Doğal Zerdeçal Tarifi İle Tırnak Mantarıyla Savaşın

Zerdeçalın tıbbi özellikleri sayesinde tırnak mantarıyla etkili bir şekilde savaşabilir, tırnaklarınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.
Doğal Zerdeçal Tarifi İle Tırnak Mantarıyla Savaşın
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tırnak mantarı, ayak ve el tırnaklarında ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalık için kullanılan tıbbi terminoloji onikomikozdur. Bu hastalık, uygun ortam sağlandığında tırnak yapısına kolayca yayılabilen cilt mantarının ya da başka tür mantarların neden olduğu bir enfeksiyondur.

Tırnak mantarı insanlar arasında çok yaygın bir problemdir ve bu rahatsızlığı önlemenin birçok yolu olmasına rağmen çoğu insan ömrü boyunca en azından bir kez bu hastalıkla karşılaşır. 

Genellikle ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmemesine rağmen bu hastalığın varlığı tırnağın zayıflamasıyla, kırılmasıyla ve hatta tırnağın tamamen yok olmasıyla sonuçlanabilir.

Bunun yanında bazı insanlar farklı ayakkabı çeşitlerini kullanırken de acı hissedebilir. Günler geçtikçe, sarımtırak ve hiç de estetik olmayan bir tırnak görünümü buna eşlik eder.

Neyse ki zerdeçal gibi bileşenlerin mantar önleyici özellikleri sayesinde bu hastalık doğal yollarla iyileşebilen bir rahatsızlığa dönüşür. Bu yazıda bu maddenin neden bu kadar etkili olduğunu ve tırnak mantarıyla mücadelede nasıl kullanılacağını size açıklamak istiyoruz.

Not almak için hazır olun!

Tırnak Mantarıyla Savaşmak İçin Doğal Zerdeçal Tedavisi

mantarlı ayak tırnakları

Zerdeçal (Curcuma longa), zencefil ailesine ait bir türdür ve bu ailenin ismi zingiberaceae olarak geçer.

Eski zamanlardan beri zerdeçal, yüksek besleyici içeriği ve sağlıklı özellikleri sayesinde oldukça yararlı ve değerli bir besin olmuştur. Uzun vadede bu gıda, hem içeriden hem de dışardan vücudun genel sağlığına iyi gelir ve bu sağlıklı halinizi korumanıza yardımcı olur. 

Birçok yemek için adeta bir renk verici madde veya çeşni olarak kullanılan bu ürün, milyonlarca insanın mutfağında asla kullanmaktan vazgeçmeyeceği bir gıdadır.

Bu maddenin kullanım alanın büyük bir kısmının pişirme ile mümkün olmasına rağmen, aynı zamanda birçok ev yapımı tedavinin temelini de oluşturmaktadır.

Bunun nedeni ise güçlü ağrı kesici, anti-enflamatuvar ve antibiyotik özelliklere sahip olmasıdır. Bu gıdanın sindirimi, kişinin sağlığını etkilemekte olan birçok koşulun iyileştirilmesine yardımcı olur.

Tırnak Mantarı ile Mücadelede Neden Zerdeçal Kullanmalısnız?

toz halinde zerdeçal

Tırnak mantarı tedavisinde zerdeçal çok ilginç etkiler göstermektedirZerdeçal, sadece mantara neden olan mikroorganizmalarla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda tırnaklarınızın kırılganlığını azaltır ve tırnaklarınızda meydana gelen renk değişikliğini de önlemenize de yardımcı olur.

 • Ana aktif maddesi olan Curcumin, mantarın gelişimini durdurmaya yardımcı olan mantar karşıtı ve anti-bakteriyel etkiyi gerçekleştirir.
 • Buna ek olarak, tırnak ve tırnak kenarında bulunan yüzeylere ekstra besin de sağlar. Bu şekilde tırnaklarınızı güçlendirmiş olur ve kırılmaları önler.
 • Vitamin, antioksidan ve mineral içerikleri sayesinde çevrenizde bulunan kimyasallarla sürekli temas etmenizden dolayı kaynaklanan hasarları önlemek için mükemmel bir müttefiktir.

Tırnak Mantarıyla Mücadelede Zerdeçal İçerikli Tedavi Nasıl Hazırlanır

Toz halinde zerdeçal

Tırnak mantarlarıyla mücadele ederken zerdeçaldan elde edeceğiniz faydayı iyice arttırmak için zerdeçalı Hindistan cevizi yağı ile birleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu karışım, antibakteriyel ve mantar önleyici bileşenlere sahiptir. Bu karışım tırnağınız tarafından emildiğinde mantarlardaki büyümeyi de durdurur.

Bunların yanında, içerisinde bulunan temel yağ asitleri ve antioksidanlar sayesinde tırnağınızın nemlenmesi ve tırnağınızın etrafındaki derinin beslenmesi de sağlanmış olur. Bu sayede tırnaklarınızdaki aşırı kuruma ve kırılganlık hali kontrol altına alınır.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı (45 gram)
 • 3 yemek kaşığı zerdeçal tozu (30 gram)

Gereçler

 • Kapaklı bir cam kap

Hazırlanışı

 • Tamamen organik olduğundan emin olduğunuz Hindistan cevizi yağını eritin.
 • Ardından içerisine zerdeçal tozunu ilave edin.
 • Bu karışımı kreme benzer bir kıvama gelene kadar karıştırın.
 • Sonrasında karışımı ocaktan alın.
 • Birkaç dakika boyunca bekletin. Ilık hale geldiği zaman cam bir kaba koyun.
 • Karışım sertleştikten sonra tırnaklarınızın üzerine doğru yaymaya hazır hale gelecektir.

Kullanım Şekli

 • Zerdeçallı karışımdan gerekli gördüğünüz miktar kadarını alın ve mantarlardan etkilenen tırnaklarınıza doğru bu karışımı yayın.
 • Tırnaklarınızın 30 veya 40 dakika boyunca bu tedaviyi emmesine izin verin, sonrasında ise durulayın.
 • Eğer arzu ederseniz topuklarınıza veya mantar enfeksiyonuna duyarlı olabileceğini düşündüğünüz diğer bölgelere de uygulayabilirsiniz.
 • Tırnaklarınızın görünüşünde belirgin bir değişim elde edene kadar bu tedaviyi her gün tekrarlayın.

Ve Son Olarak!

En iyi sonucu elde etmek için bu zerdeçal tedavisini uygulamanın yanında iyice havalandırılmış ayakkabılar giymeye özen gösterin ve hijyen kurallarına mutlaka dikkat edin.

Ayaklarınızın nemli ortamlarla temas etmesinden kaçının. Çünkü maalesef bu tarz durumlar mantarların büyümesini kolaylaştırmaktadır. Özellikle mantarla temasa girdiyse ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı iyice temizleyin.

Kişisel eşyalarınızı paylaşmaktan kaçının:

 • sabun
 • tırnak makası
 • havlu
 • tırnak cilası
 • oje

Son olarak ise iyi bir diyete sahip olmanızı öneriyoruz, böylece bağışıklık sisteminizi mantar ve bakteri varlığına karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.