Tırnaklara Bakarak Sağlık Durumu Anlaşılabilir

5 Kasım, 2018

Tırnaklara bakarak sağlık durumu anlaşılabilir mi? Evet, tırnaklarınız sizin bir hastalıktan muzdarip olup olmadığınızı veya beslenme eksikliğinizin olup olmadığını gösterir.

Tırnaklarınız saydam ve parlak bir tabakadan oluşmaktadır ve çeşitli bölümlere sahiptir. Parmağın tırnağa “yapışık” olan kısmı tırnak yatağı olarak bilinmektedir ve bolca damara sahiptir.

Bunun aksine, yarım ay şekline ve daha beyaz bir renge sahip, tırnağın parmağa en yakın olan kısım lunula olarak adlandırılır. Tırnaklar yaklaşık olarak haftada 1-3 milimetre arasında uzar.

Tırnaklarınızda, size bazı sağlık sorunlarını gösterebilen çeşitli yaralanmalar söz konusu olabilir. Aşağıda tırnaklara bakarak sağlık durumu hakkında bilgi edinebilmeniz ile ilgili ipuçları paylaşıyoruz.

Sararmış Tırnaklar

Ufak kütiküle sahip tırnaklar oldukça sarımsı görünür ve genelde pigmentlenmiş ojelerin çok uzun süre kullanımına dayalı olarak dışbükey bir şekle sahiptir.

Tütün kullanımı da tırnaklarınızın sararmasına neden olabilir. Başka bir olası neden de kuruluk ya da yaşlanmadır. Benzer bir şekilde, bazen bu renk bazı akciğer sorunları, sinüzit veya sıkça gerçekleşen solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olabilir.

Bu bazen, romatoid artrit ilaçları kullanımı kaynaklı olabilir. Çünkü bu ilaçlar sülfür içerir. Günümüzde artık tırnakları temizleyebilen ve rengini açabilen bazı ürünleri bulabilirsiniz.

Bu kabarcıklı hapları biraz suyla karıştırıp tırnaklarınızı daldırarak yarım saat bekletmeniz gerekir. Bunu kullandıktan sonra tırnaklarınızı iyice kurulamanız ve nemlendirici krem kullanmanız önerilir. Ayrıca kullanımdan sonra birkaç günlüğüne oje kullanımından kaçınmanız gerekir.

Onikoliz

Onikoliz; tırnağın, tırnak yatağından ayrılmasıdır. Bunun nedeni bir travma veya periungual siğiller olabilir. Bu ayrıca, özellikle de tırnağın kökü etkilendiğinde sedef hastalığı kaynaklı da olabilir.

Bu sorunun başka bir nedeni hipertiroiddir. Tırnak bazen koyu kahverengi bir renge dahi bürünebilir. İşte bu şekilde tırnaklara bakarak sağlık durumunuzla ilgili ipuçları elde edebilirsiniz.

Pürüzlü yapı

Tırnaklara bakarak sağlık durumunuzla ilgili bilgi alabileceğiniz bir diğer durum ise tırnaklarınızda oluşan pürüzlerdir. Bu pürüzler sedef hastalığı kaynaklı olabilir.

Benzer şekilde, bölgesel dermatit söz konusuysa da bu sorundan muzdarip olabilirsiniz. Gördüğünüz gibi tırnaklara bakarak sağlık durumunuzu anlamak mümkün olabilir.

“Şişkinlik”

Bunun nedeni içteki dokunun yumuşaması ve tırnakta genelde kaşık şeklini andıran bir eğim oluşmasıdır. Bu, akciğer sorunu, kolon iltihabı, siroz, endokardit veya çölyak gibi durumların bir belirtisi olabilir.

Ancak ilginçtir ki; çoğu durumda tırnaklarında bu anormallikleri sergileyen insanlar bahsettiğimiz hastalıklardan muzdarip değillerdir. Bu, doğrudan genetiğin bir sonucu olabilir.

Kaşık Tırnak

Bu, bir önceki sorunun tam tersi bir durumdur; çünkü tırnak şişmek yerine çöker (bu herhangi bir yönde olabilir) ve tırnaklar oldukça yumuşar.

Daha fazlası için: Sağlık Durumunuzu Ayaklarınızdan Anlayın

Bunun nedeni petrolden gelen çözücü maddelere doğrudan dokunmakla ilişkilidir. Ancak bunun bir diğer nedeni, kişi anemiden muzdarip olsun veya olmasın demir eksikliği olabilir. Bu söz konusu olduğunda ferritin seviyelerinin analiz edilmesi gerekir.

Beau Çizgileri

Bunlar tırnağın tamamını etkileyen çöküntülerdir. Birden fazla çizgi oluştururlar. Bu çizgiler tüm tırnaklarda veya bir kısmında ortaya çıkabilir.

Bunların kaynağı tırnaktaki yaralanmalar veya ciddi bir yetersiz beslenme, kalsiyum veya çinko eksikliği, diyabet veya sedef hastalığı ile ilişkili sorunlar olabilir.

Bunların aynı zamanda tırnağın düzenli büyümesinin kesintiye uğraması veya kemoterapi tedavisinin uygulanması sonucu da ortaya çıkabileceğini aklınızda tutmanızda fayda vardır.

Muehrcke Çizgileri

  • Bunlar çapraz bir şekilde oluşan beyaz çizgilerdir.
  • Özellikle albümin düzeyleri uygun miktarda olmadığı zaman ortaya çıkar.
  • Bu nedenle, albümin düzeyleri kontrol edilmeye başlandığında bu çizgiler de kendiliğinden yok olacaktır.
  • Bir önceki durumda olduğu gibi, başlıca nedeni yetersiz beslenme veya kemoterapidir.

Lökoniki

Bu tırnakların ya tamamen, ya da bazı kısımlarda beyaza dönüştüğü bir sorundur ve beyaz çizgilere veya noktalara neden olabilir. Aynı zamanda tüm tırnaklarda aynı anda veya tırnakların sadece bir kısmında ortaya çıkabilir.

Lökoniki, yetişkinlerde veya çocuklarda sıkça görülen izlerdir. Klinik açıdan bir önemi yoktur ve çinko açısından zengin yiyecekler yiyerek çözülebilen geçici bir sorundur.

Çizgili Tırnaklar

Çizgiler dikey olur ve oldukça yaygın görülür. Bu çizgiler tırnağın büyümesindeki basit kusurlardır ve herhangi bir sağlık sorununu işaret etmemektedir; ancak yaşla bağlantılı olabilir.

Bu çizgilerin normal tırnağın yaşlanmasıyla bağlantılı bir sorun olması nedeniyle, tırnağın yeniden oluşmasına ve eşit bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için keratin bazlı oje kullanabilirsiniz.

Kopuk Biçimli Kanamalar

Bu soruna sahipseniz, tırnakların altında kırmızı çizgiler görebilirsiniz. Çoğu zaman bunlar endokardit, önemli bir travma veya sedef hastalığı kaynaklıdır. Diğer durumlarda C vitamini eksikliği de kanamalara neden olabilir.

Renkte Değişiklik

Lunula sıkça renk değiştirebilir. Demir eksikliği söz konusu olduğunda, tırnak yatağı oldukça solgun bir renk alacaktır. Siroz ile ilişkili bir sorun söz konusu olduğunda, tırnak beyaza dönüşebilir.

Tırnağın Yarısının Farkla Renkte Olması

Bu durum, tırnağın iki renk olması durumunda görülür. Lunulanın bir kısmı kahverengi bir renge bürünür. Bu problemi karaciğer sorunu yaşadığınızda görebilirsiniz.

Zayıf veya Bölünmüş Tırnaklar

Zayıf veya bölünmüş tırnaklar nispeten yaygın bir sorundur ve genellikle kuruluktan kaynaklanır. Bu nedenle, çözümü tırnakları iyice ve sıkça nemlendirmektir.

Tırnaklarınızı nemlendirmenin en kolay yolu onlara badem yağına batırılmış bir pamuk ile masaj yapmaktır. Bunu günde birkaç kez yapmalısınız. Gece iyi bir krem kullanın ve özellikle de kütiküller olmak üzere, parmaklarınıza masaj yapın.

Sonuç Olarak…

Gördüğünüz gibi, tırnaklarınızı etkileyebilen pek çok sorun söz konusudur. Ancak bu sorunların her birinin çabuk ve kolay bir çözümü vardır.

Doğru çözümü bulmak için tırnaklarınızdaki değişiklikleri takip etmeniz ve sorunu zamanında belirlemeniz yeterli olacaktır. Her gece iyi bir nemlendirici krem uygulamanız gerektiğini ve özellikle tırnaklarınızın kütikül alanına odaklanmanız gerektiğini unutmayın.