Modası Geçmeyecek İki Önemli Şey: Saygı ve Görgü Kuralları

Modası Geçmeyecek İki Önemli Şey: Saygı ve Görgü Kuralları

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2019

Sürekli değişen, karmaşık ve dinamik dünyamızda bize hala güç ve cesaret veren kökler vardır. Toplumumuz ne kadar hızlı değişirse değişsin, bizi hala ayakta tutan bazı şeyler var: dürüstlük, samimiyet, saygı ve görgü kuralları gibi. 

Sosyal medya kullanıcıları arasında çoğu zaman bir saygısızlık olduğunu görüyoruz. Bu tarz platformlarda kimliğin gizlenebiliyor olması, insanlar arasında bir saygısızlığa ve kabalığa yol açmaktadır.

Sosyal medya, insanların en iyi ve en kötü hallerinin yansıtıldığı karmaşık bir platformdur. Bu harika ve değerli iletişim aracı ile şüphesiz enginliğimize enginlik katıyoruz. Ancak, doğru kullanılmadığı zaman zararlı olabiliyor.

Belki de bu yüzden, çocuklarımızı bu dünyada eğitirken oldukça içgüdüsel ve becerikli davranmalıyız. Onlara, her durumda insanlara saygılı olmayı ve görgü kurallarına uyulması gerektiğini öğretmeliyiz. Bu iki değer, bilginin saniyeler içinde yayıldığı ve yeryüzünde herkesle iletişime geçebildiğimiz bu dünyada muazzam bir güçtür. Eğer birbirimize saygılı davranırsak daha umut vadeden bir gelecek yaratırız. 

Görgü kurallarına uymak da oldukça önemlidir. Bu değerleri, arkadaş olmak için yüz yüze iletişim kurmamızın gerekli olmadığı ve dünyanın farklı yerlerinde iki kişi arasında bir aşkın doğabildiği dünyada silinip gitmesine izin vermemeliyiz.

Bugün bu konu hakkında düşünmenizi istiyoruz.

Sosyal Medyada Görgü Kuralları

sosyal medya

Ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook, 2014 yılında kaybolmaya yüz tutmuş görgü kurallarını gün yüzüne çıkarmak için para, zaman ve çaba harcamayı zorunlu tuttu.  Biraz tuhaf ve hatta rahatsız edici olabilir. Saygının ne demek olduğunu gerçekten unuttuk mu?

Aslında, saygının ne demek olduğunu unutmadık. Sadece, bu tarz sosyal paylaşım sitelerinde yaşanan durumlar, bazı davranışları neredeyse siber zorbalık kadar tehlikeli hale getirmeye çok elverişlidir. İşin tuhafı, bir kişiye zarar vermek, birine saygı duymaktan, ona dikkat göstermekten ve diğer insanlarla bir arada yaşamaktan daha kolaydır. Tüm bunlar yeni neslin artık dikkat etmediği davranışlardır.

Bu davranışlardan ortadan kaldırmak, en azından kontrol altına almak için Facebook Bay İyi adında bir karakter yarattı.

Yazımızın devamında Bay İyi’nin dünyanın en güçlü sosyal paylaşım sitesinde nasıl bir rol üstlendiğinden bahsedeceğiz. Bu konu hakkında The New York Times da ilginç bir makale yer verdi.

Gittikçe artan problem: Sanal zorbalık

sanal zorbalık

Facebook’un yöneticileri, sosyal paylaşım sitelerindeki sanal zorbalığın durmadan arttığının farkındalar. 

Pew Research’s Internet Project’in bir çalışmasına göre, 18-29 yaş arası Facebook kullanan Amerikalı gençlerin %65’i sanal zorbalığa maruz kalmaktadır.

  • Bu durumun sonucu olarak ortaya çıkan ve arkasında 80 kişinin çalıştığı Bay İyi’nin görevi insanlar arasındaki saygıyı ve güvenliği olabildiğince sağlamaktır.
  • Örneğin, fotoğrafı onaylamadan önce kim tarafından etiketlendiğinizi ve fotoğrafın içeriğinin hoşunuza gidip gitmediğini kontrol edebileceğiniz bir özellik getirildi.
  • Bay İyi aynı zamanda bir sosyal paylaşım sitesinde ne tür içerikte fotoğrafların paylaşılabileceğine karar veren bir sistem içermektedir. Ayrıca saldırgan içerikli paylaşımları da sansürlemektedir. Buna ek olarak, şiddeti teşvik edici paylaşımlarda bulunarak sosyal paylaşım sitesini kötüye kullanan kullanıcıların da hesabı silinmektedir.
  • Bay İyi adı altında çalışan herkes, paylaşımların iyi niyetle yapılması gerektiği konusunda hem fikir. İyi ve kötünün savaşında kazanan taraf her zaman iyi olmalıdır.

Ancak, kimse eylemlerinin başkaları üzerinde nasıl bir etkisi olacağını kestiremeyebilir. Ayrıca her şeyi kontrol edemezsiniz. Ancak dünyanın en ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook, her gün site içindeki saygı ve görgü kuralları için mücadele etmesi gerektiğinin farkında. 

Saygı ve Görgü Kuralları

Bizlere ve gelecek nesillere daha değerli bir gelecek vaat etmek için iradeye, çabaya ve azme ihtiyacımız var. Birçok sosyal probleminin ve siyasi krizlerin içinde bulunduğumuz karmaşık durum, umut vadeden, daha saygın ve fırsatlarla dolu bir dünya hayal etmemize engel oluyor olabilir.

Ancak bazı noktalara dikkat çekmek önemli:

  • Büyük değişiklikler, irade ve büyük farklılıklara yaratan azınlığa duyulan saygıdan geçer.
  • Saygı ve görgü kuralları, önemi hiçbir zaman azalmayacak değerlerdir. İş hayatımızda, ailemizde, sosyal paylaşım sitelerinde kısacası günlük hayatımızda bu iki değerden ödün vermemeliyiz.
  • Unutulmaması gereken bir diğer şey de, kibarlık nefretten çok fazla etki yaratır.
    İyilik bulaşıcıdır ve ilham verir.

Günlük hayatımızda iyilik ve umut tohumları atmayı unutmamalıyız. Bu tohumlar yeşerecek ve meyvesini verecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.