Havuç ve Sarımsak Tedavisi ile Yorgunlukla Savaşın

Havucu ve sarımsağı karıştırmak bize birçok besin sağlar. Bu meyve suyu bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve yorgunluk ile savaşır.
Havuç ve Sarımsak Tedavisi ile Yorgunlukla Savaşın

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Zaman zaman kendimizi aşırı fiziksel ve zihinsel yorgunluk ile savaşırken buluruz. Bu olduğunda, havuç ve sarımsak ile yapılan bu kolay tedaviyi deneyin.

Mevsimlerin değişmesi ile bağışıklık sistemimiz normalden daha zayıf hale gelebilir. Bu, herhangi bir fiziksel efor sarf ettiğimizde de bizi yorgun düşürür. Zayıf bir bağışıklık sistemi de, birbiri ardına gelen soğuk algınlıkları demektir.

Eğer bundan muzdaripseniz, yediğiniz gıdalara dikkat etmenizi öneririz.

Doğal ve besin değerleri açısından zengin gıdaları seçin. Özellikle de bize enerji verebilecek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yiyecekler seçmelisiniz.

Bu yazımızda harika bir seçenek hakkında konuşmak istiyoruz: havuç ve sarımsak suyu. Bu, kendinizi harika hissetmenize ve günü daha fazla enerji ile yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Sağlığınıza iyi bakmak için havuç ve sarımsak

havuç suyu içen kadın

Havuç, göz ve cilt sağlığına yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar. Eğer kahvaltıda lezzetli bir şekilde tüketirsek, sarımsaktan da en iyi şekilde faydalanabiliriz.

Alışkın olmadığımız bu adımı atmayı ve ikisini birleştirmeyi deneyin. Hem yoğun, hem de canlandırıcı bir meyve suyu elde edeceksiniz. Eczaneden aldığınız herhangi bir vitamin hapı kadar etkilidir.

Bu sizi daha iyi hissettirecek. Şimdi bu kolay tedavinin neden size yardımcı olacağını açıklamak istiyoruz.

Havuç, besin dolu bir hediye

Havuç karotenoid açısından zengindir. Ona güzel turuncu rengini veren şey budur.

Bir bardak havuç suyu içmek sağlığınız için mükemmeldir, hem de çok kolaydır. A, C, K, B8 ve B9 vitaminleri, pantotenik asit gibi antioksidanlar ve potasyum, demir, bakır ve manganez gibi mineralleri içerir.

 • Bir diğer bilgi de, havuçların antiseptik ve antibakteriyel bileşiklere sahip olmalarıdır. Bu bileşikler bağışıklık sisteminize yardımcı olur.
 • Bu elementler bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Ayrıca bize enerji verirler ve C vitamini hepimize daha fazla yardımcı olmaktadır. Bu yumru kök, beyaz kan hücrelerini destekleyerek bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Böylelikle de dışsal virüslere karşı daha iyi mücadele edebiliriz.
 • Bu meyve suyu canlandırıcı, sindirime yardımcı ve iyileştiricidir. Diyabet hastaları için de yararlı olabilir. Karotenoidler sayesinde, havuç suyu kan şekeri seviyelerini düzenler.
 • Bu antioksidanlar vücudumuz tarafından salınan insülin miktarını düzenler. Ayrıca, bedenlerimiz tarafından metabolize edilen glikoz miktarını da düzenlerler. Bu faktörlerin her ikisi de kan şeker seviyelerinin sağlıklı kalmasını sağlamaya yardımcı olur.
 • Bu meyve suyunu içmek karaciğer için de iyidir. Bunun nedeni, havuç ve sarımsak suyunun antiseptik özelliklere sahip olmasıdır. Bu meyve suyu kabızlık ile savaşır ve gastro-intestinal sağlığımıza yardımcı olur.
kan hücreleri

Sarımsak bizi birçok hastalıktan korur

Sarımsak, doğrandığında daha fazla fayda sağlayan bazı gıdalardan biridir. Sarımsağı doğramak, allisin gibi enzimleri aktive eder.

 • Sarımsağın sülfürik içeriği demir metabolizmamızı arttırmamıza yardımcı olur.
 • Bunu ferroportin üretimini destekleyerek yapar. Bu, hücrelerin ihtiyaç duyduklarında, demir depolamasına yardımcı olan bir proteindir.
 • Bunun önemli olmasının sebebi bize enerji vermesidir. Ayrıca, yorgunlukla mücadelemize de yardımcı olur.
 • Sarımsağın ilginç bir yönü, flavonoidler ve sülfür içeriğidir. Günde iki diş sarımsak yiyerek vücudumuzun ihtiyacı olan bu minerallerden yeterli miktarda alırız.

Sarımsak ayrıca şunlar bakımından da zengindir:

 • C ve B-kompleks vitaminleri
 • Manganez, bakır, selenyum, fosfor, çinko ve demir gibi mineraller
 • Protein

Şimdi size bu içeceği nasıl yapacağınızı anlatmak istiyoruz. Böylelikle enerjinizi artırabilir ve yorgunluk ile mücadele edebilirsiniz.

Bu doğal havuç ve sarımsak suyunu nasıl hazırlayacağız?

havuç ve havuç suyu

Malzemeler

 • 3 adet havuç
 • 2 diş sarımsak
 • 1 bardak (200 ml) su

Hazırlanışı

Bu karışımı 5 dakikada hazırlayabilirsiniz. Kahvaltı için de harika bir seçenektir.

 • Öncelikle, seçtiğiniz havucun ve sarımsağın organik olduğundan emin olun. Sarımsağın boyutu irice olmalıdır ve kuru olmamalıdır.
 • Havucu yıkayın ve katı meyve sıkacağında onu sıvı hale getirin.
 • Ardından sarımsağı doğrayın. Bunu yapmak enzimleri aktive eder.
 • Hepsini miksere koyun ve yumuşak bir kıvama gelene kadar çalıştırın.

Bu içeceğin tadı tam olarak tatlı değildir.

Fakat, havucun yumuşak tadının ve sarımsağın sülfür içeriğinin ince bir kombinasyonu vardır. Bu gerçekten tatmanız gereken tazeleyici bir içecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • da Silva Dias, J. C. (2014). Nutritional and Health Benefits of Carrots and Their Seed Extracts. Food and Nutrition Sciences. https://doi.org/10.4236/fns.2014.522227
 • Hanif, R., Iqbal, Z., & Iqbal, M. (2006). Use of vegetables as nutritional food: role in human health. Journal of Agricultural and Biological Science.
 • Borek, C. (2001). Recent Advances on the Nutritional Effects Associated with the Use of Garlic as a Supplement Antioxidant Health Effects of Aged Garlic Extract. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1107/S0108767396003479

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.