Karın Yağları ile Savaşmaya Yardımcı 8 Harika Gıda

Karın bölgesinde yağ birikimi kozmetik bir meseleden daha fazlasıdır - bu bir sağlık problemidir. Ancak bu zararlı yağları doğal yollarla yakmaya yardımcı olan bazı gıdalar var.
Karın Yağları ile Savaşmaya Yardımcı 8 Harika Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karın yağları, görünümünüzü etkilemenin yanı sıra vücudunuzun genel sağlığı için de büyük bir risk oluşturur. Vücudun bu bölgesi hayati organları çevrelediği için, buradaki bir kontrol eksikliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya karaciğer yağlanması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Önemli bir risk oluşturmamakla birlikte, yağların zamanla artması yaşam kalitenizi etkileyebilecek hastalıklara neden olabilir. İyi haber şu ki, özellikle de iyi beslenerek ve düzenli fiziksel egzersiz yaparak bu durumu tedavi edebilmenin bir çok yolu var.

Bu alışkanlıklar, temel metabolizma hızını geliştirir ve yağın enerjiye dönüşüm süreçlerini en uygun hale getirir. Aslında, bazı gıdaların karın bölgesindeki yağları azaltmada olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bugün karın yağlarını yakmak için düzenli olarak diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi 8 gıdayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bunları denemekten çekinmeyin!

1. Badem

badem

Badem ve diğer kuruyemişlerdeki sağlıklı yağlar, kötü kolesterol düzeylerini ve aşırı yemeye neden olan anksiyeteyi azaltmak için faydalıdır. Yüksek magnezyum içeriği sayesinde, badem tüketmek kas oluşturmayı destekler ve fiziksel aktivite sırasında performansı arttırır.

Ayrıca, yüksek lif içeriği ile sindirimi geliştirir, iltihabı yatıştırır ve tokluk hissini uzatır.

Ayrıca bakınız: Badem sütünün faydaları

2. Karpuz

Karpuz, göbek yağlarını yakmaya yardımcı en iyi gıdalardan biri olarak bilinir. % 91’i sudan oluşur ve aynı zamanda vücudun temizlenmesini sağlayan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller taşır.

Karpuz tüketmek, yemek yeme arzunuzu kontrol altında tutar ve düşük kalorili olduğundan kilo vermek için birebirdir. Karpuzun ayrıca, B-kompleks vitaminleri, C vitamini, potasyum ve magnezyum açısından iyi bir kaynak olduğunu belirtmek gerekir.

3. Fasulye

karın yağları

Fasulye doyurucudur, karın yağlarını azaltır ve kas oluşturmak için en iyi gıdalardan biridir. Yüksek çözülebilir lif içeriği yağların birikmesini önler ve damarlarda biriken lipitleri azaltır. İçeriğindeki protein sayesinde, fasulye spor veya egzersiz sırasındaki fiziksel performansı arttıran bir enerji yiyeceğidir.

4. Salatalık

100 gram salatalık 45 kalori içerir ve % 90’dan fazlası sudur. Bu nitelikler salatalığı hem canlandırıcı hem de yağ yakıcı yapar. Her çeşit diyete eklenebilecek ideal bir besindir.

Salatalık, dokularda biriken toksinlerin ve tutulan sıvıların atılmasını teşvik eden vitaminler, mineraller ve diyet lifi içerir. Sindirim sistemi sağlığınızı geliştirir ve tüm bunlara ek olarak B-kompleks vitaminleri ve C vitamini içeriği sayesinde cildin parlaklığını korumaya yardımcı olur.

5. Yulaf

karın yağları

Organik yulaf unu, diyetinize ekleyebileceğiniz en sağlıklı lif kaynaklarından biridir. O açgözlü yemek yeme arzusunu kontrol eder, kan şekerini düzenler ve gün içindeki enerji harcamanızı arttırır. Kahvaltı için önerilir ama açlık hissettiğiniz diğer zamanlarda da tüketebilirsiniz.

6. Öğütülmüş keten tohumu

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri içeren en iyi sebze kaynaklarından biridir. Bu önemli besin enflamasyonla savaşır ve aşırı yağları azaltır.

Aşırı kalori alımını ve yüksek kolesterol seviyelerini kontrol etmek için lif içerir. Dahası, içeriğindeki lignanlar sayesinde vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olur. Bunlar doğal yağ yakıcı besinlerdir.

7. Zeytinyağı

karın yağları

Diyetine zeytinyağı ekleyen insanlar, bunu yapmayanlara oranla çok daha az doymuş yağ tüketir. Tekli doymamış yağlar sağlıksız gıdalara aşermeyi önler ve kilo kaybını önleyen enflamasyonu kontrol altına alır. 

Şu makaleyi ziyaret edin: Zeytinyağı ile ev yapımı tedaviler

8. Domates

Büyük bir domates 33 kalori, yüksek oranda lisopen ve önemli mineraller içerir. Düzenli domates tüketimi kan akışında lipit seviyelerini düzenler ve karın yağları ile savaşmak için metabolizmayı geliştirir. 

Domates ayrıca uzun vadede bazı kanser türlerine, kardiyovasküler hastalıklara ve erken yaşlanmayla gelen risklere karşı koruma sağlayan antioksidanlar ve vitaminler taşır.

Bunları diyetinize eklemeye hazır mısınız? Bu yiyecekler kilo verme sürecinde mucizeler yaratmaz, ama düzenli tüketimleri istediğiniz kiloya ulaşmanız için yararlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hartley L., May MD., Loveman E., Colquitt JL., et al., Dietary fibre for the primary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2016,
  • Shaw G., Barthel AL., Ross ML., Wang B., et al., Vitamin C enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.
  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disaease. Cochrante Database Syst Rev, 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.