Günlük Kolajen Takviyesi Almanın 7 Faydası

· 11 Mayıs, 2018
Kolajen takviyesi almak mümkün olsa da bunun en iyi yolu tüketilen doğal gıdalar aracılığıyla kolajen elde etmektir.

Kolajenin ne kadar önemli olduğunu her gün bir yerlerde duyuyoruz veya görüyoruz. Bize doğal kolajen sunan kozmetik ürünleri hatta doğal gıdalar bile mevcut.

Daha önceki yazılarımızda kolajenden bahsetmiştik. Peki, kolajenin ne olduğunu ve sizin için nasıl faydalı olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıda size kolajen hakkındaki her şeyden bahsedeceğiz.

Kolajen nedir?

Kolajen, kemik, kıkırdak ve cilt hücrelerinin oluşumunda rol oynayan bir maddedir. Hem insan hem de hayvan sağlığı için şarttır çünkü hepimizin kolajene ihtiyacı vardır.

Kolajen seviyelerinin zaman geçtikçe azalması normaldir. Bu durum bazen kemiklerde ve eklemlerde problemlere yol açar ve kırışıklıklara neden olur.

1. Vücudun egzersiz yapmasına yardımcı olur

toz kolajen

Her gün kolajen almanın vücuda ilk faydası yeterli miktardaki kolajenin kas oluşumuna yardımcı olmasıdır. Böylece:

 • Daha az egzersiz yaparak kas kütlenizi iyileştirebilir ve yağ yakabilirsiniz.
 • Yorucu egzersiz programlarından sonra vücudunuz çok daha hızlı iyileşir.
 • Kaslarınız daha güçlü ve dirençli olacağı için yaralandığınızda daha az acı çekersiniz.

Tabii ki bunun yanı sıra yağsız et ve balık gibi yüksek kaliteli proteinler tüketmeniz gerekir. Sadece kolajen tükettiğiniz için egzersiz yapmayı bırakmamalısınız.

Bu yazımızı da okuyun: Kahvaltınıza Dahil Ettiğinizde Kaslarınızı Kuvvetlendirecek 5 Yiyecek

2.  Cilt yaralarını önler

Yaraları ortadan kaldırmayı vaat eden kozmetik ürünlerin çoğunda kolajen içeriği oldukça yüksektir.  Bunun nedeni, kolajenin cilt dokularına zarar vermeden iyileşmeye ve yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olmasıdır.

Sivilce veya benzer cilt problemlerine meyilli bir cildiniz varsa, günlük beslenmenizde kolajen bakımından zengin besinler tüketmeyi deneyin. Yara izlerinin ve çatlakların  görünümünü azaltmak için bazı maskeler de uygulayabilirsiniz.

3. Eklem sağlığını geliştirir

bacakları ağrıyan kadın

Kolajen takviyesinin bir başka faydası da eklemlerin esnekliğini korumasıdır. Buna ek olarak, kolajen kıkırdağın dokusunu korur.

 • Eklemleriniz sağlıklı olduğunda daha esnek olur. Bunun sonucunda da, daha az yaralanırsınız.
 • Eklemlerinizden sesler geldiğini ya da eklemlerinizin ağrıdığını fark ederseniz, düzenli olarak bir kolajen takviyesi almak işe yarayabilir.

Bazı durumlarda, doktorlar yeni kıkırdak enjekte edilmesini önerir. Bu durum sizin için de geçerliyse, her gün yeterli kolajen tüketimi ile tedaviye eşlik edin.

4. Cildin esnekliğini korur

Cildin yapısı, büyük ölçüde kolajenlere bağlıdır. Yaşlandıkça, cildiniz bozulur, kırışıklıklar ve kusurlar oluşmaya başlar.

Cildiniz sigara dumanı, UV ışınları, kir ve kimyasallar gibi belirli faktörlere maruz kaldığında, her zaman gerekli önlemleri almak da oldukça önemlidir.

5. Az yemek yeseniz bile tok hissetmenize yardımcı olur

yemek yiyen kadın

Sağlığınızı riske atmadan doğal yollardan kilo vermeye çalışıyorsanız, kolajen tozunun yüksek protein içeriği sunduğunu bilmelisiniz.

En sevdiğiniz smoothielere veya içeceklere kolajen tozu eklediğinizde, lezzette hiçbir değişim olmadığını görürsünüz. Kolajen tozu sizi daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki tarifini kahvaltınızda tüketmeyi deneyin:

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kollajen tozu (30 gr)
 • 1 yemek kaşığı yulaf (15 gr)
 • 1 yemek kaşığı kakao tozu (15 gr)
 • ½ bardak ıspanak (30 gr)
 • 1 fincan badem sütü (250 ml)
 • 1 yemek kaşığı bal (25 gr)

Yapılışı

 • Tüm malzemeleri karıştırın ve hemen tüketin.

Eğer tatlı yeme ihtiyacınız kilo vermenizi zorlaştırıyorsa, bu karışım sizin için muhteşem bir alternatif olacaktır.

Ayrıca eğer çocuğunuz kahvaltıda sebze ve çikolatalı süt dışında bir şey yemeyi reddediyorsa bu karışım çocuğunuz için idealdir.

6. Kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini önler

Kolajeni günlük olarak almanın bir başka yararı, kan ve lenf damarlarındaki kapakçıkların esnekliğine yardımcı olmasıdır. Bu, vücudun temizlenmesinin kolaylaştığını ve düşük tansiyondan muzdarip olma riskinin azaldığını gösterir.

Diyetinizde kolajen bulundurmanızın yanı sıra, yediklerinizi gözden geçirmeli ve zararlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Bu yazımızı da okuyun: Kolajen Üretiminizi Doğal Yollardan Nasıl Artırabilirsiniz?

7. Günlük olarak kolajen almak göz sağlığını iyileştirir

mavi göz

Kolajen tükettiğinizde, kornea sağlığınız önemli ölçüde iyileşebilir. Bu yüzden gözlük kullanmanız gerekiyorsa veya göz doktorunuz glokom bulguları tespit ederse kolajen takviyesi almanızı öneriyoruz.

Ayrıca, havuç gibi göz sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan ve gözlerinizi UV ışınlarından ve kirlilikten koruyan yiyecekler yemeyi unutmayın.

Günlük olarak nasıl kolajen alabilirsiniz?

Kolajen takviyesi için en iyi seçenek kolajen bakımından zengin gıdalar tüketmenizdir. Mümkün olduğunca organik gıdalar seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu yiyeceklerin bazıları şunlardır:

 • Brokoli, lahana, ıspanak ve marul gibi yeşil sebzeler
 • Ispanak
 • Sardalye
 • Salatalık
 • Çilek
 • İstiridye
 • Tavuk
 • Balık

Kolajen takviyesi, toz haline getirilmiş kapsüller veya haplar aracılığıyla da alabilirsiniz. Her ne kadar en iyi alternatif bunlar olmasalar da, beslenmenizde kolajen eksik olduğunda bunlar size yardımcı olabilir.

Takviye ve doz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için beslenme uzmanınız veya doktorunuzla görüşmelisiniz.