Hindistan Cevizi Yağının 9 Yeni Kullanımı

Hindistan cevizi yağı, dokusu ve yağ asitlerinin benzersiz kombinasyonu sayesinde güzellik rutininize ve cildinizin sağlığına çok yardımcı olabilir.
Hindistan Cevizi Yağının 9 Yeni Kullanımı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizinin içinin preslenmesiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. İçeriğindeki %90 doymuş yağ asitleri ile antioksidanlar, vitaminler ve diğer gerekli besin maddeleri Hindistan cevizi yağına inanılmaz faydalı olan özellikler verir.

Kalori olarak yüksek olmasına rağmen, tüketildiğinde vücuda fayda sağlayan “sağlıklı yağlar” ailesine aittir. Buna ek olarak, yağın diğer türlerinden farklı olarak, sindirmek için pankreas enzimleri veya safra gerektirmeyen çok miktarda kısa zincirli yağ asitleri içerir.

En ilginç olanı da, Hindistan cevizi yağının birçok günlük sorunu çözmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel, anti-fungal ve anti-enflamatuvar özellikleri içermesidir.

Bazı insanlar Hindistan cevizi yağının pek çok kullanımından habersiz oldukları için, bugün bu dokuz ilginç maddeyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Bir bakın deriz!

1. Yüz ve vücut nemlendirici

yüz kremi

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri ve harika antioksidan etkileri onu tipik vücut kremleri için en iyi alternatiflerden biri haline getirmektedir. Düzenli olarak uygulanması ölü deri hücrelerini, bakterilerin varlığını ve aşırı kuruluğu azaltabilir.

Yüzünüzde ve bütün vücudunuzda Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, yağlı bir his bırakmaz ve aynı zamanda kolajen üretimini de destekler.

2. Kilo verme desteği

Hindistan cevizi yağı, yüksek kalorili içeriği ve konsantre doymuş yağlarına rağmen, sağlıklı bir kilo verme planının tamamlayıcısıdır. Orta zincirli yağ asitleri olduğundan, Hindistan cevizi yağı tüketmek, metabolizmanızı hızlandırır ve enerji harcamalarını optimize eder.

Kilo kaybını artırmak için, günde iki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını (30 g), tercihen aç karnına tüketmeniz iyi bir fikirdir.

3. Doğal diş macunu

diş fırçası

Hindistan cevizi yağının anti-bakteriyel ve anti-enflamatuvar özellikleri, büyük diş problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. 

Doğal bir diş macunu olarak kullandığınızda diş ve diş eti enfeksiyonlarına neden olan bakteri ve mikropların varlığını azaltır. Birazcık karbonat ile etkilerini artırabilirsiniz ve bu aynı zamanda dişlerini beyazlatır ve kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır.

4. Doğal saç kremi

Bu ürünü saçınıza uyguladığınızda, arındırma ve canlandırma bakımından piyasadaki saç kremlerinin yerini alacaktır. Antimikrobiyal ve mantar önleyici özellikleri, kepek ve aşırı saç dökülmesine yol açabilen saç derisi problemleri ile savaşabilir.

Nemlendiricidir, antioksidan içerir ve bir yağ olmasına rağmen doğal yağ üretiminizi değiştirmez. Haftada iki-üç defa kullandığınızda; güçlü, sağlıklı ve parlak saçlara ulaşmanıza yardımcı olur.

5. Kesik ve yanıklar için tedaviler

el kremi

Bu doğal maddenin nemlendirici ve onarıcı özellikleri, deri dokusunu etkileyen lezyonlara karşı mükemmel bir çözüm oluşturmaktadır. İçindeki vitaminler ve mineraller deriyi derinden besler, güneş yanığı ve yüzeysel yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Buna ek olarak, antibakteriyel ve anti-mantar bir ajan olarak, enfeksiyonun oluşmasını da engeller.

6. Doğal deodorant

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, koltuk altı, ayak ve boyun bölgesindeki bakterilerin neden olduğu kokuya karşı sizi korur. Gerekirse günde 2-3 defa yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak, az miktarda uygulayın.

7. Dudak balmı

dudak kremi

Piyasadaki dudak ürünlerine çok para harcamak yerine, Hindistan cevizi yağının özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Kötü bir görüntüye sebep olabilen ölü deri hücrelerinin yok edilmesini kolaylaştırırken, dudağınızı da nazikçe nemlendirir.

8. Elektriklenmeyi önleyici tedavi

Okumayı sakın unutmayın: Cilt bakımında 7 büyük hata

Hindistan cevizi yağının nemlendirme ve bakım yapıcı özellikleri ayrıca saçların elektriklenmesi ve uçuşması için de bir tedavi olarak kullanılabilir.

Saçınızın diplerinden uçlarına kadar, az miktarda Hindistan cevizi yağı sürün ve 20 dakika boyunca bekletin. Bol miktarda su ile herhangi bir kalıntıdan kurtulun ve her zamanki gibi şekil verin.

9. Çatlak kremi

çatlak kremi

Asırlardır, Hindistan cevizi yağı ciltteki çatlaklar ile mücadele için en iyi doğal ürünlerden biri olarak kabul edilmiştir. Sabah ve geceleri kullandığınızda, etkilenen alanları derinlemesine nemlendirir ve uzun vadede hasar görmüş lifleri onarır.

Hamile kadınlar için önerilir ve günlük kullanımı da cildinizi elastik ve sağlıklı tutar. Gördüğünüz gibi, Hindistan cevizi yağı, günlük yaşamda çok ilginç uygulamalar içermektedir. Her zaman besin içeriği ve özelliklerine güvenebilmek için %100 organik ürünleri satın alın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cardoso, D. A., Moreira, A. S. B., De Oliveira, G. M. M., Luiz, R. R., & Rosa, G. (2015). A coconut extra virgin oil-rich diet increases HDL cholesterol and decreases waist circumference and body mass in coronary artery disease patients. Nutricion Hospitalaria32(5), 2144–2152. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.5.9642
  • Alcalde, M. T. (2008). Cosmética natural y ecológica. Ámbito Farmacéutico. Cosmética27(9), 96–104.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.