Ödeme Karşı Salatalık

Kanımızdaki sıvılar, kandan dokulara geçebilmektedir. Lenf bezi sistemi, vücudu boylu boyunca kaplayan bir boru sistemidir ve bu borular, dokulardan sıvıları emerek, tekrar bu sıvıyı kan dolaşım sistemine bırakırlar. Ödem ve su toplama, bu dokulardan lenf sistemi tarafından emilmeyen sıvılar yüzünden oluşan sorunlardır. 

Su toplama ve ödem rahatsızlıkları iki ana kategoride genellenebilir. Bunlar, tüm vücutta iltihaplanma olduğunda çıkan ödemler ve vücudun sadece belli bölgelerinde görülen ödemlerdir. Peki salatalık, ödem ile nasıl savaşır?

Ödemin çok fazla nedeni vardır; sıcağa vücudun tepki vermesi, çok fazla tuz tüketmek ve özellikle adet dönemlerinde hormonlardaki değişimden kaynaklanan sebepler bunlardan bazılarıdır. Bu problemleri yaşıyorsanız size önerimiz, kesinlikle doktorunuza danışmanız ve kendi kendinize ilaç kullanmamanızdır. Çünkü ödem; kalp, böbrek ve karaciğer ile ilgili çok ciddi hastalıkların göstergesi olabilir.

Ödemin Belirtileri

Ödemin belirtilerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Ödem olan bölgelerde şişme görülmesi.
  • Genelde bu bölgeler, ayaklar, bilekler ve ellerdir.
  • Ödemli bölgelerde acı görülebilir.
  • Eklem bölgelerinde tutulma olabilir.
  • Birkaç gün veya bir kaç haftada hızlı kilo almak.
  • Açıklanamayan kilo değişimi.
  • Ödemli bölgelere elinizle bastırdığınızda, elinizin yarattığı çukurun bir süre ciltte kalması.
  • Bazı aşırı durumlarda dokunulduğunda derinin kanaması.

Ödem Atmak için Salatalık

Cucumber-bags-under-eyes sb

Yukarıda bahsettiğimiz tüm etkiler, suyunuza koyduğunuz salatalık miktarı ile değişecektir. Daha fazla salatalık kullanmak, alacağınız vitamin ve mineralleri çoğaltacaktır. Ödem ve su toplamaktan kurtulmak için, bir salatalığı bir litre suya koyup için. Gün boyunca iki litre su içmeye özen gösterin.

Salatalıklı su, toksinleri vücuttan atmakta da birebirdir. İçindeki lif sayesinde sindirime yardımcı olan salatalık, yemek yeme isteğinin de azalmasını sağlar. Yiyecekleri daha iyi sindirmek, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.