Siğiller Neden Oluşur?

Siğiller Neden Oluşur?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2019

Siğiller farklı biçimlere sahip olan ve vücudun farklı yerlerinde ortaya çıkan bir tür cilt lezyonudur. Her ne kadar genel olarak tehlikeli olmasalar ve sadece estetik açıdan rahatsız edici olsalar da, yine de siğilleri özellikle ağrıya neden olmaları veya hassas bölgelerde var olmaları durumunda bir doktora göstermekte yarar vardır.

Aşağıda onların ortaya çıkışına nelerin neden olduğunun yanı sıra onları kolayca yok etmek için bazı oldukça etkili doğal ilaçları tarif edeceğiz.

Bazı durumlarda, onların siğilleri incelemesini ve uygun tedaviyi belirlemelerini mümkün kılmak için bir dermatolog görmekte yarar vardır. Aklınızda bulundurmanız gereken bazı işaretler aşağıdaki gibidir:

 • Siğilde enfeksiyon veya kanama
 • Ağrı
 • Üreme organında veya anal alanda siğiller
 • Diyabet veya AIDS
 • Renkte veya görünümde değişiklik
 • Elimine etmede kalıcı zorluk

Doktorun siğilleri almaya karar vermesi durumunda bir soğuk tedavi (kriyoterapi) gümüş nitrat kullanımın, nispeten her zaman daha etkili olmaktadır ve daha az agresiftir. Bazı durumlarda, doktor ayrıca onun ameliyat yoluyla alınmasını tavsiye edebilmektedir, ancak bu nadir bir durumdur.

Ayrıca siğillerin insanlar arasında ve yine aynı kişi üzerinde bulaşıcı olabileceğinin not edilmesinde yarar vardır. Bundan en sık etkilenenler çocuklar ve gençlerdir.

Papillom Virüsü

deri katmanları

Siğillerin ortaya çıkışının nedeni, 70 farklı alt türü mevcut olan insan papillom virüsüdür. Bu virüs deri hücrelerinin hızlıca çoğalmasına neden olmaktadır ve böylece tehlikeli olmayan, ancak bulaşıcı ve rahatsız edici büyümeler söz konusu olur.

Ancak siğillerin kaynağının bir virüs olması nedeniyle bu, ilgili kişinin zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduğu ve virüsle mücadele edemediği anlamına gelmektedir. Bu virüs hepimizin içinde mevcuttur ve savunmasız kaldığımız anda siğiller ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, bazı insanlarda siğiller elimine edilse de ileride tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle bir doktora görünüp bunları tedavi ettirmenin yanı sıra, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi tavsiye etmekteyiz. İyi bir diyet ve sağlıklı bir yaşam, egzersiz yapmak ve toksik maddelerden uzak durmak önem teşkil etmektedir.

Senede iki kere ekinezya kürü yapmanızı öneririz. Bu tıbbi bitki savunmanızı arttırmak için birebirdir. Onu sene boyunca farklı zamanlarda tüketmek ve etkililiğini sürdürmesini sağlamak için gerekli şekilde ara vermek önerilmektedir.

mor bir çiçek

Onu Nasıl Tüketmeliyim?

 • Üç ay boyunca tüketin. Ardından on beş gün ara verin ve sonra tekrar bir ay daha tüketin.
 • Devam dozu: Günde 2,5 gram tüketin.
 • Bağışıklık sisteminizin oldukça zayıf olması ve tekrarlayan enfeksiyonların görülmesi durumunda günde 5 gram tüketin.
 • Enfeksiyonun artması durumunda, enfeksiyon dinene kadar günlük devam dozunu iki veya üç misline çıkarın.
 • Enfeksiyonun devam etmesi durumunda, enfeksiyon tamamen ortadan kalkana kadar dozu yüksek seviyede muhafaza edin (günde 5-7 gram).  Daha sonra normal devam dozuna dönün.

Üç yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Bunun kafein ve bağışıklık bastırıcılarla etkileşime girdiğini göz önünde bulundurun. Papatyaya alerjisi olanlar dikkatli olmalıdır.

Siğiller Doğal Tedaviler İle Nasıl Yok Olur

Tıbbi tedavinin ve bağışıklık sisteminizi düzene sokmanın yanı sıra kendi başınıza kolayca deneyebileceğiniz bazı doğal tedaviler de mevcuttur:

Yeşil İncir Sütü

İncir ağacından doğrudan incir topladığınızda sapından bir tür beyaz ve kremsi sütün geldiğini görürsünüz. Bundan bir damla doğrudan siğilin üzerine uygulayın ve bunu ihtiyaca göre senede birkaç kez tekrarlayın. Bu madde siğilleri yok etmeye yardımcı olacaktır.

incir dalı

Sarımsak

Sarımsak birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Bu durumda, eğer onu çiğ olarak yerseniz, bu sizin savunmanızı arttırmaya yardımcı olacaktır. İyi bir seçenek, onun tıbbi özelliklerini güçlendirmenin bir yolu olan Tibet sarımsak tedavisidir.

Ancak bir parça keserek, bunu doğrudan siğilin üzerine uygulayarak ve üzerini yara bandıyla kapatarak da uygulayabilirsiniz. Siğil yok olana kadar bunu her 12 saatte bir tekrarlayın.

Chelidonium Majus (Kırlangıç Otu)

Bu bitki siğilleri ve küçük iç yağı birikimlerini yok etmektedir. Havanda ufak bir dalı rendeleyin ve siğilin üzerine uygulayın. Üzerini yara bandıyla kapatın. Bunun yaklaşık yarım saat durmasına izin verin, çünkü kuruması bu kadar sürmektedir. Günde bir kere uygulayabilirsiniz. Kullanımın ardından ellerinizi iyice yıkamanız önerilmektedir.

Resimler, avogel_schweiz y de keepps izniyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.