Hangi Durumlarda Tırnaklar Kırılır?

Tırnaklarınız sık sık kırılıyor mu? Öyleyse tırnaklarınızı kimyasal ürünlerden iyi korumalı, nemlendirici bir losyonla nemli tutmalı ve tırnak yemekten kaçınmalısınız.
Hangi Durumlarda Tırnaklar Kırılır?

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Birçok insan farkında olmadan tırnaklarının bakımını aksatır. Gelin, hangi durumlarda tırnaklar kırılır, birlikte görelim!

Son zamanlarda, tırnaklar kadın güzelliğinin önemli bir parçası haline geldi. Bir kadın için dışarıya karşı bir sunum kartı görevi görmeye başladılar.

Bu sebeple, stil ve trendler tırnaklar için çok önem taşımaktadır. Bugün tırnaklar herhangi bir stili vurgulamak için temel noktalardan biri olarak kabul edilir.

Hangi Durumlarda Tırnaklar Kırılır?

Tırnak yapısının yüksek bir yüzdesi keratin adı verilen bir protein türünden oluşur. Vitaminler ve mineraller ile kombinasyon halinde olan bu protein, tırnakların güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Peki, hangi durumlarda tırnaklar kırılır ve hasar görür? Gelin, birlikte keşfedelim!

1. Tırnak yemek

tırnak yemek

Tırnak yeme alışkanlığı, tıbbi tanımı ile onikofaji, çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de görülür ve tırnakların kırılıp zayıf düşmesine sebep olur.

Bu durum, anksiyete ve stresi rahatlatmanın yolu gibi görünse de zamanla tırnakları deforme eder ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.

İnsanlar tırnaklara gereken önemi vermedikleri zaman tırnaklar kırılır, güçsüz düşer.

2. Ojeyi elle çıkarmak

Oje tırnakları farklı stillerde, tarzlarda ve renklerde öne çıkarmaya yardımcı olur. Ancak bazı insanlar bir süre geçtikten sonra tırnaklarındaki ojeyi elleriyle çıkarma alışkanlığına sahiptir. 

Bu alışkanlık zararsızmış gözükse de, tırnaklara zarar verir; tırnağın dışını koruyan tabakayı zedeler.

Oje çıkarmak için en iyi yöntem, tırnaklar için zararsız kimyasallar içermeyen ürünleri kullanmaktır.

3. Tırnak etlerini göz ardı etmek

manikür

Tırnak etleri, yani kütiküller tırnak bakımında en çok unutulan kısımlardır. Bazı insanlar bunları tırnak makası ile keser ya da tırnaklarını yerken yaptıkları gibi dişleriyle koparırlar.

Birçok insanın farkında olmadığı şey ise, kütiküllerin tırnak sağlığı için çok önemli olduğudur. Onlarla ilgilenmemek tırnakların zamanla zayıflamasına ve hatta kırılmasına sebep olur.

Bu sorunlardan kaçınmak için kütikül çıkarıcı kullanarak tırnaklar çevresinde biriken ölü derileri alabilirsiniz.

4. Tırnakların yüzeyini törpülemek

Tırnakların yüzeyini törpülemek önerilen bir şey değildir. Tırnakların kırılmasına sebep olduğu gibi bazı bakteri ve mantarların oluşumuna da neden olabilir.

5. Tırnak kenarlarını törpülemek

törpülemek

Bazı insanlar tırnaklarını kare şeklinde törpülemek ister ya da konu tırnak güzelliğine gelince, bu işi abartarak tırnak için çok önemli olan bir alanı ortadan kaldırırlar.

Bu gözle görülür bir şey olmasa da, bu bölgeyi almak tırnakların zayıflamasına ve çatlamasına sebep olur.

6. Tırnakları jel ile kaplamak

Anksiyetelerini kontrol altına alamadıkları için tırnaklarını yiyen kadınlar, yaptırdıkları harika manikürü korumak için tırnaklarına bir jel sürdürürler.

Bundaki sorun, ne kadar güzel gözükse de, bu jeli çıkarma sürecinde tırnakların önemli besin ögelerini yitirmesidir. Tırnakların yapısı tamamen zarar görür. 

Bu jeli çıkarmak için bir profesyonelden yardım almak en iyisidir, böylece tırnakların yapısını etkilememiş olursunuz.

7. Tırnakları korumamak

temizlik

Ev temizlik malzemelerindeki kimyasalların tırnaklarınız için son derece zararlı olduğunu biliyor musunuz? Bunu uzun süre göz ardı ettik ama bu maddeler tırnakların çatlamasının ve kırılmasının ana nedenleri arasındadır. 

Ev işleri yaparken veya bu tür kimyasalları kullanırken koruyucu eldiven giymemek tırnak kalitesini doğrudan etkiler.

8. Tırnakları araç olarak kullanmak

Dikkatli olun! Tırnaklarınız bazı durumlarda ne kadar kullanışlı olsa da, birer araç değildir.

Tırnakları yapışkan şeyleri çıkarmak, bir şeyin yüzeyini almak ya da kutuları açmak için kullandığınızda zayıflatırsınız ve anında kırılmalarına neden olabilirsiniz.

Bu tür işleri yapmak için tırnaklarınızı kullanmak yerine bu işler için üretilmiş araçları kullanın. Tırnaklarınızı korumalı ve boş yere feda etmemelisiniz.

9. Tırnakları nemlendirmeyi unutmak

tırnak bakımı

Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, tırnakları da düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Böylece güçlü, sağlıklı ve uzun kalmasını sağlarsınız.

Su tüketiminizi arttırmanın yanı sıra, tırnaklar ve kütiküller için üretilmiş olan nemlendirici kremlerden satın alabilirsiniz.

Siz de bu hataları yapıyor musunuz? Eğer bunlardan birkaçını bile tanıdıysanız ya da tırnak kırılması yaşıyorsanız, artık tırnaklarınızı korumanın vakti gelmiş demektir.

İlginizi çekebilir ...
Yeni Trend: Kısmen Kalıcı Tırnaklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeni Trend: Kısmen Kalıcı Tırnaklar

Eğer tırnaklarına oje sürmeyi ve manikür yapmayı seven biriyseniz muhtemelen güzellik salonlarındaki "kısmen kalıcı tırnaklar" trendini duymuşsunuz...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.