Uykusuzluk için Etkili Tedaviler

Uykusuzluk günümüzde oldukça yaygın bir sorundur. Bu, dünya çapında binlerce insanı etkileyen bir dengesizliktir. Bunun genellikle sizin uykuya dalmada sorun yaşamanız şeklinde bir etki gösterdiğini söylerler. Ancak işin gerçeği, bu aynı zamanda gecenin ortasında uyanmayı veya normalden erken uyanmayı da içerir.

Uykusuzluk için Doğal Tedaviler

Uykusuzluk koyu halkalar, yorgunluk, baş ağrısı, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, araba kullanmada veya iletişim kurmada sorun, enerji yetersizliği, kas ağrıları ve zayıf iş veya okul performansı gibi pek çok soruna neden olabilir. Uykusuzluk için bazı popüler ve etkili tedaviler aşağıdakilerdir:

 • Yatarken ayaklarınızı sıcak bir havluyla sarmak veya fazladan bir çift çorap giymek bir çözüm olabilir, çünkü uykuya dalmada sorun yaşayanlar için aynı zamanda ayakta soğukluk iyi bir kombinasyon değildir.
 • Yatmadan önce ayaklarınızı, özellikle ayak parmaklarının etrafını badem yağı kullanarak ovun veya onlara masaj yapın.

uykusuzluk-1

 • Bir bardak kaynar suya bir filiz yeşil nane koyun. Kapatın ve birkaç dakika bekletin. Bunu yatmadan yarım saat önce veya örneğin yatakta okumaya hazırlanırken için.
 • Bir bardak suda iki çorba kaşığı kediotu kökü kaynatın. Ateşi kısın ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yatmadan önce içiniz.
 • Bir bardak suda üç adet marul yaprağı kaynatın. Kapatın ve birkaç dakika bekletin. Bu infüzyonu yatmadan 30 dakika önce içmelisiniz.
 • Soğan rendeleyin ve 12 dakika boyunca kaynatın. Buna koyunkıran ekleyin. Bu karışıma bir bez daldırın ve bunu alnınıza, göğsünüze, ensenize ve boynunuza uygulayın. Bunu bir hafta süresince her gece tekrarlayın.

uykusuzluk-4

 • Bir avuç biberiye ve bir avuç melisayı bir litre suda 10 dakika boyunca kaynatın. Bunu banyonuza katın. Küvette 15 dakika durun.
 • Sümbülteber, kediotu, mandalina, benjui, mercanköşk, sandal ağacı, ylang-ylang, gül, çiçek suyu, melisa, portakal çiçeği, lavanta, yasemin veya papatya yağlarından herhangi birinden birkaç damlayı bir difüzör veya nebulizatöre (püskürteç ya da sisleştirici olarak da bilinir) katın.
 • 20 gram dereotu tohumu, 30 gram melisa yaprağı ve 30 gram mürver çiçeğinden bir karışım hazırlayın. Bundan bir çorba kaşığı alın ve bunu bir fincan kaynar suyla karıştırın. Yatmadan 30 dakika önce 1 veya 2 fincan için.
 • Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş tarhun katın ve kapalı olarak birkaç dakika bekletin. Sıvıyı filtreleyin ve yatmadan önce soğutmadan için.
 • Sıcak su ile banyo hazırlayın ve içine birkaç damla uçucu misk adaçayı dökün. Yatmadan kısa bir süre önce en fazla 15 dakika bir banyo yapın.
 • Üç çorba kaşığı bal ve üç çorba kaşığı sirkeyi karıştırın. Yatarken bu karışımdan iki çorba kaşığı için. Bir saat içinde sonuç görmüyorsanız, başka bir çorba kaşığı daha içebilirsiniz.
 • Az bir miktar zeytinyağıyla dört damla uçucu portakal çiçeği yağını karıştırın ve bu karışımla şakaklarınıza masaj yapın. Bunu isterseniz aynı zamanda ayaklarınıza da, tam başparmağı kıvrımına uygulayabilirsiniz.

Umarız uykusuzluk için etkili tedavilerin açıklandığı bu yazıyı hem faydalı, hem de aydınlatıcı bulmuşsunuzdur.

Resimler Jacob Stewart, Alyssa L. Miller, Benjamin Watson, Max Talbot Minkin, alevtina, Bastian ve Stu izinleriyle kullanılmıştır.