorunları ile beraber ortaya çıkarlar.

Bu kırışıklıkları engellemek ve yumuşatmak için, aşağıdaki ip uçlarını deneyebilirsiniz:

 • İşlenmiş et, margarin, endüstriyel unlu  mamuller, kızartılmış besinler ve benzerleri gibi sağlıksız şekerli ve yağlı maddelerden uzak durun.
 • Akşam yemeğini hafif ve erkenden yemeye bakın, bu sayede yattığınız zaman yediğiniz yemeği zaten sindirmiş olursunuz.
 • Boldodan, deve dikeninden, zerdeçal, enginar ya da karahindiba bitkilerinden yapılan tıbbi karışımları tüketin.
 • Stres ya da öfke gibi negatif duygulara dikkat edin.

Göz torbaları

kadının gözleri torbalı

Birçok insanın gözlerinin altında torbalar oluşur. Bizi üzgün, yorgun ve yıkık gösteren bir şişkinlik halidir. Her ne kadar bu sorunu çözmek için estetik cerrahi operasyonlar seçenekleri olsa da, böbrek sağlığınıza dikkat ederek de oluşumlarını engelleyebilirsiniz.

Böbrekleriniz, vücuttaki su dengesinden sorumlu olan organdır.

 • Günde en az bir buçuk litre su içmeye bakın. Bu miktarı güne yayın, sabah kalktığınızda ve öğünler arası su içmeyi atlamayın.
 • Çok fazla tuz tüketmekten kaçının ve her zaman deniz ya da Himalaya tuzundan faydalanın.
 • Su ve potasyum açısından zengin olan ve meyve sularında çorbalarda, salatalarda bulunan meyve ve sebzelere yönelin.
 • C vitamini takviyesi alın.

Alın kırışıklıkları

kadının alnı kırışık

Alında belirlen kırışıklıklar (bir taraftan diğerine düz çizgiler) günlük endişelerin bir sonucudur. Duygularımızın sonuçlarıdır.

Bu sebeple çözüm, çok stres altına girmeden daha pozitif ve sonuç odaklı bir anlayış geliştirerek hareket etmektir. Endişe etmeden, ortaya çıkan sorunları çözmeye bakın.

Psikolojik dengenizi bulmanıza yardımcı olacak doğal esansları ile beraber bach çiçeklerinden gerekli duygusal desteği sağlayabilirsiniz.

Burun altındaki kırışıklıklar

birçok kırışıklığı olan kadın

Burnun altından dudağın kenarlarına doğru uzanan dikey kırışıklıklar, yetersiz bağırsak fonksiyonun bir göstergesidir. Birçok durumda, kabızlık gibi bir akut bağırsak sorunu sebebi ile ani bir iyileşme ya da kötüleşme görebilirsiniz.

Bu kırışıklıklardan kurtulmak içini şunları uygulayabilirsiniz:

 • Sebze ve tam tahıl açısından zengin dengeli bir diyetiniz olması gerekir. Bunlar bağırsakların ihtiyaç duyduğu lifi sağlar.
 • Lif alımınızı arttırırken, lifin sindirimini sağlamak için de ihtiyacınız olan su tüketimine dikkat etmeniz gerekir.
 • Çiya ve keten tohumu yiyin. Her zaman birkaç saat öncesinden suda bekletin.
 • Japon sarmaşığı(kuzu) tüm bağırsak sorunları için birebirdir.
 • Öd ağacı jeli de düzenli bir bağırsak için yararlıdır.
 • Acil durumlar için, lavman kullanabilirsiniz.
 • Egzersiz yapmak ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak da sağlıklı bir bağırsak sistemi için gereklidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.