Siğillerden Kurtulmak için Sarımsak ve Limon Tedavisi

Şu çirkin siğilden kurtulmak mı istiyorsunuz? Bu doğal ve sağlıklı tedaviyi deneyin ve cilt probleminize elveda deyin!
Siğillerden Kurtulmak için Sarımsak ve Limon Tedavisi
Lourdes Martínez

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Lourdes Martínez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siğillerin büyümesini önlemek önemlidir. Siğillerden kurtulmak için bağışıklık sisteminizi bu ev tedavisi ile güçlendirin!

Siğiller, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu küçük cilt anormallikleridir. Bu virüsün 70 tane alt kategorisi vardır.

Bu virüs hücre büyümesinde ani bir ivmelenmeye neden olur. Zaman geçtikçe hızlı bir şekilde yayılan ağrısız ve iyi huylu bir büyümeye sebep olur.

Görünüşleri ciddi bir problem anlamına gelmezken, virüsün yayılmasını durduramayan zayıf bir bağışıklık sisteminin bir işaretidir.

Buna ek olarak, birçok kişi estetik nedenlerden ötürü onlardan kurtulmak istemektedir.

Şanslıyız, artık siğillerin azalmasına veya tamamen ortadan kaldırılmasına izin veren, aktif içeriklere sahip, ticari ve ev yapımı olan geniş bir ilaç yelpazesi mevcuttur.

Bu ilaçların arasında, bu basit bir sarımsak-limon tedavisi vardır. Bir süre kullanıldığında, bu tedavi yara izi bırakmadan iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Haydi gelin deneyelim!

Siğillerden kurtulmak için sarımsak-limon tedavisi

Eski bir tedavi olan sarımsak ve limonun bileşimi, cilt enfeksiyonları için en yaygın doğal antibiyotik ve antifungal maddelerden biridir.

Her iki maddenin de güçlü aktif maddeleri vardır. Uygulandıktan sonra bu ajanlar çeşitli mantar, virüs ve bakteri türlerinin büyümesini yok ederler ve tekrar olmasını engellerler.

Bu da yetmiyormuş gibi çok ekonomiktir, çok kolay bulunurlar ve ticari muadillerinden farklı olarak istenmeyen yan etkilere neden olan bileşikler içermezler.

Sarımsağın faydaları

sarımsak

Doğadaki en güçlü antibiyotik olarak düşünülen sarımsağın, siğil oluşturan enfeksiyonların ortadan kaldırılmasında çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

İçeriğindeki aktif ajan allisin, anti-viral ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Parmaklardaki, boyundaki ve vücudun diğer görünür bölümlerinde oluşan siğilleri azaltmak için idealdirler.

Hem yiyerek hem de doğrudan uygulayarak bu kötü görünümlü meseleyi iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Bunun nedeni, içeriğindeki besin maddelerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve mikroorganizmaların saldırısına karşı bağışıklık tepkisini uyarmasıdır.

Hepsinden iyisi, siğillerin tamamen yok olmasından sonra izlerin görünümünü azaltan hücre yenilenmesini teşvik eder.

Limonun faydaları

limon

Limon suyu, cilt pH seviyelerini düzenleyen asidik bileşikler bakımından zengindir. Bu nedenle, siğil gibi lekelerin ortadan kaldırılmasını destekler.

Bunun nedeni; anti-fungal, anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahip olmasıdır. Bunların hepsi, hem iç hem de dış sağlığı etkileyen birçok mikrobun ortadan kaldırılmasını desteklemektedir.

Bu nedenle limon suyu, tahrişe ve ağrıya neden olan cilt sorunlarının hafifletilmesi için idealdir.

Buna ek olarak, ilginç bir aydınlatma etkisi vardır. Bir süre sonra lekelerin, yaraların ve diğer izlerin görünümünü önemli ölçüde azaltır.

Peki bu sarımsak-limon siğil tedavisini nasıl yapacağız?

sarımsak ve limon

Sarımsak ve limon, çoğunlukla mutfak kullanımları için çoğu insanın elinde bulunan iki malzemedir.

Bu yüzden, bu tedaviyi yapmak gerçekten çok kolaydır ve büyük bir yatırım da gerektirmemektedir.

Etkilerinin tek bir uygulama ile gerçekleşmediğini anlamak önemlidir. Siğillerden kurtulmak için her gün kullanılmalıdır.

Malzemeler

 • 1 diş sarımsak
 • Yarım limonun suyu
 • Yara bandı (eğer gerekiyorsa)

Ne yapacağım?

 • Sarımsakları hamur kıvamına gelene kadar ezin. Daha sonra yarım limonun suyunu karıştırın.
 • Malzemeler bir jel kıvamı alana kadar birkaç dakika bekleyin, sonra doğrudan siğile uygulayın.
 • Bu tedavinin gece boyunca çalışmasına izin vermek için, etkilenen bölgeyi bir yara bandı ile iyice kapattığınıza emin olun.
 • Ertesi gün cildinizi bol miktarda su ile durulayın ve iyice kurutun.
 • Siğil tamamen yok oluncaya kadar her gece tekrarlayın.

Aklınızda tutun:

Siğili asla zorla çıkarmaya, yolmaya çalışmayın. Bu yaralanmalara ve enfeksiyona neden olabilir.

Siğillerin yayılmasını önlemek için onlarla doğrudan temas eden maddeleri tekrar kullanmaktan kaçının. Bunları kullanmanız gerekiyorsa, öncelikle iyice dezenfekte ettiğinizden emin olun.

Bu tedaviye ek olarak, bağışıklık sistemini destekleyen gıdalar ve takviyeleri tüketin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Abeck, D., & Fölster-Holst, R. (2015). “Quadrivalent human papillomavirus vaccination: A promising treatment for recalcitrant cutaneous warts in children”, Acta Derm Venereol, 95 (8): 1017-1019.
 • Bonnez, W. (2015) “Papillomaviruses”. In: J.E. Bennett, R. Dolin, M.J. Blaser (eds.), Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases. Philadelphia, PA: Elsevier. Chap. 146.
 • EL, I. P. (2009). VIRUS DEL PAPILOMA HUMANO. Disponible en: https://www.aepcc.org/wp-content/uploads/2019/06/Folleto_divulgativo_Infeccion1.pdf
 • Habif, T.P. (2016). “Warts, herpes simplex, and other viral infections”. In: Habif, T.P. (ed.), Clinical Dermatology: A Color Guide to Diagnosis and Therapy. Philadelphia, PA: Elsevier. Chap. 12.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.