Doğal Yollarla Siğil Tedavisi

Doğal Yollarla Siğil Tedavisi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Siğil, virüslerin yol açtığı deri büyümesidir; değişik renk ve boyutlarda olabilir. Genellikle eller, ayaklar ve boyunda çıkar ancak vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilirler. Ciddi sağlık problemlerine yol açmasalar da kişide rahatsızlık hissi ve kaygı uyandırabilirler. Neyse ki doğal malzemelerle siğil tedavisi uygulamak mümkün!

Sarımsak: Etkin bir ilaç

Sarımsak, yemeklerinize ekleyebileceğiniz çok sağlıklı bir seçenektir ve üstelik oldukça etkili bir siğil tedavisi yöntemidir. Bir diş taze sarımsağı macun kıvamına gelene dek iyice ezin ve doğrudan siğilin üzerine sürün. Üzerini temiz bir bezle sararak bir gece bu şekilde bekletin.

Sabah kalktığınızda sarımsağı kaldırarak siğilin üzerini temizleyin. Siğil kuruyup kendiliğinden düşene kadar bu uygulamayı her gece tekrar edin. Sarımsak siğili yok etmekle kalmayacak, bu bölgede yeni siğil oluşumlarını da önleyecektir.

siğil tedavisi

Sarımsak ile hem küçük hem büyük boyuttaki siğilleri tedavi edebilirsiniz, ancak büyük siğillerin ortadan kaybolması bir iki ay sürebilir. İhtiyacınız olan tek şey sabır ve kararlılık.

Bant Metodu

Çocuklar dahil herkes için geçerli harika bir yöntemdir. Siğilin üzerine küçük bir parça yapışkan bant yerleştirerek altı gün boyunca o şekilde bırakmanız. Bu sürenin sonunda bantı kaldırıp siğili birkaç dakika suda bekletin.

Ardından ponza taşı veya törpü yardımıyla ölü deriyi atmak için siğilin üzerini nazikçe ovalayın. Yeni bir bant parçası yerleştirin ve siğil kaybolana kadar bu işlemi aynı şekilde tekrar edin. Sonuç almanız bir iki ay sürebilir.

Muz Kabuğu

muz

Muz kabuğu salisilik asit içerdiğinden siğilleri kurutmada faydalı olabilir. Bir muz kabuğundan küçük bir parça kesin ve iç bölümü siğille temas edecek şekilde üzerine yerleştirin. Gece uyumadan önce bir bantla kabuğu yerine sabitleyin. Bandajı günde bir veya iki kez değiştirebilirsiniz. Siğil yok olana dek tedaviyi sürdürmeniz gerekiyor.

Limon Suyu

Günde birkaç kez limon suyu uygulaması siğillerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Limon suyuna batırdığınız bir pamuk parçasını siğilin olduğu bölgede birkaç saniye boyunca bekletin. Siğil kuruyarak siyahlaşıp düşene kadar günde üç dört kez uygulamayı tekrar edin.

İlginizi çekebilir ...
Uçuk Nedir ve Neden Tekrar Çıkar?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Uçuk Nedir ve Neden Tekrar Çıkar?

Uçuk, tekrarlanan sorunların en yaygın olanlarındandır; ve kötü görünmesinden ziyade ciddi bir sağlık tehdidi olarak değerlendirilmelidir.  • Mousavi, Z. B., Mehrabian, A., Golfakhrabadi, F., & Namjoyan, F. (2018). A clinical study of efficacy of garlic extract versus cryotherapy in the treatment of male genital wart. Dermatologica Sinica. https://doi.org/10.1016/j.dsi.2018.06.007

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.