Göğüste Ağrı Saplanması: Ne Kadar Ciddi?

Göğüse keskin ağrılar saplanmasının nedeni çoğunlukla gergin kaslar, stres veya aşırı endişeden kaynaklıdır. Rahatlamak için diyaframınızla nefes alın.
Göğüste Ağrı Saplanması: Ne Kadar Ciddi?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Nefes alırken keskin göğüste ağrı hissediyorsunuz. Sanki binlerce iğne göğsünüze saplanıyormuş gibi ve geçici olarak nefes alamıyorsunuz. Bu ağrı neden olur? İlk olarak sakinleşin ve ağrıyı dinleyin; ağrının zaman içinde nasıl değiştiğine bakın. Ç oğu zaman, bu ağrılar stres veya anksiyeteden dolayı olur. Bu makalede konuya daha detaylıca eğileceğiz.

Bıçak saplanması gibi keskin ağrılar!

göğüste ağrı

Birçok insan göğüste ağrı hissini küçük bıçak saplanması gibi kalbe aniden gelen ve nefesi kesen ağrılar olarak tanımlıyor. Bunun yaygın yaşanan bir durum olduğunu söyleyebiliriz ama bu yaygın olduğu için görmezlikten gelmeye de gerek yok.

Göğsünüze ağrı saplandığı durumlarda, doktorlar şunları öneriyor:

 • Oturun ve rahatlamaya çalışın.
 • Birkaç dakika sonra geçeceğini kendinize hatırlatın.
 • Sakince nefes almaya çalışın, nefesinizi ağzınızdan verin.
 • Kalp atışlarınızı kontrol edin. Kalbiniz çok hızlı atıyor, atarken boynunuza veya kollarınıza uzanıyorsa ve hızlı nefesler almaya başladıysanız hemen tıbbi yardım alın. Ancak endişelenmeyin, bu ağrıların %70’i anksiyete veya stres kaynaklıdır.

İlginizi çekebilir:

Anksiyeteye İyi Gelen 11 Gıda

Sebep 1: Anksiyete veya Stres

anksiyete

Anksiyete ve stres gözden kaçırılmaması gereken nedenlerden biridir çünkü bu tür göğüste ağrı daha ciddi durumların göstergesi olabilir.

Stres ve anksiyete her zaman stresli durumlarda oluşmaz. Gün boyu stresli bir mekanda çalışıp tüm işlerinizi sorunsuzca halledebilmeniz mümkündür. Ancak böyle bir işin yan etkileri sizi eve kadar takip edebilir.

Eve geldiğinizde baş ağrısı olabilir, başınız dönebilir ama daha da kötüsü belirtiler bir gün sonra işe gitmek için giyinirken yeniden ortaya çıkabilir.

Uzmanlar kalp krizi ve kardiyak problemlerin en yüksek olduğu zamanların aslında rahatlamamız gereken tatil zamanları ve hafta sonları olduğunu söylüyor. Bazen bu anlarda vücuttaki kortizol oranı o kadar yükselir ki, belirtiler göğüste ağrı ortaya çıkar.

Akşam yemeğinde, televizyon izlerken veya telefondayken birden nefessiz kalabilirsiniz. Bıçak gibi saplanan göğüs ağrılarının en genel nedenlerine bir göz atın: 

 • Gergin kaslar: Kaslar o kadar gerilir ki bu nefesinizi kesen bir problem haline dönüşür.
 • İstemdışı hiperaktivite (baş dönmesi, hızlı kalp atışları, terleme, çok hızlı solunumla göğüste ağrılara sebep olabilir)

Belirtilerden kurtulmak için ne yapabilirsiniz?

İlk olarak rahatlayın ve diyaframınızdan nefes almaya başlayın. Bu ciğerleri hava ile doldurur. Nasıl yapılır?

 • Rahatça oturun.
 • Bir elinizi tam göbek deliğinizin üstüne koyun.
 • Burun deliklerinizden yavaşça nefes alın. Elinizin hareketini ve karnınızın kalkışını hissedin.
 • Nefesinizi 2 saniye tutun.
 • Ağzınızı sanki mum üflermiş gibi uzatın.
 • 4 saniye sürecek şekilde nefesinizi verin.

Sebep 2:  Kalp Problemleri

kalp2
Dikkat etmeniz gereken bazı faktörler:
 • Kalp problemleri genelde 50-55 yaşları arasında gerçekleşir.
 • Önceki belirtiler: yüksek kan basıncı, yüksek kolestrol, aile geçmişinde kalp rahatsızlıkları.

Göğsünüze ağrı saplandığında oturun ve aşağıdakileri takip edin:

 • Sakinleşin ve yukarıdaki gibi nefes alın.
 • Kalp atışlarınızın ritmine dikkat edin. Kalbiniz hızlı mı atıyor?  Düzensiz mi -bir an hızlı, bir an yavaş mı?
 • Eğer ağrılar 5 dakikadan uzun sürerse ve daha da ağırlaşıyorsa tıbbi yardım alın. 
 • Ağrı boynunuza yükseldiği an hemen doktor çağırın. Eğer bu ağrılar göğüste sıkışıklıkla geliyorsa ve nefes darlığı yaratıyorsa hemen tıbbi müdahale alın.

Rahatsızlığın aşırı olmamasına ve yukarıdaki belirtilerin ağırlaşmamasına dikkat edin. Buna anksiyetenin neden olabileceğine odaklanın ama yine de dikkatli olun. Kendinize iyi bakın, çünkü bunu hak ediyorsunuz!

İlginizi çekebilir ...
Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu İçin 8 Doğal Çare
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu İçin 8 Doğal Çare

Anksiyete (kaygı) bozukluğu, tehlike veya endişe anlarında yaşadığımız normal kaygı hissinin kronik hâle gelmesidir. Doğal yollarla tedavi edilebil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.