Artriti Tedavi Etmek için Öneriler

Artrit kronik bir hastalıktır ve bazı durumlarda onun kesin tek çözümü ameliyattır. Ancak işin bu duruma varmasını engellemek için bu hastalığı önleme amaçlı bazı önerilerin ve tavsiyelerin olduğunu unutmayın.

Artrit farklı türlere ayrılır ve her birinin farklı belirtileri vardır. Aşağıdaki makalede en yaygın olarak görülen artrit türlerini ve onları nasıl tedavi edebileceğinizi açıklayacağız.

En Yaygın Artrit Türleri

Artrit dünya çapında en yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Milyonlarca yetişkin ve 65 yaşının üzerindeki kişilerin yarısı bu hastalığın neden olduğu ağrılardan muzdariptir.

Osteoartrit

Osteoartrit veya artroz yetişkinler arasında en yaygın olarak görülen artrit türüdür. Bu durum kıkırdak yırtılmaya başladığında ve yıprandığında ortaya çıkar. En sık görülen belirtileri yürürken, eğilirken ve hatta dinlenirken hissedilen uyuşukluk ve hafif ağrıdır.

Romatoid Artrit

 

artrit

Bazı ilaçlar bu durumun neden olduğu ağrıları kontrol altına almanıza yardımcı olur. Dinlenme ve doğru egzersiz bu eklemleri daha rahat bir şekilde hareket ettirmenize yardımcı olur. Ayrıca kilonuza da dikkat etmeniz şiddetle önerilir.

Romatoid Artrit

Doğru bir tedaviyle bu hastalığı kontrol edebilir ve onun ilerlemesine engel olabilirsiniz. Ancak aynı zamanda bunun tam bir tedavisinin olmadığını da not etmekte yarar var. Doğru bir tedaviye ve doktorunuzun önerilerine uyarsanız, daha rahat hareket edersiniz ve ilgili ağrı azaltılmış olur. Ancak bu bir otoimmün hastalığı olduğu için bazen akut ataklar söz konusu olabilir. Bunlar da yine ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Gut

 


Eğer guttan muzdaripseniz, doktorunuzla görüşüp bunun nedenlerini ve ileride atakları nasıl önleyebileceğinizi çözebilirsiniz. Yapmanız gereken başlıca şey spesifik bir diyete uyarak ve doktorunuzun önerdiği ilaçları alarak kanınızdaki ürik asit miktarını azaltmaktır.

Gut için akut tedaviye istinaden en önemli şey NSAID, prednizon veya gut için spesifik bir ağrı kesici olan kolşisin gibi kortikoidlerin kullanımıdır.

Artriti Tedavi Etmek için Tedaviler veya Genel Öneriler

Kilo Verin

yürümek

Eklemlerinize aşırı baskı uygulayan herhangi bir egzersizden kaçının. Bu 50 yaş üzeri insanlar için ve özellikle de artritten muzdarip olanlar için tehlikelidir ve kendilerine zarar verme riskini doğurur. En iyisi örneğin yürüme gibi hafif egzersizler yapmaktır.

Yoga Gibi Egzersizler Yapın

Yoga gibi egzersizler herhangi bir tür artritten muzdarip kişiler için idealdir. Bu tür bir aktivitenin bu konuda uzman bir eğitmenin gözetiminde yapılması önemlidir. Kendisi size hareketleri nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı gösterir ve sizin durumunuzu göz önünde bulundurarak ona göre önerilerde bulunur.

Aşırı Ağırlıklar Kaldırmayın

Artritten muzdarip bir kişinin dikkat etmesi gereken son bir nokta da ağırlık kaldırmamaya dikkat etmesidir. Bu eklemlerin daha kötüye gitmesine engel olacaktır. Bunun yerine bir şeyler taşımak için araçlardan faydalanın (örneğin alışveriş yaptığınızda tekerlekli bir alışveriş çantası kullanabilirsiniz).