İyi Bir Ebeveyn Olmanın Sırları

· 20 Ekim, 2017
Çocuğunuzun hayatından her şey güzel gidiyor gibi görünse de bazı işaretleri göz ardı etmemek gerekiyor. Bütün problemlerini sizle paylaşmak istemeseler de her zaman onların yanında olacağınızı hissettirmeniz gerekiyor. 

İyi bir ebeveyn olmanın sırrı, çocuğunuzun her söylediği şeye inanmamaktan geçiyor. Her şey güzelmiş gibi davranıyor olabilir. Gerçekten doğru olup olmadığını anlamak sizin elinizde.

“Çocuğumun bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum” ya da “Her şey iyi gibiydi” gibi cümleleri kaç kere duyduk?

Bu problem ailelerde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Ebeveynler dış görünüşün derinine inmiyorlar.

Çocukların sırları

hediye

Çocuğunun hakkında hiçbir zaman her şeyi anlayamayacaksınız. Özellikle ergenlik gibi zor bir dönemden geçtikleri sırada.

Bu durum çoğu zaman, size güvenmedikleri için değil, neler olduğu söyleyecek kadar güvende hissetmediklerinden kaynaklanıyor.

Arkadaşlarıyla konuşmak onlar için daha kolay. Belki de aynı yaşta oldukları içindir. Ne de olsa siz çocuk olalı epey zaman geçti.

Bu yüzden söyledikleri her şeye inanmamalısınız. “Ben iyiyim Baba.” dediğinde aslında “Okulda zorbalığa uğruyorum” demek istediğini bilemezsiniz.

baba ve kızı uyku vakti

Belki de “İyiyim anne, her şey yolunda” demek “vücudumu sevmiyorum ve başkalarının ne düşündüğünü önemsiyorum.” anlamına geliyordur.

Çocukların bir sürü sırrı vardır. Bu yüzden, her ne kadar iyi gibi görünseler de iyi bir iletişimin ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

Çocuğunuzun size ihtiyacı olabilir ve bunun en doğru biçimde nasıl ifade edeceklerini bilemiyor olabilir. 

Güvensizlik, güvenin anasıdır

ebeveyn çocukları gözetir

Aristofanes’in dediği gibi “güvensizlik, güvenin anasıdır.” Bu her şey üzerinde kontrolünüz olmalı demek değildir. Ancak her zaman tetikte olmalısınız. 

Ebeveynlik içgüdüsü gereği bu zaten oldukça kolaydır. Ancak bazı durumlarda bu içgüdü ortadan kaybolur bunun sebebi de endişeleriniz, düşünceleriniz ve daha önemli olduğunu düşündüğünüz sorumluluklarınızdır.

Bir çok ebeveyn, kendi problemlerini çocuklarından bile öne koymaktadır. Bu sonucu olarak da, kendi çocuklarına sırtlarını dönmüş olurlar. Öfkeleri, ruh hallerindeki değişiklik ya da kendilerini soyutlamalarını çocukça hareketler olarak yorumlarlar.

Ancak bu davranışlara dikkat etmelisiniz. 

Siz bir yol gösterici ve rehbersiniz

Çocuklarınızla ilgilenme biçiminiz onların geleceğiniz belirler. Onları şimdi görmezden gelirseniz onlar da ilerde kendi çocuklarına aynı şekilde davranacaklardır.

Aynı zamanda, eğer onları dinlemek istediğinizi göstermezsiniz bazı şeyleri kendi içlerinde tuttukları için şikayet edemezsiniz.

Bileklerini örtmek için bir çocuk yazın ortasında uzun kollu giyiyorsa ebeveyn bu durumu göz ardı etmemelidir. 

Bu durum çoğu ebeveynin işine gelmektedir. Neden daha fazla problem çıksın, değil mi? Görmezden gelmek onlar için daha kolaydır. Ancak çocuğunuzun sağlığı tehlikede olabilir.

baba ve kızı uyku vakti

Hayatın bir çok alanında bu karşımıza çıkmaktadır. Korkularımızdan kaçıyoruz. Duymak istemediğimiz şeylere kulağımızı tıkıyoruz. 

Ancak bu şekilde sadece kendimizi kandırıyoruz ve hep sonunda aynı cümleyi kuruyoruz: “Bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum.”

Ebeveynler aptal değiller. Çocuklarının başından ne geçtiğini oldukça iyi biliyorlar. Olay sadece ilgilenmek, görmek ya da tam tersi; hiçbirini yapmak istememek.

Sizinle konuşmak istemiyor ya da size sırtlarını dönüyor olabilirler ancak; onların her zaman yanında olduğunuzu daima hissettirmelisiniz. 

Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkında olduğunuzu ve onlarla konuşmak istediğinizi göstermek ve bunu onları kızdırmadan ya da azarlamadan yapmak yavaş ve zorlu bir süreçtir ama size sonrasında teşekkür edecekler.

Çocuklarınızın problemlerini küçümsemeyin, göz ardı etmeyin. Söyledikleri her şeye inanmamak her ebeveynin bir sırrı olmalıdır.