Cilt Bakımı Konusunda Yapılan 7 Büyük Hata

Cilt Bakımı Konusunda Yapılan 7 Büyük Hata

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Deri en büyük organdır. Güzellikte rol oynadığı gibi kir, mikroorganizmalar, güneş yanığı ve benzeri harici etkenlere karşı vücudu korumaktan da sorumludur. Cilt bakımı uzunca bir zamandır hayatın merkezinde rol oynamıştır.

İnsanlar çeşitli çevresel faktörlere maruz kaldıkça cilt güçsüzleşmeye başlar ve nahoş hastalıklar gelişebilir. Öte yandan, güzel bir cilt, mükemmellik arayışında diğer önemli şeylerin gölgesinde kalarak gözden kaçırılır.

Bu sebeple cildinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu ve sağlıklı bir cilt için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Cilt bakımı doğru bir şekilde nasıl yapılır? Keşfedin!

Bu makaleye de mutlaka göz atın: Pürüzsüz ve Genç Görünen Bir Cilt İçin 5 Maske

Cilt bakımı: Yapılan 7 büyük hata

1. Sıcak duş almak

sıcak duş almak

Ya dışarısı soğuk olduğu için ya da hastalıktan kurtulmaya çalıştığınız için birçok defa sıcak suyla duş almak zorunda kalmış olabilirsiniz. Fakat bu, günlük alışkanlık haline gelince, rahatlatıcı olsa dahi cildiniz için kötüdür.

Cildin doğal yağını yok ederek kuruluk ve kaşıntıya sebep olur. Aslında, bazen bu alışkanlık daha da kötüye gider; çünkü bazı insanlar sıcak suyla sert kimyasal sabunları kombine eder ve bu, cildinizin pul pul olmasına sebep olur.

2. Makyajı temizlememek

Yatağa gitmeden önce günün makyajını yüzünüzden temizlememek için kesinlikle hiçbir sebep yoktur. Siz uyurken, kimyasallar hücrelerinizin geri kazanımı için gerekli olan oksijenin hücrelere gitmesini engelleyerek cildinize gerçekten zarar verebilir.

Her gün yatmadan önce yüzünüzdeki makyajın her bir kalıntısını temizlemeniz çok önemlidir. Hatta eğer mümkünse, biraz tonik yardımıyla yüzünüzü tazeleyin.

3. Çok fazla güneşlenmek

fazla güneşlenmek

Bronz ten muhteşem ve estetik açıdan harika görünüyor olabilir; fakat, kişi güneşe çok uzun süre maruz kaldığında ya da solaryuma çok sık girdiğinde, cildi saldırı altında kalır.

Çünkü güneş ve güneşin etkisi cilde zarar verir ve önemli hücrelerin yeniden üretimlerini engeller. Fazla bronzlaşmanın sonuçları yıllar içinde cilt hastalıkları, erken yaşlanma ve en kötü senaryoda cilt kanseri şeklinde görülebilir.

4. Fazla sert kurulanmak

Bazı insanların duştan sonra fazla sert kurulanmak gibi bir alışkanlığı vardır. Bu iyi bir fikir değildir; çünkü cildinizdeki doğal yağın bozulmasına ve bunun sonucu olarak rahatsızlık ve kuruluğa sebep olabilir. Kurulanmanın en iyi yolu cildinizi yumuşak bir havluyla, fazla bastırmadan nazikçe kurulamaktır.

5. Ölü hücreleri temizlememek

ölü hücreleri temizlememek

Ciltteki ölü hücreleri temizlemek cilt bakımı için çok sık yapılmamalıdır; fakat aynı zamanda göz ardı da edilmemelidir. Birçok kişi cildi ölü hücrelerden arındırmamaya bahane olarak yeterli zaman bulamamayı ya da işten sonra yorgun olmalarını sunuyor.

Fakat cildi ölü hücrelerden arındırmak, cildinize ihtiyacı olduğu canlanmayı verir. Bu tedavi gereklidir ve güneş veya kire maruz kalma sonucunda oluşan ölü hücrelerden cildinizi arındırmanın en etkili yoludur.

6. Sivilce sıkmak

O sinir bozucu sivilceler nahoş görünüyor olabilir ve çoğu zaman yüzün ve vücudun farklı alanlarında aynı anda meydana gelebilir. Birçok kişi için sivilceleri sıkmak çok cezbedicidir.

Başta bu yöntem onlardan kurtulmanın en hızlı yolu gibi görünse de, gerçekte cildinizi rahatsız edersiniz. Cildiniz enfeksiyon kapabilir ve hatta sonradan kurtulması güç olan çirkin yaralar kalabilir.

7. Yüzünüze fazla dokunmak

Bilinçli yaptığınız bir şey olmayabilir; fakat yüzünüze dokunduğunuzda elinizdeki mikropları ve diğer şeyleri yüzünüze taşırsınız. Bunlar gözeneklerinizi tıkayabilir, akne ve siyah noktaya sebep olabilir.

Bu durumda elinizi temiz tutmanız çok önemlidir; bu sayede mikroorganizmaların ve kirin yüzünüze gelmesini önlemiş olursunuz. Benzer şekilde, telefonunuzu sıkça temizlemeniz kesinlikle çok gereklidir. Gelen aramalara cevap verirken telefonu yüzünüze sürersiniz ve gözünüzle göremeseniz bile telefonunuz bakterilerle doludur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.