Sağlıklı Kahve Tüketimi İçin Öneriler

Sağlıklı Kahve Tüketimi İçin Öneriler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Dünya çapında bilinen içecek olan kahvenin yararları veya zararları konusunda farklı düşünceler mevcut. Bu noktada sağlıklı kahve tüketimi nasıl olur sorusu ortaya çıkıyor. Kahvenin sağlığınız için zararlı olduğunu söyleyenlerin yanında  kahvenin yararlarından bahsedenler de var.

Aslında bu sorunun cevabı, gün boyunca kaç fincan kahve içtiğiniz, kahvenin kafein içeriği, kahveyi iş performansınızı arttırmak amaçlı tüketip tüketmediğiniz gibi faktörlere bağlıdır.

Bu yazımızı okuyarak, sağlıklı kahve tüketimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu koyu renkli ve yoğun aromalı içecek hakkında eminiz ki birçok bilgi okudunuz.

Kahve sohbet etmek için bir araya gelen insanlara,  gece geç saatlere kadar ders çalışan öğrencilere veya soğuk bir gecede izlediğimiz filmlere eşlik eden bir içecektir.

Unutmamanız gereken en önemli bilgi şu: kahve kafein içermektedir. Bu da yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına yardımcı olan bir uyarıcıdır.

Özellikle yüksek tempolu veya stresli işlerde çalışan kişiler için harika bir madde gibi görünse de, gerçekte kafeinin orta ve uzun vadedeki etkileri olumsuz olabilir.

Kahve, kalp atış hızınızı arttırır, mide astarını tahriş eder ama sizi daha uyanık ve tetikte hissettirir. Ayrıca iştahınızı azaltır. Bazı araştırmalara göre, ders çalışmayı ve bazı bilgileri hatırlamayı kolaylaştırır.

sağlıklı kahve tüketimi

Genel olarak, ölçülü kahve tüketimi (haftalık beş fincana kadar), vücut üzerinde bilinen olumsuz bir etkiye sahip değildir.

Aşırı kahve tüketen kişiler, kahvenin alkaloitlerine karşı başka herhangi bir ilaca olduğu gibi, daha yüksek tolerans geliştirirler. Dolayısıyla, günde iki veya daha fazla fincan kahve tüketen kişiler, buna alışkın olmayan insanlara göre kafeinden daha az etkilenir.

Eğer kahve tüketimine ilaveten, sigara içiyor, egzersiz yapmıyor, çok fazla fast food tüketiyor ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsanız,  birçok açıdan risk içeren sağlık problemleri ile karşılaşma ihtimalinizi ciddi oranda arttırmış olursunuz. Dolayısıyla bu sorunlar, kahve içmekle değil yaşam tarzınızla ilgilidir.

Ayrıca anemi sorunu yaşayan kişiler ve vegan beslenen kişiler, fazla miktarda kahve tüketmemelidir çünkü tıpkı çayda olduğu gibi kahve de, vücudun demiri emebilme kabiliyetini düşürebilir. Çikolata, kola ve diğer gazlı içecekler de aynı etkiye sahiptir.

Kahve, ayrıca kalsiyum emilimini de düşürür. Bu sebeple kahvenin, osteoporoz sorununu yaşayan veya kırık kemik veya dişlere sahip kişilerce kullanımını tavsiye etmiyoruz.

kahve içmek

Sağlıklı Kahve Tüketimi Nasıl Olur?

Kahve bağımlısı mısınız? Uyanık ve tetikte kalabilmek için, zaman geçtikçe daha fazla miktarda kahve tüketmeye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Günde dört fincandan fazla, sade ve mümkün olduğunca sert kahve mi tüketiyorsunuz?

Bu sorulara evet dediyseniz, yukarıda belirttiğimiz risk faktörleri sizin için geçerli olabilir. Eğer durum böyle ise sağlıklı kahve tüketimi ile ilgili vereceğimiz ipuçlarını büyük bir dikkatle okumalısınız.

 • Kahvenize; süt, krema veya aşırı şeker eklemek yerine yağsız süt, tatlandırıcı veya ham şeker eklemeyi deneyin. Bu sayede kalori alımınızı azaltmış olursunuz.
 • Kahvaltınızı asla birkaç fincan kahve ile değiştirerek, midenize eziyet etmeyin. Vücudunuz her yeni güne başlamak için yakıta ihtiyaç duyar ki bu da meyvelerden, kahvaltılık gevreklerden ve süt ürünlerinden gelir.
 • Eğer yeterli miktarda sıvı tüketiyorsanız (su, doğal meyve ve bitki çayları), daha az yorgun ve stresli hissedersiniz ki bu da daha sık kahve tüketme ihtiyacınızı azaltır.
sağlıklı kahve
 • Ayrıca yeterli miktarda dinleniyor olduğunuzdan emin olun. Böylelikle daha fazla kahve içme ihtiyacınıza son vermiş olursunuz. Eğer son zamanlarda kendinizi kaygılı veya sinirli hissediyorsanız veya kötü bir ruh hâlindeyseniz ve uykusuzluk çekiyorsanız, kahve içmek üzerinizde negatif etki yapabilir.
 • Kahve yerine doğal çayları veya kafeinsiz kahveyi deneyin. Bu tür içecekler, üzerinizde daha pozitif bir etki bırakacak, sizi rahatlatacak, sakinleştirecektir.
 • Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek problemleri, anemi, obezite gibi hastalıklardan yakınıyorsanız veya hamile iseniz, kahve tüketmemenizi veya tüketiminizi mümkün olabilecek en düşük seviyeye indirmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Kahveyi antidepresan ilaçlar ile veya sigara ile birlikte tüketmeyin. Çünkü bu kombinasyonlar güçlü baş ağrılarına veya yüksek tansiyon ve migrene sebep olabilir.
 • Organik kahve tüketmeyi deneyin. Süpermarketlerden aldığınız kahvelere göre biraz daha pahalı olabilir ve ayrıca bunları bulmak için daha farklı mağazalara gitmek zorunda kalabilirsiniz ancak endüstriyel kahve ile doğal kahve arasındaki fark devasa büyüklüktedir. Organik kahve, tarım ilaçları barındırmaz, dolayısıyla sağlıklı kahve tüketimi deyince ilk akla gelen seçenektir. Ayrıca organik kahve çekirdekleri daha büyüktür ve daha fazla gerçek aromanın ortaya çıkmasına izin verir. Böylelikle, çevreye de katkıda bulunmuş olursunuz.
kahve tüketimi
 • Koyu renkli ve kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih edin. Bu çekirdekler, normal kavrulmuş çekirdeklere nazaran daha fazla antioksidan içermektedirler. Bu çekirdekler, normal olanlarından daha güçlü bir aromaya sahiptir ancak bu değişikliğe daha az miktarda kahve kullanarak ayak uydurabilirsiniz.
 • Kahve makinesi alın. Böylece satın aldığınız kahve çekirdeklerinizden maksimum faydayı sağlamış ve aynı zamanda tasarruf da yapmış olacaksınız. Kahvenizi hazırlarken saf su kullanın, böylelikle kimyasallardan da korunmuş olursunuz. Ayrıca çekirdekleri kendiniz öğütebilmek için bir kahve öğütücü de edinebilirsiniz.
 • Yeşil kahve tercih edin. Bu kahve türü, son zamanlarda popülerlik kazandı. Çünkü uzmanların konu ile ilgili yorumlarına göre, yeşil kahve çekirdekleri kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu tür kahve çekirdekleri, farklı bitkilerden elde edilmemektedir, aynı bitkilerden elde edilen çekirdeklerdir ancak kavrulmadıkları için, orijinal yeşil renklerini muhafaza eder. Fazla yağı atmak için idealdir, vücudunuzdaki serbest radikallerin miktarını düşürür ve selülit görünümünü azaltır. Buna ilaveten, tok hissetmenize yardımcı olur, tip II diyabeti dengede tutar ve daha fazla ”doğal” enerji verir. 

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.