Fibroidler ve Bu Durumu Gösteren 7 Uyarıcı İşaret

Fibroidler mutlaka tehlikeli olmasa da bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, ayrıntılı bir inceleme için jinekoloğa başvurmanız iyi bir fikirdir.
Fibroidler ve Bu Durumu Gösteren 7 Uyarıcı İşaret
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fibroidlerrahim içinde gelişen büyümeler olmalarına rağmen, rahim dışında da var olabilir.Genellikle iyi huyludur ve tipik olarak kanser geliştirme ihtimalinizdeki olası bir artış ile bağlantıları yoktur.

Bununla birlikte, çok hızlı büyüdüğü takdirde durumun, bir jinekolog tarafından izlenmesi gerek. Fibroidler için bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren bazı uyarı işaretleri vardır.

Ayrıca bakınız: Rahim Kanserinin Yan Etkileri

Fibroidler nedir?

Rahim içerisinde bulunan hücreler kontrol edilemeyecek bir şekilde büyümeye başlayıpsonunda katı bir kütle oluşturdukları zaman fibroidler meydana gelir. Bunlar çıplak gözle göremeyeceğiniz kadar küçüktür ve size herhangi bir rahatsızlık vermiyor olabilir.

Sorun, rahim üzerine ve hatta kaburga bölgesine baskı yapacak kadar büyüdüklerinde ortaya çıkar. Bu durum zaman geçtikçe artan bir rahatsızlığa sebep olur.

Fibroidler için uyarıcı işaretler genellikle aşağıdakiler meydana geldiğinde ortaya çıkar:

  • Birçok fibroid hali hazırda gelişmiştir.
  • Bunlar oldukça hassas bölgelere yerleşmişlerdir.

Bu nedenle, ne kadar büyük olurlarsa, semptomlarınız o kadar yoğun olacaktır.

Fibroidler ile ilgili dikkat etmeniz gereken uyarıcı işaretlerin bazıları şunlardır:

1. Mesane ile ilgili problemler

aşırı aktif mesane

Fibroidlerin ilk uyarıcı işaretleri her zaman bu problemle ilişkili olmayabilir.

Bununla birlikte, mesanenin yakınında bulunan rahim dış duvarında fibroidler oluştuğunda bu durum, mesaneye baskı yapabilir ve idrar için hacim kaybına neden olabilir.

En yaygın semptom, normalden daha sık idrara çıkma isteği olacaktır. Fibroidler, mesane tam dolu olduğu halde bile idrara çıkmayı önleyebilir ki bu rahatsız edici ve tehlikelidir.

Eğer normalden daha sık tuvalete gittiğinizi ancak mesanenizi boşaltmış gibi hissetmediğinizi fark ederseniz, bir doktor kontrolüne gitmelisiniz.

2. Rektum üzerindeki basınç

Fibroidler mesane üzerinde baskı yapabildikleri gibi bu baskı, rektumda da olabilir. Bu durumda, basınç, dolu bir mideye sahip olduğunuz hissine neden olacaktır.

Bu durum, aynı zamanda bağırsak hareketlerini zorlaştıracak ve büyük olasılıkla hemoroidlerin gelişmesine sebep olacaktır.

Başka durumlar da benzer semptomlara neden olsa dahi, aile geçmişinizde bir fibroid öyküsü varsa, jinekoloğunuzu ziyaret etmek her zaman için iyi bir fikirdir.

3. Pelvik rahatsızlık veya ağrı

fibroidler nedeniyle pelvik ağrı

Büyük fibroidlerin pelvik bölgesinde rahatsızlık ve ağrı hissine neden olması çok yaygındır.

Bazı kadınlar için bu durum, özellikle öne eğildiklerinde ya da uzandıklarında, çok dikkat çekici ve rahatsız edicidir.

Bununda birlikte, diğerlerinde, belirtiler daha çok ağırlık veya tokluk hissiyatına benzer.

Bazı kadınlar vücutlarının pelvik bölgesinde akut ve şiddetli ağrı yaşayabilir. Bu durum fibroidlerin parçalanması nedeniyle ortaya çıkar ve süreç iki hafta ila bir ay arasında değişebilir.

Buna ek olarak, fibroid bileşenleri kan dolaşımınıza ve çevredeki dokulara bulaşarak ateşlenmeye sebep olabilir.

4. Sırt ağrısı

Sırtın alt tarafında oluşan ağrı, fibroidler için bir başka uyarıcı işarettir.

Fibroid rahmin dış duvarında bulunduğu zaman, omurganın ya da sırt kaslarının sinirlerine baskı yapabilir.

Bu durum, günlük aktivitelerinizi kısıtlayacak derecede şiddetli sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca konumu nedeniyle sırt ağrısı, yukarıda bahsi geçen diğer semptomların yanı sıra ortaya çıkabilir.

5. Cinsel ilişki sırasında ağrı

cinsel ilişki sırasında acı

Bazı kadınlarda ortaya çıkan bu semptom fibroidin boyutuna ve yerine bağlıdır.

Cinsel ilişki sırasında belirli pozisyonlarda ya da ayın bazı zamanlarında yoğunlaşan bir rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz.

Unutulmaması gereken şey, partnerinizle iyi iletişim kurmalısınız ve böylece sorunun nedeninin o olmadığını anlamasını sağlamanızdır.

6. Yoğun regl kanamaları

Fibroidlerin en iyi bilinen uyarıcı işaretlerinden biri, yoğun adet kanamalarıdır. Çok kısa bir sürede şiddetli kan akışı olacağından ötürü, bu durum ciddi derecede rahatsızlığa sebep verebilir.

Sorun, korkutucu olmasının yanı sıra, bu dönemlerin aynı zamanda acı verici olmasıdır. Baş etmesi güç derecede ağrı ya da şiddetli krampa neden olabilir.

Eğer menstrüel akışınızın miktarı aniden artarsa ya da bu sürece şiddetli ağrı eşlik ederse, hemen doktorunuza danışın.

Bunun nedeni, regl dönemleri ağır geçen kadınların, kendilerini daha halsiz, yorgun hissetmeleri ve baş ağrılarına neden olan anemi geliştirmeye daha yatkın olmalarıdır.

7. Uzun regl dönemleri veya ara kanamalar

Tıpkı ağır menstrüel akıntıda olduğu gibi, fibroidler yalnızca miktara değil aynı zamanda zamanlamaya da müdahale edebilir.

Bunlar, yedi günden daha uzun süren adete ya da adet dönemleri arasında kanamalara yol açabilirler. Bu duruma kramplar ve şiddetli ağrı eşlik edebilir.

Yukarıdaki tüm semptomlar fibroidler için potansiyel uyarı işaretleridir ve onlara dikkat etmeniz gerekir. İdeal olarak, yılda bir kez jinekoloğunuzu ziyaret etmelisiniz. Bununla birlikte, eğer bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.