Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda

Karpuz sadece su açısından zengin değildir. Aynı zamanda idrar üretimini ve böbrek temizliğini de destekler, kan sağlığımızı koruyan lif ve antioksidanların sayısını da yüksektir.
Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Böbrekler ve mesane vücudumuzda önemli bir rol oynar. Bu sadece boşaltım sistem için temek oldukları için değil, aynı zamanda karaciğer ile birlikte hareket ettikleri için de geçerlidir. Temel olarak, kan dolaşımında filtrelenen atıkları, vücuttan dışarı atarlar. Bu yüzden böbrekleri ve mesaneyi koruyan 7 gıdadan bahsedeceğiz.

Yeni başlayanlar için açıklayalım, böbrekler günde yaklaşık 200 litre kanı filtrelemek ve temizlemekle görevlidir. Ve mesane de, vücuttan atılana kadar üretilen idrarı depolar.

Ve her ikisi de bu görevlerini, biyolojik süreçlerinin bir parçası olarak yerine getirir. Bununla birlikte, bazen aşırı toksin birikimi, enfeksiyon ya da iltihaplı problemlerin gelişmesi nedeniyle zorluklar yaşarlar.

Bu nedenle, bu sistemlerin, işlevlerini güçlendirmeye yardımcı olan alışkanlıkları edinmenizi öneririz. Ve bu durum özellikle beslenme şeklimiz ile ilgilidir.

Yani, belirli gıdaların özelliklerinden yararlanabiliriz. Ne de olsa, vücudumuz bu besinleri sindirdiği zaman, organlarımızı güçlenir ve sorunsuz çalışabilirler.

Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda

1. Yaban mersini

bir kase dolusu yaban mersini

İçerdiği yüksek miktardaki temel besin maddeleri sayesinde, yaban mersini, idrar sistemini korumaya yönelik en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir.

 • Antioksidan bileşenleri, toksinlerin giderilmesi, böbrek fonksiyonunun güçlendirilmesi ve idrar üretiminin en iyi seviyede tutulması sürecini destekler.
 • Yaban mersini, mesaneyi düzenli olarak etkileyen bir hastalık olan sistit gibi problemleri önlemeye yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir.
 • Ayrıca, yaban mersini tüketmek, bakterilerin ve virüslerin bu organların dokularına saldırmasına, yani enfeksiyon oluşumuna bir engel oluşturur.
 • Ve bu meyve, böbrek taşlarına karşı tamamlayıcı bir ilaçtır, çünkü kalsiyum ve ürik asit birikintilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar.

2. Kereviz

Kereviz, yüzyıllar boyunca böbrekleri etkileyen hastalıklara karşı bir çare olarak kullanılan bir diüretik sebzedir.

 • Bu sebeple, yüksek seviyelerde potasyum içerir, vücutta tutulan sıvıların dışarı atılmasını teşvik eden mineraller içerir, böylece iltihap oluşumunu önler.
 • Ve içindeki antioksidanları, toksinlerin parçalanmasını ve atılmasını destekleyerek, idrar yollarından geçmelerini kolaylaştırır.
 • Ayrıca kereviz, böbrek ve mesane hastalıklarının gelişmesi riskini azaltan antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

3. Mesaneyi koruyan ve temizleyen karpuz

dilim dilim kırmızı karpuz

Bu iyi bilinen tropikal meyve, vücudu nemlendirmeye ve idrar sisteminin işleyişini iyileştirmeye yardımcı olan suyu ve güçlü antioksidanları içerir.

 • Düzenli olarak tüketmek, vücutta biriken sıvının neden olduğu iltihabı azaltarak, böbreklerin görevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunur.
 • Mesane duvarlarında biriken bakterileri yok etmek için idrar üretimini uyararak, sistite karşı doğal bir ilaç görevi görür.
 • Böbrek faaliyetine katılan potasyum ve magnezyum, mineralleri içerir.
 • Dokusu ve antioksidanları, kanda bulunan toksinleri filtrelemeye yardımcı olarak, aşırı miktarlarda birikmelerini önler.

4. Böbrekler için ananas

Ananas, böbreklerin ve bağışıklık sisteminin sağlığını korumak için en iyi gıdalardan biridir.

 • Başlıca faydaları arasında, kandan süzülen toksinleri parçalamaya yardımcı olan güçlü bir enzim olan bromelaini yüksek oranda içermesi gösterilebilir.
 • Bu madde, idrar sisteminde enfeksiyon riskini azaltmak için ideal olan anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkileri verir.
 • Ek olarak, patolojik ajanlar tarafından yapılan saldırılara verdiğimiz tepkiyi iyileştirmek için savunmamızı güçlendiren A ve C vitaminleri içerir.
 • Ayrıca, mesanenin tahrişini sakinleştirmeye ve böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olur.

5. Çilek

bir sepet dolusu çilek

Çilekler, sıvı ve toksinlerin tutulmasından kaynaklanan sorunları önleyen, böbrek fonksiyonunu destekleyen antioksidanlar ve temel besinler açısından oldukça zengindir.

 • Örneğin, içerdiği vitaminleri ve mineralleri, enflamatuar süreçleri düzenlemeye yardımcı olur ve organ yetmezliği riskini azaltır.
 • Hücresel oksidasyondan sorumlu olan serbest radikallerin olumsuz etkilerini durdurur.
 • Ve, sıvıların dengesini yeniden kurar, böylece idrar üretimini en uygun seviyeye çeker.

6. Mesaneyi koruyan ıspanak

Ispanak yemek, son birkaç yıldır popüler olmuştur. İlk olarak, bize önemli temel besin değerleri sunan düşük kalorili bir besin olduğunu söyleyelim.

 • İdrar sistemi için faydalıdır çünkü sıvıların vücuttan atılmasını teşvik eden diüretik özelliklere sahiptir.
 • Ve içindeki antioksidanları, toksinleri kandan arındıran renal süreci iyileştirir ve ayrıca serbest radikallerin olumsuz etkilerini de ortadan kaldırır.
 • Mesane için bir tonik görevi görür, bakteriyel enfeksiyon vakalarında dokuların tahrişini önler.

7. Maydanoz

mesaneyi koruyan maydanoz

Özellikle bir karışım olarak hazırlandığında, maydanoz doğal bir ilaçtır. Sonuçta, böbrekleri temizlemeye ve böylece kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

 • Ve, vücudumuzdaki zararlı maddelerin ortadan kaldırılmasını destekleyen klorofil, antioksidanlar ve doğal lifler içerir. Sonuç olarak, böbrek dokularında atık birikmesini önler.
 • Ek olarak, idrar yollarındaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Bu özellikle böbrek taşları ve enfeksiyonlar için geçerlidir.
 • Ayrıca, bir idrar söktürücüdür, bu nedenle vücutta sıvı tutulmasından kurtulmayı kolaylaştırır.

İdrar yolu enfeksiyonu mu geçiriyorsunuz? Mesane veya böbrek problemleri hakkında bir endişeniz mi var?  Faydalarından yararlanmak için bu gıdaların tüketimini artırmayı deneyin.

Ayrıca, bu besinlerin bu organları sağlıklı tutmak için gerekli olduğu göz önüne alındığında, bunları her gün içme suyunuza katmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Böbreklerinizi Temizlenmek İçin Soğan Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbreklerinizi Temizlenmek İçin Soğan Tedavisi

Vücudunuzu arındırmaktan sorumlu böbreklerinizi güçlendirmek için bu soğan tedavisi birebirdir. Mutlaka bu tedaviyi denemelisiniz! • Kooti W, Daraei N. A Review of the Antioxidant Activity of Celery ( Apium graveolens L). J Evid Based Complementary Altern Med. 2017 Oct;22(4):1029-1034
 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.