Kahve İçmenin Sağlıklı Yolları

· 4 Ocak, 2016

Dünya çapında bilinen içecek olan kahvenin tüketiminin yararları veya zararları konusunda farklı insanlar farklı düşüncelere sahiptirler. Bazıları, sağlığınız için zararlı olduğunu söylerken diğerleri ise kahvenin sağlığınıza olan yararlarından bahsederler. Aslında bu durum, gün boyunca kaç fincan kahve içtiğiniz, içtiğiniz kahvenin kafein içeriği, kahveyi iş performansınızı arttırmak amaçlı tüketip tüketmediğiniz gibi faktörlere bağlıdır. Takip eden makaleyi okuyarak, kahve içmenin sağlıklı yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu koyu renkli ve yoğun, özel bir kokuya sahip olan içecek hakkında, eminiz ki birçok bilgi okudunuz. Kahve; insanları bir araya getirmek, öğrencilerin gece geç saatlere kadar çalışabilmelerine imkan vermek veya soğuk bir gecede izlenen bir filmden keyif alınmasını sağlamak gibi sorumluluklara sahiptir.

Her zaman hatırlamalısınız ki; kahve kafein içermektedir; bu da yorgunluk ve bitkinliğin azalması anlamında sinir sistemini uyarıcıdır. Bu, yüksek tempolu işlerde çalışan veya stresli mesleklere sahip kişiler tarafından harika bir özellik gibi görünse de, gerçekte kafeinin orta ve uzun vadedeki etkileri, sizin için tamamen iyi değildir.

Kahve, kalp atış hızınızı arttırır, mide astarını tahriş edicidir ve sizi daha uyanık ve tetikte hissettirir. Ayrıca iştahınızı azaltır ve bazı araştırmalara göre, ders çalışmayı ve bazı bilgileri hatırlamayı sizin için kolaylaştırır.

kahvaltı-için-kahve

Genel olarak, ölçülü kahve tüketimi (haftalık beş fincana kadar), vücut üzerinde bilinen olumsuz bir etkiye sahip değildir. Aşırı kahve tüketen kişiler, kahvenin alkaloitlerine karşı, başka herhangi bir ilaca olduğu gibi, daha yüksek tolerans geliştirirler. Bu sebeple, günde iki veya daha fazla fincan kahve tüketen kişiler üzerinde kahve, tüketmeye alışkın olmayan insanlara göre, daha az etkilidir.

Eğer, kahve tüketimine ilaveten, sigara içiyor, egzersiz yapmıyor, fazlaca fast food besinler tüketiyor ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsanız, sadece kahveden kaynaklanmayan ve birçok açıdan risk içeren sağlık problemleri ile karşılaşma ihtimalinizi ciddi oranda arttırmış olursunuz.

Ayrıca, bilmekte fayda var ki; anemi sorunu yaşayan kişiler ve tamamen bitkisel bir beslenme diyeti uygulayan kişiler, fazla miktarda kahve tüketmemelidir çünkü tıpkı çayda olduğu gibi, kahve de, vücudun demiri emebilme kabiliyetini düşürücüdür. Bu şekilde etkiye sahip diğer besinler, çikolata, kola ve diğer gazlı içeceklerdir. Kahve, ayrıca kalsiyum emilimini de düşürür. Bu sebeple kahvenin, osteoporoz olan veya kırık kemik veya dişlere sahip kişilerce kullanımını tavsiye etmiyoruz.

kahve2

Kahve İçmenin Daha Sağlıklı Yolları

Kahve bağımlısı mısınız? Uyanık ve tetikte kalabilmek için, zaman geçtikçe daha fazla miktarda kahve tüketmeye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Günde dört fincandan fazla, sade ve mümkün olduğunca sert kahve mi tüketiyorsunuz? Peki, yukarıda belirttiğimiz risk faktörlerinin diğerleri sizin için de geçerli mi? Eğer durum böyle ise; daha sağlıklı kahve tüketimi ile ilgili vereceğimiz ipuçlarını büyük bir dikkatle okumalısınız.

 • Kahvenize; süt, krema veya aşırı şeker eklemek yerine yağsız süt, tatlandırıcı veya ham şeker eklemeyi deneyin. Bu sayede kalori alımınızı azaltmış olursunuz.
 • Kahvaltınızı asla birkaç fincan kahve ile değiştirerek, midenize eziyet etmeyin. Vücudunuz her yeni güne başlamak için yakıta ihtiyaç duyar ki bu da meyvelerden, kahvaltılık gevreklerden ve süt ürünlerinden gelir.
 • Eğer, yeterli miktarda sıvı tüketiyorsanız (su, doğal meyve ve bitki çayları); daha az yorgun ve stresli hissedeceksiniz ki bu da daha sık kahve tüketme ihtiyacınızı azaltmış olacak.
kahve-içmek

 • Ayrıca, yeterli miktarda dinleniyor olduğunuzdan emin olun ki böylelikle daha fazla kahve içme ihtiyacınızı durdurmuş olursunuz. Eğer son zamanlarda kendinizi kaygılı veya sinirli hissediyorsanız; veya kendiniz kötü bir modda hissediyor veya uykusuzluk çekiyorsanız, bu içecek üzerinizde negatif etki yapabilir.
 • Kahve yerine doğal çayları veya kafeinsiz kahveyi koymayı deneyin. Bu tür içecekler, üzerinizde daha pozitif bir etki bırakacaklardır ve sizi rahatlatacak, sakinleştireceklerdir.
 • Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek problemleri, anemi, obezite gibi hastalıklardan yakınıyorsanız veya hamile iseniz, kahve tüketmemenizi veya tüketiminizi mümkün olabilecek en düşük seviyeye indirmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Kahveyi antidepresan ilaçlar ile veya sigara ile birlikte tüketmeyin. Çünkü bu kombinasyonlar güçlü baş ağrılarına veya yüksek tansiyon ve migrene sebep olabilir.
 • Organik kahve tüketmeyi deneyin. Süpermarketlerden aldığınız kahvelere göre biraz daha pahalı olabilir ve ayrıca almak için daha farklı mağazalara gitmek zorunda kalabilirsiniz ancak endüstriyel kahve ile doğal kahve arasındaki fark devasa büyüklüktedir. Organik kahve, böcek zehri veya zararlı bitkileri yok edici maddelerden uzak olarak üretilir, dolayısı ile sağlığınız için çok daha iyidir. Dahası; organik kahve çekirdekleri daha büyüktür ve daha fazla gerçek aromanın ortaya çıkmasına izin verirler. Böylelikle, çevreye de katkıda bulunmuş olursunuz.
kahve-çekirdekleri

 • Koyu renkli ve kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih edin. Bu çekirdekler, normal kavrulmuş çekirdeklere nazaran daha fazla antioksidan içermektedirler. Bu çekirdekler, normal olanlarından daha güçlü bir aromaya sahiptirler ancak bu değişikliğe daha az miktarda kahve kullanarak ayak uydurabilirsiniz.
 • Kahve makinesine yatırım yapın. Böylece satın aldığınız kahve çekirdeklerinizden maksimum faydayı sağlamış ve aynı zamanda tasarruf da yapmış olacaksınız. Kahvenizi hazırlarken saf su kullanın, böylelikle kimyasallardan da korunmuş olursunuz. Ayrıca çekirdekleri kendiniz öğütebilmek için bir kahve öğütücü de edinebilirsiniz.
 • Yeşil kahve tercih edin. Bu kahve türü, son zamanlarda bir popülerlik kazandı. Çünkü uzmanların konu ile ilgili yorumlarına göre, yeşil kahve çekirdekleri kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu tür kahve çekirdekleri, farklı bitkilerden elde edilmemektedir, aynı bitkilerden elde edilen çekirdeklerdir ancak kavrulmadıkları için, orijinal yeşil renklerini muhafaza ederler. Bu kahve türü, yağı atmak için idealdir, vücudunuzdaki serbest radikallerin miktarını düşürücüdür ve selülit görünümünü azaltır. Buna ilaveten, tok hissetmenize yardımcı olur, tip II diyabeti dengede tutucudur ve daha fazla ”doğal” enerji verir.