Kahvaltıda Kas Kuvvetlendirecek 5 Yiyecek

Kahvaltıda Kas Kuvvetlendirecek 5 Yiyecek
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Konu kilo verme olunca kötü yağlardan kaçınmak ya da sadece egzersiz yapmak yeterli değildir. Bir adım daha ileri gidip kas kuvvetlendirecek yiyecekleri yemelisiniz.

Ancak hepimizin bildiği gerçek şu ki, kilo verdiğimiz zaman cildimiz de bir şekilde daha sarkık bir hale gelir. Biraz kas kütlesi elde edebilseydik eğer görünüşümüz kesinlikle daha da ince olurdu.

Bu konuda mühim olan nokta diyetinizi dengeli bir hale getirmeniz çünkü böylece kilo verirken bir yandan da büyük kas kütlelerine sahip olabileceksiniz. Bunu başarmanın yolu ise işte burada!

1. Yulaf kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur

Yulaf diyetinize dahil edebileceğiniz en kapsamlı kahvaltılık gevreklerden biridir. Yulaf enerji veren bir besin deposudur; ayrıca içerisinde besin değeri yüksek protein, karbonhidrat ve çok sayıda vitamin, mineral ve eser elementi bulundurur.

İlginç bir şekilde Almanlar bu yiyecekle ilgili iki ünlü deyişe sahiptir:

“Yulaf seni çelik gibi yapar” ve “yulaf seni hızlandırır”.

Bu iki söz görüldüğü gibi kas kütlemizi artıran ve bize en az iki saatlik enerji vermesiyle bilinen bu besinin önemini göstermek için bu şekilde özetlenmiştir.

Yulaf nasıl yenir

 • Kahvaltıda tüketmek için bütün yulaf seçin
 • Yulafı ılık su veya süt ile ıslatın ve sonra bu karışımı yoğurtla, chia tohumlarıyla, meyve suları veya seçtiğiniz meyveler ile karıştırın.
masada muzlar ve bardak içindeki kivi

2. Bir protein kaynağı olan ıspanak

Stokholm’de bulunan (İsveç) Karolinska Enstitüsünde yapılan bir araştırmaya göre ıspanak kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı oluyor.

 • Bunun nedeni ise bu yiyeceğin vücudumuza kalsiyum iyonlarını bırakmasıdır.
 • Kalsiyumun kasların kasılması için gerekli olan bir elektrolit olduğunu unutmamalıyız.
 • Bunun yanında ıspanak nitratlar açısından da zengin bir besindir. Nitratlar kasları güçlendiren proteinlerin üretimini arttıran bir bileşiktir.
Bardak içinde detoks içeceği

Ispanağı kahvaltıda nasıl yiyebilirsiniz?

 • Her zaman en iyisi ıspanağı çiğ olarak tüketmektir. Çünkü bu şekilde pişirme esnasında sıklıkla kaybedilen enzimlerin hepsinden de yararlanmış olacaksınız.
 • Mesela ıspanak, çilek ve ceviz ile kendinize lezzetli salatalar hazırlayabilirsiniz. Enerji dolu ve besleyici bir kahvaltının tadını çıkarmak için yalnızca küçük bir kap hazırlamanız yeterli olacaktır.
 • Ispanaklı smoothie de oldukça sağlıklıdır.

3. Potasyum açısından zengin olan muz

Şüphesiz ki verdikleri aralar esnasında muz tüketen birçok atlet görmüşsünüzdür. Muz sadece anında enerji verdiği için değil, aynı zamanda kasların gücüne de fayda sağladığından spor esnasında tüketilmektedir.

 • Muzlar potasyum içerir; potasyum kas sinirlerinin sinyallerini iletmek ve de bu kas hücrelerini üretmek için gerekli olan bir mineraldir.
 • Buna ek olarak muzun magnezyum, folik asit ve lif içerdiğini de unutmamalıyız. Bu maddeler bağışıklık sisteminin geçirdiği süreçlerde vücuda yardımcı olur, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini destekler.
Dilimlenmiş muzlar

Muzu kahvaltıda nasıl tüketebilirsiniz?

Eğer imkanınız varsa haftada iki veya üç defa muz yemek için tereddüt etmenize gerek yoktur. Muzu kahvaltıda tüketmenin güzel bir yolu da bir tanesini doğrayıp içine biraz bal ve tarçın katmaktır. Bu karışım oldukça lezzetlidir!

4. Beyaz çay ve termojenik etkisi

Beyaz çay, aktif bir bileşenin neden olduğu oldukça güçlü bir termojenik etkiye sahiptir. Bu bileşenin adı epigallocatechin gallate’dir (EGCG).

 • Antioksidanlarla dolu bu doğal içecek sadece yağ yakmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda kaslarınızı güçlendirmenize de yardımcı olur.
 • Yüksek polifenol içeriği yeşil çaydan daha fazladır.
 • Dolayısıyla biraz daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle daha sağlıklıdır.
 • Aklınızda tutmanız gereken bir diğer gerçek ise beyaz çayın diğer çaylara oranla daha az işlenmiş olduğudur. Beyaz çayın sindirimi çok kolaydır ve daha fazla kas kütlesi elde etmenize yardımcı olur.
fincan içinde beyaz çay

Beyaz çay kahvaltıda nasıl tüketilir?

Kahvaltı süresince her sabah bir fincan içebilirsiniz. Ancak içine şeker eklemeyin, bir çay kaşığı bal yeterli olacaktır.

5. Kuru yemişler: Ceviz, badem ve Antep fıstığı

Eğer doğru bir şekilde, yani dengeli ve aşırıya kaçmadan tüketirseniz bu kuru yemişler sadece sağlığınıza iyi gelmez kaslarınızın güçlenmesine de yardımcı olur.

Kuru yemişler kalbe iyi gelir, beyninize iyi bakar ve hatta stresle olan savaşınızda dahi size destek olur. Tüm bu besinler muhteşem birer protein kaynağıdır, metabolizmayı hızlandırır ve sizi tok hissettirerek aşırı yemek yemekten alıkoyar.

kas güçlendirmek için yenebilecek çerezler

Kuru yemişleri kahvaltıda nasıl tüketebilirsiniz?

 • Bir kase meyvenin içerisine kuru yemişleri ekleyin (kivi, çilek, muz vb.)
 • Bademlerin üzerine biraz bal da ekleyebilirsiniz.
 • Kuru meyveler yoğurtla beraber çok iyi gider.
 • Sabah boyunca Antep fıstığı tüketebilirsiniz. Bu gıda açlığınızı tatmin etmenize ve stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak her iyi kahvaltının anahtarı, dengeli beslenmek ve uygun besin maddelerini seçmektir. Burada listelediğimiz yiyeceklerde bulunan bazı protein ve lifleri kahvaltınıza dahil etmenizi tavsiye ederiz.

Kaslarınızı daha güçlü hale getirmek sadece estetik bir mesele değildir, aynı zamanda oturmuş bir vücuda sahip olmak ve günlük hayatta bedeninizin dayanıklılığını arttırmanız açısından da önem teşkil eder. Ve kesinlikle buna değer!

İlginizi çekebilir ...
Kahvaltı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kahvaltı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Kahvaltının günün diğer öğünleri gibi çeşitlilik içermesi gerektiğini biliyor muydunuz? Kahvaltı hakkında daha fazlasını yazımızda öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rasane P, Jha A, Sabikhi L, Kumar A, Unnikrishnan VS. Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods – a review. J Food Sci Technol. 2015;52(2):662–675. doi:10.1007/s13197-013-1072-1
 • Bamji, J. E., & Bamji, N. S. (1953, March 21). Spinach. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.1.4811.674-c
 • Kowey P.R. (2002) The Role of Potassium. In: Lobo R.A., Crosignani P.G., Paoletti R., Bruschi F. (eds) Women’s Health and Menopause. Medical Science Symposia Series, vol 17. Springer, Boston, MA
 • Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, et al. Bananas as an energy source during exercise: a metabolomics approach. PLoS One. 2012;7(5):e37479. doi:10.1371/journal.pone.0037479
 • Alway SE, Bennett BT, Wilson JC, Edens NK, Pereira SL. Epigallocatechin-3-gallate improves plantaris muscle recovery after disuse in aged rats. Exp Gerontol. 2014;50:82–94. doi:10.1016/j.exger.2013.11.011

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.