40 Yaş Üstü için Güzellik Ürünleri

Er ya da geç hepimiz 40 yaşına geleceğiz. Hayatınızın bu muhteşem yıllarında kullanabileceğiniz bazı güzellik tüyolarını ve ipuçlarını bu yazımızda öğrenin!
40 Yaş Üstü için Güzellik Ürünleri
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

40 yaş üstü için bu dönemler duygusal, biyolojik ve fiziksel bir değişim demektir. Özellikle de kadınlar ciltlerindeki değişimi hemen fark eder: cildin esnekliği, sıkılığı ve kendini yenileme kapasitesi eskisi gibi değildir ve cilt artık belli olgunluğa erişmiştir.

Güzellik ürünleri kullanmak bu süreci yavaşlatmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, erken yaşlanmaya sebep olan tek faktör yaş değildir. Bu değişimi yalnızca yüzde değil, omuzlarda, göğüs dekoltesinde ve tabii ki ellerde de görebilirsiniz.

Biyolojik açıdan bakarsak bu, cildimizin koruyucu fonksiyonundaki gerilemenin sonucunda oluşan bir durumdur. Cildin yapısında ortaya çıkan problemler dermis ve hipodermisten de kaynaklanabilir.

Bu nasıl bir süreçtir?

Yıllar geçtikçe cilt hücrelerinin metabolizması yavaşlar, yani eskisi kadar kolajen üretilmez ve bunun sonucunda da ciltte sarkmalar yaşanır. Ancak, bu demek değildir ki düzenli güzellik rutininize devam etmek hiçbir fayda etmeyecektir. Amacımız, yeni cildimizin deri katmanlarının sağlığını iyi bir durumda tutmak için bizden karşılamamızı istediği ihtiyaçlarını yerine getirmektir.

Morfolojik değişimler

40 yaş üstü kadın

Burada size cildinizin yaşadığı değişimleri özel olarak açıklayacağız:

 • Epidermis: doğal nemlendirme kapasitesi azalır, daha çok kurur ve pul pul dökülür.
 • Dermoepidermal birleşme sınırı: derinin farklı tabakalarının arasında paylaştığı besin maddelerinin miktarı azalır.
 • Dermis: artık aynı miktarda kolajen üretilmediği için kolajen gerilemesi yaşanır. Kan damarlarındaki kayıplar sonucunda buraya gelen kan akışı da azalır.
 • Hipodermis: yağ dokusu incelir. Ciltteki sarkmanın sebebi de budur.
 • Deri apendiksleri: yağ ve ter bezleri daha az çalışır.

Olgun bir cilt

Bahsedeceğimiz özellikler cildinizin olgunlaştığını gösteren işaretlerdir:

 • Yaşlılık lekeleri: bunlar özellikle ellerin üst bölgesinde, kolların ön tarafında ve yüz bölgesinde ortaya çıkar. Kahverengimsi bir renktedirler ve boyutları birkaç milimetre ile santimetre arasında değişir.
 • Yaşlılık yumruları: bunlar iyi huylu, renkli şişkinliklerdir. Genellikle ışığa maruz kalan bölgelerde meydana gelir.
 • Esneklik kaybı: cilt buruşur ve sarkar.
 • Kuruluk: bu duruma yol açan ise sıvı emilimi kapasitesindeki azalmadır. Bunun sonucunda cilt gerginleşerek bazen kaşıntıya sebep olabilen çatlaklar oluşur.

40 Yaş Üstü için Güzellik Ürünleri

güzellik ürünleri

En iyi sonuçları almak için herhangi bir kozmetik ya da güzellik ürünü seçmeden önce bir dermatologa danışmanız tavsiye edilir. Çünkü ciltteki yaşlanma belirtileri analiz edilmelidir; ne kadar kuru olduğu, pigmentasyonu ve derin kırışıklıklar olup olmadığı gibi.

İşte kullanmanız gereken kozmetik ürünlerin bir listesi:

Nemlendirici krem

Sıvı kaybını nemlendiricilerle telafi etmek olmazsa olmazdır, ne de olsa nemlendiriciler koruyucu bir tabaka oluşturarak kuruluğu önler. Cildinizi zeytinyağı, silikon ve hatta az miktarda vazelin kullanarak da nemlendirebilirsiniz.

yumurta, yoğurt, zeytinyağı ve limon

40 yaş üstü için önerdiğimiz ürünler ciltteki nemi daha uzun süre korumaya yarar. Karışık, kuru ya da yağlı cilt tiplerinden hangisine sahip olduğunuza göre bir nemlendirici krem seçmelisiniz. E vitamini bakımından zengin olması önemlidir çünkü E vitamini yaraları iyileştirir, pürüzlü cildi yumuşatır ve cildi güneş ışınlarından korur.

Yaşlanma karşıtı kremler

 • Seramidler: ciltteki hücrelerin bir arada durmasından sorumlu moleküllerdir. İdea olan pirinç, buğday ve soya gibi bitkisel ürünler kullanmaktır.
 • Lipitler: ciltteki boşlukları doldurma görevine sahip maddelerdir. Özellikle de E ve F vitamini içeren lipozomlar.
 • Doğal Nemlendirici Faktöre (DNF) denk gelen maddeler: bunlar pirolidin karboksilik asit, üre, laktik asit, sodyum laktat, şekerler ve allantoin gibi birçok maddede bulunur.

Diğer yandan piyasada yaşlanma belirtilerini azaltacak birçok seçenek de bulabilirsiniz:

 • Kolajen sentezi hızlandırıcılar kırışıklık görünümünü azaltır.
 • Bağ dokusunu yeniden yoğunlaştırıcılar cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur.
 • Hücresel aktivite uyarıcılar hücresel metabolizmayı hızlandırır.
 • Oligopeptitler retinolün yeni versiyonu olarak cilde ışıltı ve canlılık katar.

Peki siz cildinizi şımartmaya ne zaman başlayacaksınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.