Göğüs Ağrısı veya Kaşıntının Olası Sebepleri

Göğüslerde herhangi bir kaşıntının sebebini bilmek oldukça önemlidir; bu rahatsızlık kullandığımız sutyen tipi gibi önemsiz bir sebepten olabileceği gibi bazen daha ciddi durumlardan da kaynaklanabilir.

Göğüsler son derece hassastır ve fark ettiğimiz herhangi bir anormalliğe karşı her zaman dikkatli olmalıyız. Göğüslerde kaşıntı ve/veya ağrı farklı sebeplere bağlı olarak sık görülen belirtilerdir. Ancak göğüste kaşıntı veya ağrının olası sebebi ne olursa olsun, doğru bir teşhis için doktorunuza danışmak ve altında ciddi bir sorun yatmadığından emin olmak büyük önem taşır.

Göğüslerde ağrı ve kaşıntı endişelenmeyi gerektirmeyen bir şey olabilir veya tam tersi ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu sebeple bu sorunun olası sebeplerini öğrenmek, düzenli olarak göğüsleri kontrol etmek ve bir şeylerin ters gittiğini fark eder fark etmez doktora gitmek çok önemlidir.

Göğüs ağrısının olası sebepleri

Göğüs ağrısı adet döngüsü esnasında üretilen hormonal değişikliklere cevap olarak bu döngüden önce veya döngü sırasında meydana gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise, gece sefası, hayıt, melekotu veya adaçayı gibi esans yağlar kullanarak göğüsleri bir masaj ile rahatlamak iyi bir seçenek olabilir.

Göğüslerde ağrı veya kaşıntıya aynı zamanda genelde emzirme sırasında yaşanan bir enfeksiyon olan mastit sebep olabilir. Bu problem genelde ateş ve yorgunluk gibi diğer belirtileri de beraberinde getiren bir göğüs dokusu iltihabından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda normal tedavi birkaç antibiyotiği kapsar, ancak bu enfeksiyon doğrudan meme ucunun üzerine uygulanması gereken kekik çayı kullanarak doğal yollarla da tedavi edilebilir.

göğüs-gerçekleri

Son olarak, görmezden gelmememiz gereken bir diğer olası sebep de enflamatuar meme kanseridir. Bu tip bir kanser yaygın olmamakla birlikte söz konusu olduğunda genelde beraberinde göğsün lenf sıvısıyla dolması sebebiyle bölgede ağrı, kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı gibi diğer belirtileri de getirir. Durum buysa, doğru teşhis yalnızca bir uzman tarafından konulabilir.

Göğüslerde kaşıntının olası sebepleri

Göğüslerde kaşıntı normalde deterjan, parfüm veya kimyasal maddeler gibi ürünlerde bulunan birtakım bileşenlere karşı alerjik bir reaksiyon sonucu görülür. Bu sebeple, ne çeşit ürünlerin derinizle temas edeceği konusunda çok dikkatli olmalısınız; aksi takdirde alerjik bir reaksiyon geçirebilirsiniz.

Göğüs derisinin susuz ve nemsiz kalması da kaşıntıya sebep olabilir. Bu bölgedeki deriyi de örneğin, bitkisel yağlar, nemlendiriciler veya Shea yağı ile nemlendirmelisiniz.

göğüs-kaşıntı

Göğüste kaşıntı hamileliğini ilk işaretlerinden biridir. Bu belirti beraberinde özellikle meme uçları olmak üzere bölgeye kan dolaşımının artması sebebiyle hafif bir ağrı da getirir. Bu belirti vücut duruma alıştıkça giderek hafifler. Bekleme süresinde, kadifeçiçeği çayı ile hazırladığınız kompres uygulayarak belirtileri tedavi edebilirsiniz.

Kaşıntı yalnızca göğsün belli bir yerindeyse, sebebi göğsün bağ dokuları veya meme bezinde olabilir. Ağrı, tümör ve nodüller, göğsün şeklinde değişiklikler veya meme ucundan sıvı salgılanması gibi diğer belirtilere karşı da dikkatli olunmalıdır; bunların hepsi göğüste olası bir enfeksiyona, fibroadenomaya, iyi huylu kistlere veya göğüs tümörüne işaret edebilir.

Son olarak, göğüslerde kaşıntıya çok dar olan ya da cildinizde alerjik bir reaksiyona sebep olan bir kumaştan yapılmış sutyen de yol açabilir. Göğüsleriniz sürekli kaşınıyorsa ve yukarıda saydığımız olası sebepleri elediyseniz, sebebin sutyen tipinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmelisiniz.

Göğüs ağrısı ve kaşıntı tedavisi

Göğüslerde kaşıntı ve ağrıya yönelik tedavi olası sebebe bağlı olarak uygulanmalıdır. Problem ciltten kaynaklanıyorsa, belirtileri azaltmak için o bölgedeki cildi nemlendirmek yeterli olabilir. Belirtiler bir enfeksiyona veya daha ciddi bir soruna bağlıysa, bu noktada doktorunuza danışmalısınız; muhtemelen bir ilaç tedavisi ve/veya profesyonel tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyacaksınız.