Enerji İçecekleri Vücudunuza Neler Yapıyor?

Bağımlılık yaratmanın yanı sıra enerji içecekleri kalp atış hızınızı da arttırır. Sadece bir enerji içeceği altı bardak çaydaki kafeini içerir.

Enerji içecekleri son 20 yılda oldukça popüler hale geldi ve vücuda olan etkileri halen çalışılmakta.

RedBull belki de en ünlü ve dünyada en çok tüketilen enerji içeceği, bu içecekler bir çok nedenin yanı sıra aşırı fiziksel efor sarfeden ve aşırı stresli durumlar yaşayan kişilerde beyni uyarmak için kullanılıyor.

Sloganları “RedBull kanatlandırır” ile şirket dünyadaki milyonlarca tüketiciyi vücutlarının uzun bir iş gününden sonra, okulda sınavlara çalışırken ve benzeri durumlarda ağır akli ve fiziksel zorlanmalar yaşarken enerji kazanacaklarına dair inandırmıştır.

Bu içeceğin amacı vücut enerjiye ihtiyacı olduğunda bunun süresini uzatmaktır. Ancak son yıllarda, bilimsel çalışmalar bunun vücutta değişimlere yol açabileceğini ortaya koydu.

Enerji içeceği içmek çeşitli kardiyovasküler problemlere yol açabilir.

Enerji içecekleri sağlığınız için neden zararlıdır?

kardiyak

Enerji içecekleri kafein, amino asit (taurine gibi), karbonhidrat (glükozdan üretilen glucoronolactone gibi), vitaminler ve bazı durumlarda ginseng ve guarana gibi bitkilerin karışımından hazırlanır.

Bir kutu içecek yükseltilmiş oranda kafein içerir, bu 4 bardak kahve, 2 espresso, 4 kutu kola veya 6 bardak çaya eşittir: ortalama 300 mg’dır. 

Sağlıklı bir birey günde 100 ila 300 mg arası kafein sindirebilir, bu oran en fazla 400 mg’dır. Uzmanlar bu dozajın alkol gibi maddelerle karıştırılmadığı sürece herhangi bir sağlık problemine yol açmayacağını belirtiyorlar.

Bu kombinasyon ve bu içeceklerin aşırı tüketilmesi aşağıda sıraladığımız yan etkilere ve dahasına yol açar:

 • Taşikardi
 • Kalp sekmeleri ve yüksek tansiyon
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik hali
 • Motor koordinasyonlarda bozukluk veya eksilik

Bunlara ek olarak, asıl tehlikeli olan kafeinin diğer maddelerle karıştırılmasıdır. Örneğin, aspartame içeriğinin karsinojenik olduğu bilinmektedir. 

Bu içecekler bağımlılık yaratmaya meğillidir, tüketiciyi tek bir kutuyla hiç bir zaman tatmin olamama hissine sürükler ve tatmin olmak için birden fazla içmelerine sebep olur.

Bazı ülkeler RedBull ve diğer enerji içeceklerinin satışını yasakladılar

Ortalama 3.5 milyon RedBull kutusu dünyada 143 ülkeye dağıtılıyor.

Ancak, bu içeceğin kanıtlanmış olan olumsuz etkileri farklı ülkelerdeki uzmanlara endişe vermiş durumda. Bugün bu içecekler Norveç, Danimarka ve Uruguay’da yasaklanmış haldeler. 

Kuveyt’te iki squash sporcusunun bu içecekleri içtikten sonra kalp krizi geçirip ölmelerinin ardından 16 yaşın altındakilerin bu enerji içeceğini içmesi yasaklanmıştır.

Enerji içeceklerinin tehlikeleri nelerdir?

kola

Bu tür içeceklerle bağlantılandırılan riskler aşırı tüketildiklerinde veya alkol gibi içeceklerle kombine edildiklerinde ortaya çıkar.

Bu içeceklerin tam olarak ne kadar tehlikeli olduklarını anlamak için çalışmalar halen sürdürülüyor ama şimdilik bunların söz konusu olan olası etkileri hakkında tüketiciler yeterince kanıta ve uyarıya sahip:

 • Yoğun fiziksel egzersizin ardından içilmemelidirler, çünkü yoğun egzersiz kalp atışlarını hızlandırır ve bu içeceğin tüketilmesi kalp krizine yol açabilir.
 • Bu içecekler vücudu nemlendirmez. Kafeinin idrar söktürücü etkisi bu durumda dehidrasyon riskini arttırır. 
 • İçeriğindeki yüksek oranda kanı incelten maddelerden dolayı aşırı tüketilmesi beyin kanamasına sebep olur çünkü kalp kanı pompalamak için daha az çalışırken bunu yapmakta harcadığı gücü arttırmaktadır.
 • RedBull’u diğer enerji içecekleri veya alkol ile karıştırmak ölümcül olabilir çünkü bu durumda direk olarak karaciğere saldırır. 
 • Günde bir kutu enerji içeceği içmek geri dönülemeyecek sinir bozukluklarına ve hastalıklarına yol açabilir.
 • Hamile olanlar, kardiyovasküler problemleri olanlar, kronik halsizlik sendromu olanlar, kafein hassasiyeti ve pıhtılaşma hastalıkları olanlar bu enerji içeceklerinden kesinlikle tamamen uzak durmalıdırlar.