Kahvaltıda Turunçgil Meyveleri Tüketmenin Faydaları

Portakalda bulunan C vitamini ve antioksidanların yaşlanma ve sindirim problemlerine karşı yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?
Kahvaltıda Turunçgil Meyveleri Tüketmenin Faydaları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Anneannem “eskiden hasta olmamak için portakal yerdik (ya da portakal suyu içerdik)” derdi. Kahvaltıda turunçgil meyveleri tüketmek daha pek çok fayda sağlar. 

Bu yazımızda, günün ilk öğünü olan kahvaltıda turunçgil meyveleri tüketmenin yararlarından bahsedeceğiz.

Turunçgil meyveleri ve hiç bilmediğiniz özellikleri

Turunçgil meyveleri deyince ilk aklımıza gelen portakalın, limonun, mandalinanın muhteşem özelliklerini paylaşmak istiyoruz.

Bu meyveler bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında içerdikleri C vitamini sayesinde soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olur ya da bu hastalığa yakalanmanızı engeller.

Turunçgillerin daha bir çok özelliği ve sayısız yararı vardır. Ayrıca bu meyveleri yılın her zamanında tüketebilirsiniz.  

Cildi sıkılaştırır ve korur

İçerdiği C vitamini nedeniyle mandalina ve portakal gibi meyvelerin bir çok tıbbi ve kozmetik yararı vardır. Bu meyveyi yiyebilirsiniz. Aynı zamanda ev yapımı bir yüz maskesinde ana malzeme olarak da kullanabilirsiniz.

Peki bu meyvelerin faydaları nelerdir? Cildi sıkılaştırmaya, kirden arınmaya ve tahrişe iyi gelir. Yenildiğinde kan dolaşımını da güçlendirir.

Stresi azaltır

turunçgil meyveleri yemek

Özellikle portakal, kronik yorgunluğa ve sinirlere iyi gelir. 

Çünkü kalsiyum, demir ve magnezyum gibi oldukça yararlı maddeler içerir. Aynı zamanda görmeyi, sindirimi ve kemikleri güçlendirir.

Portakalda bulunan sitrik asit ve mineraller sayesinde ruh haliniz de iyileşecektir. Bu yüzden, gün boyu gülücükler saçmak için sabahları portakal suyu içmek harika bir fikirdir.

Turunçgil meyveleri tatil sonrası sendromu için idealdir

Limon, viral enfeksiyonlarla mücadele eder ve kilo vermeye yardımcıdır.

Aynı zamanda depresyon, hissizlik, konsantrasyon eksikliği gibi  tatil sonrası yaygın durumların üstesinden gelmenize yardımcı olur. 

Anksiyeteye, moral bozukluğuna ve baş ağrısına da sebep olabilen bu sendromdan salatalarınıza limon ekleyerek kurtulabilirsiniz.

Ayrıca sabahları kahvaltıdan yarım saat önce limonlu çay içmenizi öneriyoruz. Böylece daha canlı hissedersiniz ve duygularınız dengeleyebilirsiniz.

Uykusuzluk için birebirdir

Bu durum için meyvenin yanında ağaçtan da bir parça kullanıyoruz.

Portakal yaprakları uyku zamanı rahatlamak için harikadır. En iyi sonucu almak için geceleri portakal çayı  içmenizi öneriyoruz.

Yatıştırıcı özellikleri dakikalar içinde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Bu infüzyon, gün içinde (kahvaltı dahil) ateşin ve baş ağrısının azalmasına ve özellikle stres ya da sinir durumlarında yaşanan sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.

Toksinlerden arındırır

turunçgil meyveleri

Greyfurt, harika temizleyici özelliklerine rağmen az tüketilen bir turunçgil meyvesidir. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Bu özelliğinin yanında:

 • Kansızlığı önler
 • Kolesterol seviyesini düşürür
 • Kan basıncı seviyesini düşürür
 • Şeker seviyesinin dengeler

Aynı zamanda antiseptik özellikleri de vardır. Kahvaltıdan önce greyfurt yemek, karın bölgesinde biriken yağları yakmaya yardımcı olur. 

Portakal suyu en iyi seçenek olmaya devam ediyor

portakal suyu

Limonun, mandalinanın ya da greyfurtun yararları muhteşem. Yine de kimse portakalın kahvaltıların vazgeçilmezi olduğunu inkar edemez.

Kahve ya da çay, biraz süt, bir kaç dilim kızarmış ekmek ve bir bardak taze sıkılmış portakal suyu.

Tıpkı diğer turunçgiller gibi portakal da ödem oluşumunu azaltır ve safra kesesinin arındırılmasını sağlar. Bu yüzden, midede ağırlık, baş ağrısı, karnın sağ bölgesinde baskı gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Bir çok insan sabah aç karna portakal suyu içmekten kaçınır. Çünkü mide bulantısı ya da karın ağrısına sebep olabilir.

Ancak kandaki hemoglobinleri dengelemek ve kiloyu kontrol altına almak gibi yararlardan faydalanmak için bunlara katlanmanız gerekecek.

Portakal, bol miktarda antioksidan içerir. Yaşlanmayla mücadele etmek ve ülser, gastrit gibi sindirim problemlerini hafifletmek için içerdiği C vitaminini birebirdir. 

Yaraların ve ameliyat sonrası izlerin iyileşmesini hızlandırır, hastalıkları önler.

Kahvaltı için en iyi meyve suyunu hazırlamak

Portakal suyunuza bir yemek kaşığı bal eklemek, portakalın asidik ya da acı tadını azaltmaya yardımcı olurken kahvaltınıza tat katar.

Portakal, karbonhidrat ve vücuda yakıt olarak görev yapan önemli şeker içerir. Günün geri kalanında enerjiden yoksun kalmayacaksınız!

Turunç meyvelerinin yararlarından faydalanmak için en iyi fikir karışık meyve suyu hazırlamaktır.

Malzemeler

 • 1 portakala
 • 1/2 limon
 • 1/2 havuç
 • 1/2 elma
kahvaltıda turunçgil meyveleri yemek

Hazırlanışı

 • Havuçları soyun ve dilimleyin.
 • Portakal ve limonun suyunu çıkarın.
 • Elmayı soyun ve küpler halinde kesin.
 • Her şeyi blendere koyun ve bir kaç saniye karıştırın.
 • Eğer isterseniz, tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.
 • Hemen için. (Eğer çok koyu bir kıvamı varsa biraz su ya da yaz aylarında buz ekleyebilirsiniz.)

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cirmi S, Maugeri A, Ferlazzo N, et al. Anticancer Potential of Citrus Juices and Their Extracts: A Systematic Review of Both Preclinical and Clinical Studies. Front Pharmacol. 2017;8:420. Published 2017 Jun 30. doi:10.3389/fphar.2017.00420
 • Oikeh EI, Omoregie ES, Oviasogie FE, Oriakhi K. Phytochemical, antimicrobial, and antioxidant activities of different citrus juice concentrates. Food Sci Nutr. 2015;4(1):103–109. Published 2015 Jul 30. doi:10.1002/fsn3.268
 • Farooqi, A. A., Wang, Z., Hasnain, S., Attar, R., Aslam, A., Mansoor, Q., & Ismail, M. (2015). Citrus fruits and their bioactive ingredients: Leading four horsemen from front. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention. https://doi.org/10.7314/APJCP.2015.16.6.2575

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.