Siğillerden Kurtulmanıza Yardımcı 7 Esansiyel Yağ

Her ne kadar nahoş yan etkileri olmasa da, esansiyel yağı uyguladıktan sonra acı verici bir yanma hissi duyarsanız, bölgeyi hemen bol su ile yıkamalısınız.
Siğillerden Kurtulmanıza Yardımcı 7 Esansiyel Yağ

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siğillerden kurtulmak ister misiniz? O halde, siğillerden kurtulmanıza yardımcı bu 7 yağı mutlaka denemelisiniz!

Siğiller, bir deri enfeksiyonundan kaynaklanan küçük cilt değişiklikleridir. Bulaşıcı virüs, İnsan Papilloma virüsünün (HPV) bir alt türüdür. Bu virüs çabuk çoğalır. Yüksek oranda bulaşıcı ve sert cilt değişiklikleri üretene kadar yavaş yavaş hücre büyümesini uyarır.

Bağışıklık sistemi, virüsü savuşturmak için gerekli antikorları üretir. Dolayısıyla, siğillerin ortaya çıkması, zayıflayan bir bağışıklık sisteminin göstergesi olabilir. Bununla birlikte, siğillerin ortaya çıkması mutlaka ciddi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Acımazlar ve genellikle birkaç doğal ilaçla kolaylıkla tedavi edilirler.

Siğillerden Kurtulmanıza Yardımcı 7 Esansiyel Yağ

Siğillerin herhangi bir zamanda ve neredeyse vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceğini biliyoruz, bu yüzden bu makalede siğiller konusunda size yardımcı olacak 7 esansiyel yağı göstermek istiyoruz!

1. Güveyotu Esansiyel Yağı

bitkisel yağ

Bu esansiyel yağ, cildinizi enfeksiyonların zararlı etkilerine karşı koruyabilen en popüler antiviral ve antibakteriyel takviyelerden biridir. Bu yağın etkilenen noktaya uygulanması, siğillerin boyutunu yavaş yavaş azaltır. Artı, ilave bir etki olarak, siğilleri bulaşıcı yapan virüsü ortadan kaldırır.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Etkilenen bölgeye birkaç damla güveyotu yağı uygulayın ve durulamadan etki etmesine izin verin.
 • Bu işlemi günde en az iki kez, her gün tekrarlayın.

2. Nane Esansiyel Yağı

Nane yağının anti-viral özellikleri siğillerden kurtulmanıza yardımcı olur. Yağın doğal maddeleri, virüsün çoğalmasını ve cildin diğer bölgelerinde yeni siğiller oluşmasını önler.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Nane yağını bir pamuk topuna cömertçe döküp siğile uygulayın.
 • Yağı uyguladıktan sonra, siğilin üzerine bir bant yerleştirin ve gece boyunca bekletin.
 • Bu işlemi, siğiller tamamen yok olana kadar günde bir kez tekrarlayın.

3. Çay Ağacı Esansiyel Yağı

bitkisel yağ

Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile bilinen çay ağacı esansiyel yağı siğillerin tedavisinde en sık kullanılan doğal reçetelerden biridir. Antiviral özellikleri, İnsan Papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu enfeksiyonu etkili biçimde savuşturan terpinolen ve alfa-terpinen gibi bileşenler içerir.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Siğil üzerine birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı uygulayın ve etki etmesi için bekleyin. Cildiniz yağı emsin.
 • Etkili sonucu görmek için bunu günde iki ya da üç defa tekrarlayın. Her gün yapın.

4. Okaliptus Esansiyel Yağı

Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde alışılmış bir şekilde kullanılmasına rağmen, okaliptus esansiyel yağı siğillerden kurtulmanıza yardımcı olur. Kullanımı derinin ele sert gelen oluşumlarını “yakar” ve enfeksiyonu başlatan virüse karşı savaşır.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Siğilin üzerine birkaç damla okaliptus esansiyel yağını dökün ve hafifçe ovun; üzerini bir bandajla örtün.
 • Yağı iki ila üç saat arası bir süre bekletin ve bandajı çıkarıp işlemi tekrarlayın, iki üç saat daha bekletin.

5. Karanfil Esansiyel Yağı

bitkisel yağ

Karanfildeki esansiyel yağı içerdiği biyolojik olarak aktif antiviral bileşikler (karvakrol ve öjenol gibi) sayesinde cilt üzerinde siğillerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve İnsan Papilloma virüsü ile mücadelede çok etkilidir. Yağın siğillere doğrudan uygulanması, siğilin boyutunu azaltmaya ve bir iyileşme etkisi yaratmaya yardımcı olur.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Siğilin üzerine birkaç damla karanfil esansiyel yağından uygulayın ve etki etmesi için durulamadan bırakın.
 • Sorun kontrol altına alınana kadar işlemi günde üç kez tekrarlayın.

6. Kekik Esansiyel Yağı

Kekikten elde edilen esansiyel yağ, siğiller önemli bir boyuta ulaştığı zamanlar da dahil olmak üzere bu durumun tedavisini kolaylaştıran anti-bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu özellikler, sert lezyonların devam eden büyümesine engel olur ve virüsün etkinliğini kontrol altına alır ve cildin diğer alanlarına yayılmasını önler.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Bolca karanfil yağını bir pamuğa ekleyin ve siğilin üzerine uygulayın. Sonrasında etkilenen bölgeye bir bandaj kapatın.
 • İki saat beklettikten sonra bandajı çıkarıp işlemi tekrarlayın.

7. Zencefil Esansiyel Yağı

zencefil yağı

Zencefilde bulunan başlıca biyoaktif bileşik olan Gingerol, antibiyotik ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu durum, bu talihsiz cilt değişikliklerini ortadan kaldırmayı kolaylaştırır. Doğrudan uyguladığınız zaman, zencefil esansiyel yağı, virüs ile başa baş bir mücadeleye girer ve sonuç olarak zafer kazanır ve siğilleri oluşturan fazlalık cilt tabakasını kaldırır.

Bunu nasıl kullanabilirim?

 • Siğilin üzerine birkaç damla zencefil esansiyel yağı sürün. Daha sonra cildinizin yağı emmesine izin verin.
 • Bu işlemi, siğiller kaybolana kadar günde üç ila dört defa tekrarlayın.

Siğiller için bu esansiyel yağların harika özelliklerinden yararlanmalısınız. Bu yaramaz küçük cilt yaratıklarının cildinizin güzelliğini mahvetmesine engel olun!

Bu makalede birçok harika seçenek var. Özellikle ilgi çekici bulduğunuz ya da dikkatinizi çeken hangisiyse kullanın. Mükemmel sonuçlar elde edeceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.