Beslenmeyle Siğilleri Önleme ve Tedavi Etme Yolları

Siğillerin bir sorun olmasına izin vermeyin! İyi bir beslenme düzeni ile siğillerle savaşın!
Beslenmeyle Siğilleri Önleme ve Tedavi Etme Yolları
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siğiller başınıza dert mi oluyor? Tedavinize destek mi olmak istiyorsunuz? Siğilleri tedavi etmenin karmaşık olabileceğini biliyoruz fakat deneyebileceğiniz farklı seçenekler var.

Bu sorunu çözememekten sıkıldıysanız bu makaleyi okuyun. Beslenme düzeniniz kontrol edebileceğiniz bir şeydir ve siğilleri tedavi etmek için kolay ve ucuz bir yol olarak denenebilir.

Siğil Nedir?

Siğiller vücut virüsler tarafından saldırıya uğrandığında ortaya çıkar. Siğile sebep olan en yaygın virüs İnsan Papilloma Virüsüdür (HPV).

Bu siğilin en çok bilinen türlerinden biri genital siğildir. Güvenli cinsel ilişkiye girilmesi önerilse de bu virüsün bulaşma riski her zaman vardır. 

Eğer bu başınıza gelirse, doktorunuzun tavsiyelerini dinlemenizi ve tedavinize aşağıdaki öneriler ile destek olmanızı öneririz. Ayağınızda, genital bölgenizde ya da yüzünüzde çıkan herhangi bir siğile dikkat etmeniz çok önemlidir.

siğilleri

Bazen insanlar bu problemi uzun süre göz ardı ederler.

Sebze Yiyin

Siğilleri tedavi etmenin ilk adımı yeterince vitamin ve mineral tüketmektir. Bunun en iyi yollarından biri yeşil lifli sebzeler ve deniz yosunu tüketmektir. İkisi de B vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Bu tarz gıdalar bağışıklı sisteminizi güçlendirir ve HPV belirtilerine karşı sizi daha hazırlıklı kılar.

Özellikle lahana, esmer su yosunu, niro, ıspanak, brokoli, arame, marul, spirulina yosunu ve roka tüketmenizi öneririz.

yeşil sebzeler

Deniz yosunu ya da deniz bitkilerinin pek yaygın tüketilen gıdalar olmadığı ortadadır fakat onlara bir şans vermelisiniz. Çok besleyicidirler ve sizi hızlı bir şekilde doyururlar.

Siğillerle Savaşmak için En İyi Meyveler

Meyveler siğillerle savaşmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için tüketebileceğiniz gıdalardandır. Ne tarz bir meyve yediğinize göre yararları değişebilir.

Bazı örnekleri şunlardır.

 • Domatesler, böğürtlenler ve biberler antioksidan açısından zengindir. En iyi yanı da kalorileri düşük olduğu için yemeğinize dahil ederken endişe etmenize gerek kalmaz.
 • Kırmızı biber, limon ve diğer turunçgiller. Hepsi çok fazla C vitamini içerir ve bu vitamini en fazla alabileceğiniz gıdalardandırlar.
 • Bal kabağı ve bal kabağı çekirdeği A vitamini içerir. Bu vitamin hücrelerin diğer hücrelerle iletişimini güçlendirdiği için siğillerle başa çıkmak için bal kabağı çok önemli bir gıdadır.

Aromatik Şifalı Otlar

Aromatik şifalı otlar yemeklere tat katarlar. Ayrıca vücudunuzun virütik, bakteriyel ve parazitik enfeksiyonlarla savaşmasına da yardımcı olurlar.

Bunun sebebi aromatik şifalı otların flavonoid ve fenolik asit formunda antioksidanlar içermeleridir. Flavonoidlerin antimikrobik özellikleri vardır ve kalp hastalıklarıyla başa çıkmak için birebirdirler.

Fenolik asit oksidasyondan kaynaklı hücre zararlarını azaltır. Fenolik asidi kapsül formunda alabilirsiniz fakat biz bunu aromatik şifalı otlardan almanızı öneririz.

kurutulmuş ot

Düzenli olarak tüketmeyi denemeniz gereken gıdalardan bazıları sarımsak, kekik, biberiye, yeşil çay, karanfil ve siyah çaydır.

Bu şifalı otlardan yapılan içecek ya da çayları her gün içmenizi öneriyoruz. Tatlandırıcı ya da şeker koymamanız iyi olur. Fakat doğal organik bal ekleyebilirsiniz.

Protein

et çeşitleri

Siğillerle savaşmak için tüketmek istediğiniz gıdalardan biri de hafif proteinler. Hem hayvansal hem de bitkisel protein tüketmek önemlidir:

 • Beyaz et
 • Tofu
 • Fındık
 • Balık
 • Hindi
 • Tavuk
 • Tavşan
 • Fasulye

Fasulye gibi fındık da kalsiyum ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Eğer bunları önceden bahsettiğimiz gibi sebzelerle karıştırırsanız bedeniniz zırh gibi güçlenir.

Soğuk su balıkları da siğilleri tedavi etmek için çok değerlidir. Fakat özellikle çok fazla yağ içeriyorsa kırmızı etten kaçınmanızı öneririz.

Pek tüketilmeyen bir diğer protein istiridyedir. Çok fazla çinko içerdikleri için siğilleri tedavi etme konusunda muhteşemdirler. Bu mineral bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Siğili Tedavi Etmek İçin Yemekten Kaçınmanız Gereken Gıdalar

Artık ne yemeniz gerektiğini bildiğinize göre, sırada yemekten kaçınmanız gereken bazı gıdalar var:

 • İşlenmiş gıdalar
 • Sağlıksız ya da doğal olmayan yağlar
 • Kafein ve diğer uyaranlar
 • Alkol
 • Margarin ve tereyağ

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.