Tırnak Kırılmasının 9 Sebebi

· 28 Mart, 2017
Tırnaklarınız sık sık kırılıyorsa, temizlik ürünleri kullanırken onları iyi korumalı, tırnak yemekten kaçınmalı ve nemlendirici bir losyonla nemli tutmalısınız.

Son zamanlarda, tırnaklar kadın güzelliğinin önemli bir parçası haline geldi. Bir kadının kendini başkalarına nasıl gösterdiğine dair bir sunum kartı olarak düşünülmeye başladılar.

Stil ve trendler tırnaklar için çok önem taşımaktadır. Bugün tırnaklar herhangi bir stili vurgulamak için temel noktalardan biri olarak kabul edilir.

Tırnak yapısının yüksek bir yüzdesi keratin adı verilen bir protein türünden oluşur. Vitaminler ve mineraller ile kombinasyon halinde olan bu protein tırnakların güçlü ve sağlıklı olması için esastır.

Tırnakların mükemmelliğini korumak için birçok ürün tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bazen siz farkında olmadan tırnakların kırıldığı durumlar vardır.

Sorun, birçok insanın farkında olmadan ve bilinçsizce, onlara bakmak yerine tırnaklarını mahvetmesidir.

Bundan dolayı, bu makalemizi, tırnaklarınızın kırılmasına sebep olan 9 kötü harekete ayırmak istiyoruz.

1. Tırnak yemek tırnak kırılmasına sebep olur

Tırnak yeme alışkanlığı, tıbbi tanımı ile onikofaji, çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de bağımlılık yaratır ve tırnakların kırılmasına ve zayıf düşmesine sebep olur.

Bu anksiyete ve stresi rahatlatmanın yolu gibi de görünse, zamanla tırnakları deforme eder ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.

İnsanlar tırnaklarına sürekli yanlış davranıyor. Bunun yüzünden, tırnakların yapıları bozuluyor ve kırılmaya hassas hale geliyorlar.

2. Ojeyi elle çıkarmak

Oje tırnakları farklı stillerde, tarzlarda ve renklerde öne çıkarmaya yardımcı olur. Ancak bazı insanlar bir süre geçtikten sonra tırnaklarındaki ojeyi elleriyle çıkarma alışkanlığına sahiptir. 

Bu alışkanlık zararsız gözükse de, tırnaklara zarar verir çünkü tırnağın dışını koruyan tabakayı zedeler.

Oje çıkarmak için en iyisi, içinde tırnaklara zararlı olan kimyasalların bulunmadığı ürünleri kullanmaktır.

3. Tırnak etlerini göz ardı etmek

Tırnak etleri, yani kütiküller tırnak bakımında en çok unutulan kısımlardır.

Bazı insanlar bunları tırnak makası ile keser ya da tırnaklarını yediği gibi dişleriyle koparır.

Birçok insan farkında olmadığı şey ise kütiküllerin tırnak sağlığı için çok önemli olduğudur. Onlarla ilgilenmemek tırnakların zamanla zayıflamasına ve hatta kırılmasına sebep olur. 

Bu sorunlardan kaçınmak için kütikül çıkarıcı kullanarak tırnaklar çevresinde biriken ölü derileri alabilirsiniz.

4. Tırnakların yüzeyini törpülemek

Tırnakların yüzeyini törpülemek önerilen bir şey değildir. Tırnakların kırılmasına sebep olmasının yanı sıra, bazı bakteri ve mantarların oluşumuna sebep olabilir. 

5. Tırnak kenarlarını törpülemek

Bazı insanlar tırnaklarını kare şeklinde törpülemek ister ya da konu tırnak güzelliğine gelince bu işi abartarak tırnak için çok önemli olan bir alanı ortadan kaldırırlar.

Bu gözle görülür bir şey olmasa da, bu bölgeyi almak tırnakların zayıflamasına ve çatlamasına sebep olur.

6. Tırnakları jel ile kaplamak

Anksiyetelerini kontrol altına alamadıkları için tırnaklarını yiyen kadınlar yaptırdıkları harika manikürü korumak için tırnaklarına bir jel sürdürürler.

Bundaki sorun, ne kadar güzel gözükse de, bu jeli çıkarma sürecinde tırnakların önemli besin ögelerini yitirmesidir. Tırnakların yapısı tamamen zarar görür. 

Bu jeli çıkarmak için bir profesyonelden yardım almak en iyisidir, böylece tırnakların doğallığını etkilemezsiniz.

7. Tırnakları korumamak

Ev temizlik malzemelerindeki kimyasalların tırnaklarınız için yüksek derecede zararlı olduğunu biliyor musunuz? Bunu uzun süre göz ardı ettik ama bu maddeler tırnakların çatlaması ve kırılmasının ana nedenleri arasındadır. 

Ev işleri yaparken veya bu tür kimyasalları kullanırken koruyucu eldiven giymemek tırnak kalitesini doğrudan etkiler.

8. Tırnakları araç olarak kullanmak

Dikkatli olun! Tırnaklarınız bazı durumlarda ne kadar kullanışlı olsa da, birer araç değildir.

Tırnakları yapışkan şeyleri çıkarmak, bir şeyin yüzeyini almak ya da kutuları açmak için kullandığınızda zayıflatırsınız ve anında kırılmalarına neden olabilirsiniz.

Bu tür işleri yapmak için tırnaklarınız yerine bu işler için üretilmiş araçları kullanın. Tırnaklarınızı korumalı ve feda etmemelisiniz.

9. Tırnakları nemlendirmeyi unutmak

Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, tırnakları da düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Böylece güçlü, sağlıklı ve uzun kalırlar. 

Su tüketiminizi arttırmanın yanı sıra, tırnaklar ve kütiküller için üretilmiş olan nemlendirici kremlerden satın alabilirsiniz.

Siz de bu hataları yapıyor musunuz? Eğer bunlardan birkaçını bile tanıdıysanız ya da tırnak kırılması yaşıyorsanız, artık tırnaklarınızı korumanın vakti gelmiş demektir.