Sağlığınızın Durumu Tırnaklarınızda Gizli

1 Mart, 2015

Sağlığınız hakkında tırnaklarınızdan pek çok bilgi edinebilirsiniz, çünkü onlar sizin bir hastalıktan muzdarip olup olmadığınızı ve beslenme eksikliğinizin olup olmadığını gösterir.

Tırnaklarınız saydam ve parlak bir tabakadan oluşmaktadır ve çeşitli bölümlere sahiptir. Parmağın tırnağa “yapışık” olan kısmı tırnak yatağı olarak bilinmektedir ve bolca damara sahiptir. Bunun aksine, bir yarım ay şekline ve daha beyaz bir renge sahip, parmağa en yakın olan kısım lunula olarak adlandırılır.

Tırnaklar yaklaşık olarak haftada 1-3 milimetre arasında uzar. Onlarda, size bazı sağlık sorunlarını gösterebilen çeşitli yaralanmalar söz konusu olabilir. Aşağıda bu tür sorunları inceliyoruz.

Sararmış Tırnaklar

Ufak kütiküle sahip tırnaklar oldukça sarımsı görünür ve genelde pigmentlenmiş ojelerin çok uzun süre kullanımına dayalı olarak dışbükey bir şekle sahiptir. Tütün kullanımı da tırnaklarınızın sararmasına neden olabilir, başka bir olası neden de kuruluk ya da basitçe yaşlanmadır.

Benzer bir şekilde, bazen bu renk bazı akciğer sorunları, sinüzit veya sıkça gerçekleşen solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olabilir. Bu bazen, ilgili ilaçların sülfür içermesinden dolayı Romatoid Artrit ilaçları kullanımı kaynaklı olabilir.

Günümüzde artık tırnakları temizleyebilen ve rengini açabilen bazı ürünleri bulabilirsiniz. Bu kabarcıklı hapları biraz suyla karıştırıp tırnaklarınızı daldırarak yarım saat bekletmeniz gerekir. Bunu kullandıktan sonra tırnaklarınızı iyice kurulamanız ve nemlendirici krem kullanmanız önerilir. Ayrıca kullanımdan sonra birkaç günlüğüne oje kullanımından kaçınmanız gerekiyor.

Onikoliz

Onikoliz tırnağın tırnak yatağından ayrılmasıdır. Bunun nedeni bir travma veya periungual siğiller olabilir. Bu ayrıca sıkça, başlıca tırnağın kökü etkilendiğinde sedef hastalığı kaynaklı da olabilir. Bu sorunun başka bir nedeni hipertiroiddir. Tırnak bazen koyu kahverengi bir renge dahi bürünebilir.

Pürtükler

Tırnak uzadığında, yüzeysel katmanlar oluşur. Ancak bu katmanlar kesintiye uğradığında düzensizliklere neden olur ve belirli (oldukça ufak) pürtükler oluşturur. Bu sedef hastalığı kaynaklı olabilir.

Benzer bir şekilde, eğer lokalize dermatit söz konusuysa – bu ister anormal, ister kimyasal olsun – bu sorunda muzdarip olabilirsiniz.

“Şişkinlik”

Bunun nedeni içteki dokunun yumuşaması ve tırnakta genelde kaşık şeklini andıran bir eğim oluşmasıdır. Bu, bir akciğer sorunu, kolon iltihabı, siroz, endokardit veya çölyak sorunların bir belirtisi olabilir.

Ancak, ilginçtir ki, çoğu durumda tırnaklarında bu anormallikleri sergileyen insanlar anılan hastalıklardan muzdarip değillerdir. Bu sadece doğrudan genetiğin bir sonucu olabilir.

Kaşık Tırnak

Bu, bir önceki sorunun tam tersi bir durumdur, çünkü tırnak şişmek yerine çöker (bu herhangi bir yönde olabilir) ve tırnaklar oldukça yumuşar.

Bunun nedeni doğrudan petrolden gelen çözücü maddelere dokunmakla ilişkilidir. Ancak, bunun bir diğer nedeni, kişi anemiden muzdarip olsun veya olmasın demir eksikliği olabilir. Bu söz konusu olduğunda ferritin seviyelerinin analiz edilmesi gerekir.

Beau Çizgileri

Bunlar tırnağın tamamını etkileyen çöküntülerdir. Birden fazla çizgi oluştururlar. Bu çizgiler tüm tırnaklarda veya bir kısmında ortaya çıkabilir.

Bunların kaynağı tırnaktaki yaralanmalar veya ciddi bir yetersiz beslenme, kalsiyum veya çinko eksikliği veya diyabet veya sedef hastalığı ile ilişkili sorunlar olabilir.

Bunlar aynı zamanda tırnağın düzenli büyümesinin kesintiye uğraması veya kemoterapi tedavisinin uygulanması sonucu da ortaya çıkabilir.

Muehrcke Çizgileri

Bunlar çapraz bir şekilde oluşan beyaz çizgilerdir. Bunlar özellikle albümin düzeyleri uygun miktarda olmadığı zaman ortaya çıkar. Bu nedenle, bu düzeyler kontrol edilmeye başlandığında bu çizgiler de kendiliğinden yok olacaktır.

Bir önceki durumda olduğu gibi, bunların başlıca nedeni yetersiz beslenme veya kemoterapidir.

Lökoniki

Bu tırnakların ya tamamen, ya da bazı kısımlarda beyaza dönüştüğü bir sorundur. Bu beyaz çizgilere veya noktalara neden olabilir. Bu aynı zamanda tüm tırnaklarda aynı anda veya tırnakların sadece bir kısmında ortaya çıkabilir.

Bunlar yetişkinlerde veya çocuklarda sıkça görülen izlerdir. Bunların klinik açıdan bir önemi yoktur ve bu, çinko açısından zengin yiyecekler yiyerek çözülebilen geçici bir sorundur.

Çizgili Tırnaklar

Çizgiler dikey olur ve oldukça yaygın görülür. Bunlar tırnağın büyümesindeki basit kusurlardır ve herhangi bir sağlık sorununu işaret etmemektedir, ancak yaşla bağlantılı olabilir.

Bunun normal tırnağın yaşlanmasıyla bağlantılı bir sorun olması nedeniyle, tırnağın yeniden oluşmasına ve eşit bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için keratin bazlı oje kullanabilirsiniz.

Kopuk Biçimli Kanamalar

Birisi bu soruna sahip olduğunda tırnakların altında kırmızı çizgiler görebilirsiniz. Çoğu zaman bunlar endokardit, önemli bir travma veya sedef hastalığı kaynaklıdır. Diğer durumlarda C vitamini eksikliği de kanamalara neden olabilir.

Renkte Değişiklik

Lunula sıkça renk değiştirebilir. Demir eksikliği söz konusu olduğunda, tırnak yatağı oldukça solgun bir renk alacaktır. Siroz ile ilişkili bir sorun söz konusu olduğunda, tırnak beyaza dönüşebilir.

Tırnağın Yarısının Farkla Renkte Olması

Bu durum, tırnağın iki renk olması durumunda görülür. Lunulanın uzak kısmı kahverengi bir renge bürünür.

Karaciğer sorunu yaşadığınızda tırnaklarınızda iki renk görülebilir: tırnak büyümesine en yakın beyaz olacağı için tırnağınız iki farklı tona sahiptir.

Zayıf veya Bölünmüş Tırnaklar

Bu nispeten yaygın bir sorundur ve başlıca kuruluktan kaynaklanır. Bu nedenle, bunun çözümü tırnakları iyice ve sıkça nemlendirmektir.

Tırnaklarınızı nemlendirmenin en kolay yolu onlara badem yağına batırılmış bir pamuk ile masaj yapmaktır. Bunu günde birkaç kez yapmalısınız. Geceleyin iyi bir krem kullanın ve parmaklarınıza (özellikle de kütikülleri) masaj yapın.

Sonuç Olarak…

Gördüğünüz gibi, tırnaklarınızı etkileyebilen pek çok sorun söz konusudur. Ancak bunların her birinin çabuk ve kolay bir çözümü vardır. Doğru çözümü bulmak için tırnaklarınızdaki değişiklikleri takip etmeniz ve sorunu zamanında belirlemeniz yeterli olacaktır. Her gece iyi bir nemlendirici krem uygulamanız gerektiğini ve özellikle kütikül alanına odaklanmanız gerektiğini unutmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir