Cilt Bakımında 7 Büyük Hata

· 20 Temmuz, 2016
Bunu sürekli yapmak iyi bir fikir olmayabilir (çünkü cildi güçsüzleştirir), ama ölü deriyi temizlemek ve cildi güzel tutmak için cilt bakımı uygulamak birinci derecede önemlidir.

Deri en büyük organdır. Güzellikte rol oynadığı gibi kir, mikroorganizmalar, güneş yanığı ve benzeri harici etkenlere karşı vücudu korumaktan da sorumludur.

Uzunca bir zamandır, cilt bakımı hayatın içinde merkezi bir rol oynamıştır. İnsanlar çeşitli çevresel faktörlere maruz kaldıkça, cilt güçsüzleşmeye başlar ve nahoş hastalıklar gelişmeye eğilim gösterir.

Öte yandan, mükemmellik arayışında güzel bir cilt, diğer önemli şeylerin gölgesinde kalarak gözden kaçırılır.

Bu sebeple cildinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu ve sağlıklı bir cilt için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz önemli.

Cildinize doğru bakım yapmaya hazır olduğunuza emin misiniz?

Cilt bakımında 7 büyük hata

1. Sıcak duş almaksıcak duş almak

Birçok defa sıcak suyla duş almak zorunda kalmış olabilirsiniz, ya dışarısı soğuk olduğu için ya da hastalıktan kurtulmaya çalıştığınız için.

Fakat bu günlük alışkanlık haline gelince, rahatlatıcı olsa dahi cildiniz için kötüdür. Cildin doğal yağını yok ederek kuruluk ve kaşıntıya sebep olur.

Aslında, bazen bu alışkanlık daha da kötüye gider çünkü bazı insanlar sıcak suyla sert kimyasal sabunları kombine ederler ve bu cildinizin pul pul olmasına sebep olur.

2. Makyaj temizlememek

Yatağa gitmeden önce günün makyajını yüzünüzden temizlememek için kesinlikle hiçbir sebep yoktur. Siz uyurken, kimyasallar hücrelerinizin geri kazanımı için gerekli olan oksijenin hücrelere gitmesini engelleyerek cildinize gerçekten zarar verebilir.

Her gün yatmadan önce, yüzünüzdeki makyajın her bir kalıntısını temizlemeniz çok önemli ve eğer mümkünse biraz tonik yardımıyla yüzünüzü tazeleyin.

3. Çok fazla güneşlenmek

fazla güneşlenme

Bronz ten muhteşem ve estetik açıdan harika görünüyor olabilir; fakat, kişi güneşe çok uzun süre maruz kaldığında ya da solaryuma çok sık girdiğinde, ciltleri saldırı altında kalır; çünkü güneş ve güneş etkisi cilde zarar verir ve önemli hücrelerin yeniden üretimlerini engeller.

Fazla bronzlaşmanın sonuçları yıllar içinde cilt hastalıkları, erken yaşlanma ve en kötü senaryoda cilt kanseri şeklinde görülebilir.

4. Fazla sert kurulanmak

Bazı insanların duştan sonra fazla sert kurulanmak gibi bir alışkanlığı vardır.

Bu iyi bir fikir değil çünkü cildinizdeki doğal yağın bozulmasına ve bunun sonucu olarak, rahatsızlık ve kuruluğa sebep olabilir.

Kurulanmanın en iyi yolu, cildinizi yumuşak bir havluyla, çekmeden nazikçe kurulamak.

5. Ölü hücreleri temizlememek

ölü hücreleri temizlememek

Cildi ölü hücrelerden temizlemek çok sık yapılmamalı fakat aynı zamanda göz ardı da edilmemeli.

Birçok kişi ciltlerini ölü hücrelerden arındırmamaya bahane olarak yeterli zaman bulamamayı ya da işten sonra yorgun olmalarını sunuyor. Fakat ölü hücrelerden arındırmak, cildinize ihtiyacı olduğu yeniden canlanmayı verir.

Bu tedavi gereklidir ve güneş ve kire maruz kalma sonucunda oluşan ölü hücrelerden cildinizi arındırmanın en etkili yoludur.

6. Sivilce sıkmak

O sinir bozucu sivilceler nahoş görünüyor olabilir ve çoğu zaman yüzün ve vücudun farklı alanlarında aynı anda meydana gelebilirler.

Birçok kişi için onları sıkmak cezbedicidir. Başta bu onlardan kurtulmanın en hızlı yolu gibi görünse de gerçekte cildinizi rahatsız edersiniz ve enfeksiyon kapabilir ve hatta sonradan kurtulması güç olan çirkin yaralar kalabilir.

7. Yüzünüze fazla dokunmak

Bilinçli yaptığınız bir şey olmayabilir fakat yüzünüze dokunduğunuzda elinizdeki mikropları ve diğer şeyleri yüzünüze taşırsınız. Bunlar gözeneklerinizi tıkayabilir, akne ve siyah noktaya sebep olabilir.

Bu durumda elinizi temiz tutmanız çok önemlidir, bu sayede mikroorganizmaların ve kirin yüzünüze gelmesini önlemiş olursunuz.

Benzer şekilde, telefonunuzu sıkça temizlemeniz kesinlikle çok gereklidir. Gelen aramalara cevap verirken telefonu yüzünüze sürersiniz ve gözünüzle göremeseniz bile telefonunuz bakterilerle doludur.