Sigarayı Bırakmak Dış Görünüşünüzde Neleri Değiştirir?

Finansal açıdan karlı çıkacak olmanızın yanı sıra, sigarayı bırakmak hem organlarınızda hem de dış görünüşünüzde inanılmaz faydalar sağlayacaktır.
Sigarayı Bırakmak Dış Görünüşünüzde Neleri Değiştirir?

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sigarayı bırakmak herkes için çok zordur. Ancak, bunu başardığınızda sağlığınız olumlu ölçüde iyileşecektir ve aşağıdaki hastalıklara yakalanma riskiniz azalacaktır:

  • Kanser
  • Kalp krizi
  • Kalp damar hastalıkları
  • Felç
  • Katarakt


Bunun yanı sıra, sigarayı bıraktığınızda nefes almanız kolaylaşacak, daha az öksüreceksiniz, tansiyonunuz dengede olacak, cildiniz daha sağlıklı görünecek ve tırnaklarınız ve dişleriniz daha az sarı görünecektir.

Sigarayı bırakmak sağlığınızı ve fiziksel görünüşünüzü iyileştirecektir ve aynı zamanda hem kendi yaşam kalitenizi hem de çevrenizdeki insanların yaşam kalitesini artıracaktır.

İşte, mümkün olan en kısa zamanda sigarayı bırakmak için 5 sebep!

1. Erken yaşlanma

erken yaslanma

Kaç yaşında olursanız olun, bir gün yaşlanmaktan korkar hale geleceksiniz. Sigara içmek, özellikle derinin en dış katmanındaki damarlarınızın daralmasına neden olur. Bu, kan akışınızın gerekenden daha yavaş gerçekleşmesine neden olur ve size zarar verir.

Hücreleriniz için gerekli olan kan sağlanmadığında, cildiniz yeterli oksijeni ve besin maddelerini alamayacaktır. Sigarada bulunan binlerce kimyasal cildin kollajen kaybetmesine neden olur ve bunun sonucunda da cildin esnekliği azalır.

Eğer sigarayı bırakmazsanız, cildinizde normalden daha fazla kırışıklık oluşacağını bilmelisiniz.

2. Diş sağlığı ve görüntüsü

Kabul edin ya da etmeyin, sağlıklı bir gülümseme sağlığınız ve fiziksel görüntünüz açısından çok önemlidir. Gülümsemek, günlük etkileşimlerinizde önemli bir rol oynar.

İyi bir ağız ve diş bakımı, asla hafife almamanız gereken bir şeydir ancak sigara içmek diş sağlığı bakımından çok zararlıdır.

Tütündeki katran ve nikotin dişlerinizin sararmasına neden olur. Sigara içmek sararma sürecini hızlandırarak, parlak ve beyaz bir gülümsemeye sahip olmanızı engeller.

Elektronik sigara kullanarak tütün tüketimini azaltmayı hiç düşündünüz mü? Elektronik sigara zamanla sigarayı bırakmanıza yardımcı olurken, dişlerinizin sararmasını da azaltacaktır.

3. İnce telli saçlar

ince telli saclar

Eğer ilk iki sebep sizin için yeterli değilse, sigara ayrıca saç tellerinizin incelmesine de neden olur. Uzun süredir sigara içen insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, sigaradaki kimyasal maddelerin ve toksinlerin saç foliküllerinizdeki DNA’ya zarar verdiğini göstermiştir.

Bu, sadece saç tellerinizin incelmesine değil, daha kırılgan bir hal almasına ve alnınızda istenmeyen ince telli saçların çıkmasına sebep olur. Saç bakımı sadece kadınlarla ilgili bir problem değildir.

Eğer erkekseniz, gelecekte kötü görünümlü dişlerinizle ve ince telli saçlarınızla çok daha yaşlı görünürsünüz. Şu an sigarayı bırakmak çok da kötü bir fikir değil gibi görünüyor, değil mi?

4. Cildinizin görünümü

saglıklı cilt

Sigarayı bırakmadığınız sürece erken yaşlanma riskiyle karşı karşıya olduğunuzdan bahsederken, sigaranın cildinize olan korkunç etkilerinin birçoğundan bahsetmemiştik.

Eğer çok fazla sigara içen birisiyseniz, kaç yaşında olursanız olun cilt tonunuzda bozulmalar meydana geldiğini fark edeceksiniz.

Sigara içtiğinizde cildinizde koyu renk lekeler ve pigmentasyonlar oluşur. Bu, gözlerinizin altındaki halkaların daha koyu renk olmasına ve daha belirgin hale gelmesine neden olabilir.

Sigarayı bıraktığınızda cildinize daha fazla kan akışı sağlanır. Böylece, gözeneklerinizde daha az toksin bulunur ve bu lekelenmeleri önleyerek cildinizi kendiliğinden canlandırır. Aynı zamanda, gözlerinizin altındaki halkaların görünümü de azalacaktır.

5. Zor iyileşen yaralar

zor iyilesen yaralar

Sigara içtiğinizde, hemoglobin adı verilen kırmızı kan hücreleriniz gerektiği kadar oksijen alamaz. Kan damarlarınız daraldıkça, kana en çok ihtiyacı olan dokulara oksijen ulaşımını sağlamak çok zor olur.

Bütün bunlar, sigara içen birinin bedenindeki yaraların kendi başına iyileşmesinin çok daha zor olması anlamına gelir.

Herhangi bir rahatsızlık yüzünden ya da estetik amaçlarla ameliyat olmayı düşünüyorsanız, sigarayı bırakmak sizin için iyi bir fikir olacaktır. Ameliyattan önce doktorunuzun sizi sigarayı bırakmanız konusunda uyarması muhtemeldir.

Sigarayı bırakmak kolay bir iş değildir. Ancak, teknoloji ve tıptaki ilerlemeler sayesinde bu süreci başlattığınızda ve bu tehlikeli alışkanlığı geride bıraktığınızda sizi destekleyecek çok sayıda şey bulabilirsiniz.

Pratisyen hekiminizden yardım ve tavsiye alarak, nikotin bantları ve elektronik sigara gibi alternatif yöntemlerle hem sigarayı bırakabilirsiniz hem de sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.