Hindistancevizinin Bilmediğiniz Faydaları

Hindistancevizi farklı şekillerde yenebilen bir meyvedir ve ferahlatıcı suyu ve meyvesi değişik şekillerde kullanılabilir. Eğer isterseniz tatlılarınızda kullanmak üzere rendelenmiş hindistancevizi de alabilirsiniz. İster diyetiniz için, ister el işlerinizde, isterseniz de ilaç olarak kullanabilirsiniz. Hindistancevizi hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Hindistancevizinin özellikleri

Tropikal ülkelerde hindistancevizi antibakteriyel, antioksidan, anti parazit, hipoglisemik, karaciğer koruyucu ve bağışıklık sistemi tetikleyici özellikleri için kullanılır. Bu meyvenin esas faydaları içinde, yani insanlar için çok önemli besinler olan çeşitli vitaminlerin ve minerallerin bulunduğu çekirdeğinde gizli. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, sodyum, selenyum, çinko, iyot, florür, manganez ve diğer elementleri de içeriyor.

Hindistancevizi bir yemiştir. Biz, boyutu büyük olan ve içinde su veya süt bulunan çekirdeğini yiyoruz. Hindistancevizinin içi beyaz ve dışı kahverengi renklidir. Anti-stres diyetleri ve kilo alımı, kemik erimesi, ödem birikmesi gibi şeyleri önlemek ve kalp ve damar sağlığı için tüketilen bir besindir.

hindistancevizi4

Hindistancevizi Yağı: Bilmeniz Gerekenler

Hindistancevizi tüketmenin bir başka yöntemi de esans yağlarıdır. Anne sütünden sonra en yüksek miktarda yağ asidi kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirip, vücudunuzun bakteri, hastalıklar, enfeksiyonlar ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur.

Hindistancevizi yağı ile ilgili elimizde hala çok fazla bilgi olmadığı için, günümüzde çok yaygın kullanılmıyor. Eğer hidrojenize edilmemiş, doğal ve işlenmemiş halini kullanırsanız, hindistancevizi yağı sağlığınıza iyi gelip kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırıp kilo vermenize yardımcı olur ve tiroid sorunlarından korunmanızı sağlar. Ayrıca kalp hücrelerinizi korur, menopoz belirtilerine ve adet dönemi sancılarına da iyi gelir.

Hindistancevizi Suyunun Diğer Özellikleri

Kalp ve damar sağlığı için çok yararlı olmasının yanı sıra, hindistancevizi suyu neredeyse anne sütü ile aynı seviyede detoksifiye edici güce sahiptir ve böbreklerdeki zararlı kalıntıları temizler. Ayrıca bedenin iç temizliği için de iyidir ve C vitamini, doğal şekerler ve pek çok mineral içerdiği için çocuklara da önerilir. Mide bulantısı, gaz ve idrar yolu sorunlarına iyi gelir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği sayesinde böbrekleri arındırmak için de kullanılır.

hindistancevizi6

Diğer bir yandan da kolesterol ve yağ içermez. Yediğiniz zaman, 9 ay içinde doktorların size önerdiğinden daha fazla kilo almanıza neden olmaz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalanmanızı önler (bildiğiniz gibi hamile kadınlar pek ilaç kullanamazlar) ve fetüsün savunma sistemini güçlendirir.

Gebeliğin ilk birkaç ayındaki mide asidi ve kusma sorunlarını da tedavi eder. Ayrıca hamile kadınlarda sıkça görülen bir başka problem olan kabızlığa da iyi gelir.

Resimler  Chandrika Nair, Celine Nadeau, Jeffery Wong, John Revo Puno ve Montse PB’nin izni ile kullanılmıştır.