Kulaklarınızı Temizlemenin Doğru Yolu

25 Şubat, 2015

Eğer kulaklarınızda hiçbir sağlık sorununuz yoksa, kulaklarınız kendi kendilerini doğal olarak temizlerler. Ancak kulak kiri kulağınızı tıkayıp, uğultu sesi gibi rahatsızlıklara neden olup, düzgün işitmenizi engelleyebilirler.

Bu yüzden ara sıra kulaklarınızı temizleyip içeride biriken kulak kirini çıkartmalısınız. Eğer aşağıdaki belirtileri gösteriyorsanız kulaklarınız, kulak kiri yüzünden tıkanmış olabilir:

  • Ağrı veya işitme kaybı
  • Kulak çınlaması
  • Kulağın kaşınması veya kötü kokan akıntı olması

Evde kulaklarınızı nasıl temizleyebilirsiniz?

Ear-pain

Evde kulağınızı tıkayan kiri çıkartabileceğiniz pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en sık tercih edilenleri:

– Biriken kiri masaj yaparak çıkartın

İşitme kanalınızı tıkayan kulak kirini çıkartmak için, kulağınızın arkasındaki bölgeye masaj yapmanız ve bir yandan ağzınızı açık kapatırken kulağınızı çeşitli yönlere doğru çekmeniz gereklidir.

– Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit veya oksijenli su hem kulağı tıkayan kiri çıkartmak hem de kulak ağrılarını tedavi etmek için önerilir.

Yapılışı:

Yarım bardak oksijenli su ve yarım bardak ılık suyu karıştırıp bir damlalığa doldurun. Yatay pozisyona geçin ve sorunlu kulağın içine bu sıvıdan damlatın. 3 ila 5 dakika bekleyin. Ardından kafanızı eğerek kulağın içindeki suyu boşaltın ve sadece ılık su kullanarak aynı şekilde kulağınızı durulayın.  Oksijenli su yerine bebek yağı veya maden suyu da kullanabilirsiniz.

– Zeytin yağı

Yukarıda tarifini verdiğimiz yöntemi kullanmanızı öneriyoruz ancak bu sefer ılık zeytin yağı ile. Kulağın içine işlemesi için 15 dakika bekleyin ve bu tedaviyi günde 3 kere, 3 veya 4 gün boyunca tekrarlayın.

– Sıcak su şişesi

Bu evde uygulayabileceğiniz basit ama etkili bir yöntemdir.  Tek yapmanız gereken şey, bir şişe alıp içerisine sıcak su doldurmak.  Ilınmaya başlamış su şişesini alıp sorunlu kulağa dayayın ve yaklaşık 15 ila 30 dakika bekleyin. Kulak kirinin yumuşadığını ve daha rahat temizlendiğini göreceksiniz.

-Yıkama

Eczanelerde kulak yıkamak için özel tüpler satılmaktadır. Vücut ısısında, ılık su kullanmalısınız. Kulağınızı yıkadıktan sonra iyicene kurulamayı unutmayın.

– Demlenmiş papatya ile kulak banyosu

Karışımı hazırlamak için iki yemek kaşığı papatya çiçeği ve bir bardak su kullanın. Demleyip ılınana kadar bekleyin ardından çok iyi süzün.

Bu karışımı kullanmadan önce kulağınıza 3 damla zeytin yağı damlatın ve 5 dakika bekleyin. Ardından kulağınızı damlalık veya yıkama tüpü yardımıyla, demlediğiniz karışım ile durulayın.

Eğer sorununuz geçmezse, kulağınızı daha etkili bir şekilde yıkaması için bir uzmana danışın.

Kulaklarınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken şeyler

Wax

  • Kulağınızda bir rahatsızlık hissettiğinizde, asla kulağınıza yabancı bir cisim sokarak temizlemeye çalışmayın. Pamuklu çubuklar veya pamuk topları bu durumda kesinlikle önerilmez çünkü kiri daha derine iterek durumu kötüleştirebilirler.
  • Eğer kulak zarınızda delik varsa, asla kulağınızı oksijenli su damlatarak veya evde temizlemeye çalışmayın. Bu kulağınıza çok ciddi zarar verebilir.
  • Kulağınızı temizlerken asla basınçlı su kullanmayın aksi taktirde kulak zarınızı delebilirsiniz. Ayrıca enfeksiyona neden olmamak için kulaklarınızı çok sık temizlememelisiniz.
  • Bahsettiğimiz yöntemlerin hiç biri 12 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir. Çocukların kulakları çok daha hassas olduğu için çok ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun kulak tıkanıklığı olduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen bir uzmana danışın.

Unutmayın…

Kulak kiri aslında kulaklarımızı tozdan, mikroorganizmalardan ve işitme kanalına girip zarar verebilecek diğer şeylerden korur. Bu yüzden kulaklarınızı gerçekten temizlemeye ihtiyacınız olduğunda veya kirden dolayı tıkandıklarında temizlemelisiniz.

Eğer kulaklarınız çok sık tıkanıyorsa, bir kulak uzmanına görünmeniz gerekebilir. Sorununuzun ne olduğunu bulup, size en uygun tedaviyi önereceklerdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir